PolishNews

sobota
maj 27
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Font Size

Cpanel
You are here: Home Wiadomości~News Stany Zjednoczone~USA Senat USA zatwierdził Neila Gorsucha na sędziego Sądu Najwyższego

Stany Zjednoczone~USA

Senat USA zatwierdził Neila Gorsucha na sędziego Sądu Najwyższego

Sędzia Gorsuch zostanie zaprzysiężony dzisiaj, w poniedziałek, 10 kwietnia 2017 roku,
Senat USA zatwierdził w piątek, 7 kwietnia, 2017 r. Neila Gorsucha na sędziego Sądu Najwyższego USA. Senatorzy przegłosowali kandydaturę zgłoszoną przez prezydenta Donalda Trumpa zwykłą większością głosów, po tym jak Republikanie  zmienili w czwartek zasady zatwierdzania nominacji do Sądu Najwyższego.

Za Gorsuchem głosowało 54. senatorów, a  45 bylo przeciw jego kandydaturze. Za jego nominacją 51 Republikanów, którzy przewodzą w Senacie USA i trzech senatorów z Partii Demokratycznej, którzy reprezentują w Senacie  USA stany: Indianę, Dakotę Północną i Wirginię Zachodnią, gdzie wybory wygrał Donald Trump.

Neil Gorsuch w 9-osobowym Sądzie Najwyższym przejmie miejsce  nieobsadzone od śmierci w ubiegłym roku konserwatywnego sędziego Antonina Scalii.
W komunikacie Bialego Domu czytamy, ze „Sędzia Gorsuch zostanie zaprzysiężony w poniedziałek, 10 kwietnia 2017 roku, w czasie dwóch ceremoni.
John Robert, Główny Sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych będzie przewodniczyl pierwszej przysiędze w czasie prywatnej ceremonii o 9:00 rano w Sali Sądu Najwyższego.

O godzinie 11:00 rano Anthony M. Kennedy, Sędzia Sądu Najwyższego, przeprowadzi złożenie drugiej przysięgi w czasie publicznej uroczystości w Białym Domu.
Demokraci blokowali nominację Gorsucha dopóki tylko mogli. Republikanie w Senacie zmienili zasadę zatwierdzania sędziów Sądu Najwyższego i skorzystali z tzw. opcji nuklearnej przy zatwierdzeniu sędziego Neila Gorsucha do Sądu Najwyższego USA, czyli głosowania zwykłą wiekszością głosów. Dotychczas wymagane byo posiadanie 60 głosów do nominacji sędziów do Sędu Najwyższego.

Członek senackiej komisji sprawiedliwości, republikański senator Lindsey Graham juz wcześniej deklarował , że kandydatura sędziego Gorsucha zostanie w taki albo inny sposób zatwierdzona. "Sędzia Neil Gorsuch to świetny wybór dokonany przez konserwatywnego prezydenta, który będzie świetnym członkiem Sądu. I wierzę, że się tam dostanie, gdyż nie ma nic złego w jego kandydaturze" - powiedział Graham.

Prezydent Donald J. Trump pogratulował Sędziemu Neilowi M. Gorsuchowi z okazji tego historycznego zatwierdzenia Prezydent Donald Trump wydał następujące oświadczenie po zatwierdzeniu nominacji sędziego Neila Gorsucha przez Senat USA. “To wielki przywilej ogłosić historyczne zatwierdzenie Sędziego Neila M. Gorsucha jako Sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Proces zatwierdzania sędziego Gorsucha był jednym z najbardziej przejrzystych i dostępnych w historii, a jego umiejętności sądownicze, wyjątkowy intelekt, niezrównana uczciwość i dorobek pokazujący niezależność sprawiają, że jest doskonałym wyborem, aby służyć w najwyższym Sądzie narodu. Sędzia Gorsuch mocno wierzy w rządy prawa i będzie służył Amerykanom z wyróżnieniem, gdy będzie wiernie i mocno bronić Konstytucji”
“Chciałbym również podziękować Sędziemu Scalii i jego żonie Maureen za niezmierzoną służbę dla tego kraju Dziedzictwo Scali w wierności naszym prawom i naszej Konstytucji nigdy nie zostaną zapomniane."
Neil Gorsuch obejmie stanowisko sędziego w 9-osobowym Sądzie Najwyższym USA. Było on nieobsadzone od śmierci w ubiegłym roku konserwatywnego konstytucjonalisty Antonina Scalii.
Gorsuch był dotychczas sędzią federalnego sądu apelacyjnego w Denver, w Kolorado. Wzorem dla nieg jest min. Scalia, ktorego uznaje za wzór sędziowskiej niezależności i rzetelności w interpretowaniu Konstytucji Stanów Zjednoczonych.
 
Od śmierci tego legendarnego konserwatywnego sędziego Sąd Najwyższy urzęduje w niepełnym ośmioosobowym składzie. Dlatego utrzymywała się niepewna równowaga pomiędzy sędziami konserwatywnymi a bardziej liberalnymi sędziami, którzy chcą dostosowania Konstytucji do współczesnych realiów.

Zatwierdzenie nominacji Gorsucha zwraca przewagę konserwatystów w zespole sędziowskim. O werdyktach nowego Sędziego przekonamy się w przyszłości.
Ciekawym jednak faktem jest to, ze to sędzia Anthony M. Kennedy, uchodzący za liberalnego sędziego, przeprowadzi złozenie drugiej przysięgi w czasie publicznej uroczystości w Białym Domu w najblizszy poniedzialek.
Republikanie nie rozpatrywali kandydatury zaproponowanej przez byłego prezydenta Baracka Obamę.

Sąd Najwyższy USA, to najważniejsza instytucja sądownicza w USA, podejmujaca decyzje w najważniejszych sprawach kraju. Wiekszość sędziów pełni swoje funkcję dożywotnio, co oznacza, że 49. letni sędzia Neil Gorsuch będzie odgrywał bardzo ważną rolę przez kolejne dekady swojej sędziowskiej służby. Jego funkcja będzie oddziaływać na wszystkie dziedziny funkcjonowania amerykańskiego rządu i na życie nas jako mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
@ Andrzej Mikołajczyk