PolishNews

wtorek
maj 23
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Font Size

Cpanel
You are here: Home Wiadomości~News Polska - Poland Wielka Sobota w Polsce - święcenie pokarmów

Wielka Sobota w Polsce - święcenie pokarmów

 

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie ze starym polskim obyczajem, przy symbolicznym grobie czuwa warta - ministranci, harcerze, niekiedy strażacy w galowych mundurach.

 

 

PodhaleTego dnia nie tylko katolicy przychodzą do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, chlebem, wędliną; a także  sól, czasem ciasta czy słodycze, bukszpanowe gałązki i bardzo często baranek - symbol zmartwychwstałego Jezusa. Księża święcą te pokarmy, które są przeznaczone na świąteczny stół. Tym samym, w Kościele katolickim, kończy się czas Postu.

Oto kilka migawek z poświęcenia pokarmów w różnych regionach w Polsce

 

23.04.2011 - Nowy Targ, Wielka Sobota - święcenie pokarmów

W  Wielką Sobotę  od godzin porannych do popołudniowych. mieszkańcy Podhala, często w góralskich strojach święcili  w kościołach wielkanocne jadło.

 Choć ceny żywności wzrosły od zeszłego roku znacząco, to koszyczki (na Podhalu kosołki) uginają się od jajek, kiełbasek, czy ciast.

Swieconkawww.Fotopodhale.pl

 

 

Krakow-Rynek Główny

Kardynałowie Franciszek Macharski i Stanisław Dziwisz poświęcili w Wielką Sobotę pokarmy przyniesione na Rynek Główny. Oprócz kościelnych hierarchów krakowianom życzenia złożył także prezydent Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider.

Krakow

Na Rynek Główny w Krakowie przybyły w Wielką Sobotę tłumy ludzi, z koszyczkami do poświęcenia. Przed Bazyliką Mariacką stanął stół ze świątecznymi potrawami, które trafią do podopiecznych braci  albertynów oraz ławy na koszyczki z wielkanocnymi wiktuałami do święcenia.

 

Dziwisz„Proszę o dar dla Jana Pawła II. Czekamy na jego beatyfikację. Prosiłbym, aby tym darem było pojednanie między wszystkimi Polakami. Niech biorą wzór z tego tu naszego spotkania, abyśmy życzliwie jedni na drugich popatrzyli, podali sobie rękę" - powiedział podczas poświęcania pokarmów kard. Stanisław Dziwisz.

Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,9488692,Wielkanocne_swiecenie_pokarmow_na_Rynku.html#ixzz1KXUe9zhD

 

Kraków: Kibice Cracovii poświęcili pokarmy

Punktualnie o godz. 12 fani Cracovii poświęcili swoje pokarmy na stadionie przy ul. Kałuży. Uroczystość poprowadził Kapelan Henryk Surma.

W samo południe ponad tysiąc kibiców "Pasów" zebrało się na murawie nowego stadionu. Przynieśli ze sobą specjalnie udekorowane wielkanocne koszyczki. Nie zabrakło biało-czerwonych pisanek czy baranków w pasy.

http://www.gazetakrakowska.pl

 

Cracovia

 Wielka Sobota we Wrocławiu

 

Wroclaw

http://wrotakujaw.pl/?wiadomosci/wydarzenia/869/Wielka-Sobota

 

 Wielka Sobota -Warszawa

Warszawa

Foto: Przemyslaw Janas

Swiecone

http://kontakt24.tvn.pl/temat,jaja-chleb-i-sol-polacy-swieca-pokarmy,96565.html