PolishNews

wtorek
maj 23
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Font Size

Cpanel
You are here: Home Porada Tygodnia Skorzystaj ze stymulacyjnych przywilejów, zanim się skończą

Porada Tygodnia

Skorzystaj ze stymulacyjnych przywilejów, zanim się skończą

Porada Tygodnia

Ustawa Stymulacyjna z lutego 2009 roku zawiera kilka przywilejów, które wkrótce wygasną. Niektóre warte są wiele tysięcy dolarów. Jeżeli chcesz z nich skorzystać, to powinieneś się pospieszyć.

 

 

pakiet

Kredyt dla kupujących dom w roku 2009

Ustawa zwana American Recovery and Reinvestment Act, potocznie zwana Ustawą Stymulacyjną (Stimulus Act), która weszła w życie w lutym tego roku, zawiera przywileje dla nowych właścicieli domów. Jeżeli kupisz swój pierwszy dom pomiędzy 1 stycznia a 30 listopada 2009, to możesz otrzymać kredyt w wysokości $8,000 lub 10 procent ceny domu, w zależności od tego, co jest mniejsze. Przywilej ten wygasa dla osób zarabiających ponad $75,000 i małżeństw z zarobkami $150,000 rocznie. 

Kredyt ten otrzymasz w formie zwrotu podatków (tax refund). Nie musisz go zwracać rzędowi, pod warunkiem, że pozostaniesz w tym domu przez co najmniej 3 lata. 

Jeżeli kupisz dom w roku 2009, to nie musisz czekać na pieniądze, aż złożysz swoją podatkową deklarację do 15 kwietnia 2010 roku. Możesz rościć ten kredyt na zeznaniu podatkowym na rok 2008, nawet jeżeli już rozliczyłeś się za ten rok. W tym celu popraw zeznanie na rok 2008 przy pomocy formularza 1040X (Amended Tax Return) i dołącz druk IRS Form 5405.

Jeżeli dom nie będzie twoim głównym miejscem zamieszkania przez 3 lata, to rozliczając się z podatków za rok, w którym dom przedwcześnie opuściłeś, musisz dopisać cały kredyt jako dłużny podatek.

Po więcej informacji zajrzyj do First-Time Homebuyer Credit Information Center na witrynie Urzędu Podatkowego (http://www.irs.gov/newsroom/article/0,,id=187935,00.html).

Pomoc w zakupie nowego samochodu

Skończył się program Cash for Clunkers (Gotówka za grata)? Nie szkodzi. Ustawa stymulacyjna zachęca nas do zakupu nowego samochodu w roku 2009. Jeżeli nosisz się z zamiarem zakupu auta, to pora jest teraz. 

Ustawa daje ulgi podatkowe dla osób, które w roku 2009 kupią nowy pojazd samochodowy: auto osobowe, furgonetkę, motocykl czy dom na kółkach (motor home). Z podatkowego odpisu będzie można skorzystać na rozliczeniu podatkowym za rok 2009, który sporządzimy na początku roku 2010. Zodpisu można skorzystać niezależnie od tego, czy wylicza się odpisy podatkowe (itemize deduciton) czy nie.

Oto co należy wiedzieć o tym przywileju podatkowym: 

  • Stanowe i lokalne podatki od sprzedaży samochodu (sales tax) są odpisem podatkowym do $49,500 ceny zakupu kwalifikujących się pojazdów.
  • Kwalifikujące się pojazdy to auta osobowe, furgonetki, motocykle i domy na kółkach (motor home) zakupione po 16 lutego 2009 i przed 1 stycznia 2010 roku.
  • Odpis stopniowo maleje dla indywidualnych podatników o dochodach pomiędzy $125,000 i $135,000 oraz dla małżeństw rozliczających się razem i zarabiających od   $250,000 do $260,000 rocznie.

 Jeżeli masz zamiar kupić nowy samochód, to podatkowy bodziec może sprawić, że warto to uczynić jeszcze w tym roku. Więcej informacji można znaleźć tu: http://www.irs.gov/newsroom/article/0,,id=206633,00.html. 

Wygasają przywileje dla bezrobotnych

Dopłata do COBRY. Jeżeli stracisz pracę, to masz prawo zatrzymać swoje grupowe ubezpieczenie do 18 miesięcy, pod wartynkiem, że opłacasz jego koszt samodzielnie. Ustawa Stymulacyjna sprawiła, że bezrobotni otrzymują dopłatę w wysokości 65% kosztu ubezpieczenia. Niestety, przywilej ten jest tylko dla osób, które straciły pracę przed 1 stycznia 2010 roku. Ci, co stracą pracę po 31 grudnia 2009 są już zdani sami na siebie. Szczegóły przeczytaj w artykule pt. Pomoc dla bezrobotnych w opłaceniu ubezpieczenia medycznego .

Dopłata i ulga podatkowa dla bezrobotnych. Ustawa Stymulacyjna dodaje po $25 do każdego czeku do końca tego roku. Również zezwala za schronienie przed podatkami świadczenia dla bezrobotnych do wysokości $2,400. Obydwa przywileje wygasają.

Kongres może przedłużyć niektóre przywileje, ale jest to wątpliwe. Będziemy donosić o wszelkich zmianach.

Elżbieta Baumgartner

Źródło: PORADNIK SUKCES
http://www.poradniksukces.com

Wydawca: Elżbieta Baumgartner. Redaktor tekstu: Danuta Marciszek. Poradnik Sukces służy Polonii od 1989 roku, wydaje książkiPoradę Tygodnia, prowadzi Forum Dyskusyjne, gdzie Polacy radzą sobie nawzajem. Radiowe pogadanki Elżbiety Baumgartner słychać na wielu stacjach radiowych. Jeżeli zadać pytanie, wpisz je w odpowiedni dział na Forum Dyskusyjnym. Ażeby zaprenumerować bezpłatną Poradę Tygodnia, zarejestruj się klikając na ten odnośnik

 

©2009 Poradnik Sukces