Dni fontann całego świata

Najważniejsza jest żywa woda

 

Ogromną rolę w duchowym życiu pradawnych ludów, które zamieszkiwały stary kontynent, zawsze odgrywały kobiety. Często też one wykorzystywane były do wykonywania magicznych zaklęć i rytuałów. To im właśnie, główni magowie plemienni, powierzali pilnowanie żywej wody. Od tego właśnie momentu, co roku w lipcowe dni, kultywuje się Dni Fontann.

 

W dawnej IrlandiiDruidzi byli najważniejszymi magami i kapłanami w dawnej społeczności celtyckiej, Ogromną rolę w duchowym życiu Celtów odgrywały kobiety, które jednocześnie były kapłankami, lub też wiedźmami. Były one w jednym magicznym kręgu życia, łączącego ludzi z naturą poprzez magię i rytuały. Celtowie byli ludem Ziemi, Matki Ziemi. Zatem żeński pierwiastek, był niezwykle istotny w ich wierzeniach.

Kalendarz Celtów, oparty był na cyklu lunarnym, czyli na cyklu płodności i od tego porządku było zależne ich życie. Zatem ogromną rolę odgrywały wśród Celtów kobiety i woda, łącząca w sobie pierwiastki kobiece i męskie, ale jej kapłankami były wyłącznie panie.

Woda żywa

Dawni Celtowie i Słowianie uważali, że woda żywa to taka, która jest w ciągłym ruchu. Są to zatem rzeki i kaskady górskie, w których jest nieprzerwany ruch wody. Gdy zaś osady ludzkie byłe daleko położone od rzek, kobiety nabierały wody w duże zbiorniki i tańcząc w nich poruszały tę wodę, która też stawała się choć na pewien krótki okres, wodą żywą. Woda żywa, miała zatem właściwości uzdrawiające i przywracające dawną witalność sił człowieka. Podczas wielu obrzędów, zapraszano kobiety, które ruszając tańcem wodę, nawały jej magicznej siły czyniąc tym wiele dobra potrzebującym.

W nawiązaniu do współczesności

Od wieku dziewiętnastego, ludzie na starym kontynencie także wierzyli, że woda żywa posiada niezwykłe właściwości. Zatem nasi przodkowie, w upalne lipcowe dni oblegali uliczne fontanny, w których jak wierzono znajduje się woda żywa. Często zatem obmywano nią twarze, a także bolące części ciała. Dlatego też, w połowie siódmego miesiąca roku obchodzimy Dni Fontann, przy których przed wiekami doznawano wszelkich uzdrowień, a także niejednokrotnie się zdarzało, że właśnie przy takich wodach poznawały się pary, które w blasku księżyca wyznawały sobie miłość.

 

Dni Fontann, to odpowiedni czas do urządzania sobie licznych zabaw i festynów. Okres, w którym oprócz leczenia się żywą wodą, można napawać się radością jaką daje nam wygląd fontanny i szum jej cudownej wody.

Ewa ,Michałowska -Walkiewicz