Polish News na Borholmie

Bornholm, to duńska wyspa, położona w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Nasza redakcja została zaproszona na wycieczkę po miasteczkach Borholmu, przez pana Jana Kupisza, historyka z regionu świętokrzyskiego.

Svaneke

Prawa miejskie Svaneke otrzymało w XIV wieku. Na rozwój miasta, miał wpływ handel morski. Svaneke to najdalej na wschód wysunięta miejscowość Danii. Ze względu na to, że miasto zachowało dawny charakter, Svaneke otrzymało w 1975 roku nagrodę Europejskiego Złotego Medalu. Jest to zasłużona nagroda ponieważ zachowane domki, a nawet całe uliczki wyglądają jak te z XVI i XVII wieku.

Listed

Listed, to maleńka, wioska rybacka, gdzie mieści się tu ośrodek trollingowy. W Listed mieści się restauracja serwująca dania z homarów oraz smaczne wina (Hummer).

Paradisbakkerne

Paradisbakkerne czyli Rajskie Pagórki. W wyniku działań lodowca, powstały tu doliny szczelinowe i wygładzone przez lądolód skalne wzniesienia. By ułatwić spacer są tu wytyczone 3 szlaki turystyczne. Spacerując wybraną trasą obejrzeć można m.in. ogromny głaz narzutowy Rokkesten, jeziorko Grydesø oraz ruiny osady Gamleborg.

Polish News bardzo dziękuje panu Janowi, za tak cudowną wycieczkę naszej redakcji.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz