PolishNews

wtorek
maj 23
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Font Size

Cpanel
You are here: Home Porada Tygodnia Ochrona klientów przed bankową "ochroną"

Porada Tygodnia

Ochrona klientów przed bankową "ochroną"

Bank Rezerw Federalnych wydał listopadzie 2009 roku zarządzenie, zgodnie z którym w przyszłości klienci będą mogli decydować, czy chcą korzystać z oferowanej przez banki - często bardzo kosztownej - ochrony przed przekroczeniem stanu konta. Przepisy wejdą w życie juz niedługo.

 

 

Personal CheckAmerykańskie banki zarabiają grube miliardy pobierając od swych klientów najróżniejsze (wciąż mnożące się i rosnące) opłaty i kary. Jedną z nich jest opłata za ochronę przed przekroczeniem stanu konta (overdraft protection). Obecnie bank automatycznie otacza tą, budzącą wątpliwości, ochroną swego klienta za każdym razem, gdy pobiera on pieniądze z bankomatu lub płaci kartą debetową w sytuacji, gdy posiada na koncie mniej pieniędzy niż suma danej transakcji. Bank łaskawie daje pieniądze, ale słono sobie za to liczy. W rezultacie dochodzi do paradoksalnych sytuacji, gdy na przykład owszem, możemy kupić kawę za 5 dolarów nawet jeśli nie mamy ich na koncie, ale po otrzymaniu z banku comiesięcznego zestawienia transakcji dowiemy się, że tak naprawdę ta nieszczęsna kawa kosztowała nas 43 dolary, bo bank pobrał od nas również opłatę za ochronę przed przekroczeniem stanu konta, w wysokości 38 dolarów. 

Biorąc pod uwagę liczne skargi konsumentów na tego typu praktyki, Bank Rezerw Federalnych wydał zarządzenie, które nakazuje bankom zwrócenie się do ich klientów z zapytaniem, czy chcą korzystać z ochrony przed przekroczeniem stanu konta. Zarządzenie to - obowiązujące banki i unie kredytowe - wchodzi w życie w lecie 2010 roku: 1 lipca dla osób zakładających konto bankowe i 15 sierpnia dla posiadacych już konto. Banki wkrótce zaczną wysyłać do klientów korzystających z ochrony przed "overdraft" listy z zapytaniem, czy dalej chcą korzystać z tej ochrony. O swej decyzji będzie można także poinformować bank w rozmowie z jego pracownikiem, albo też drogą internetową. Klienci, którzy z ochrony zrezygnują, nie będą mogli pobrać pieniędzy z bankomatu, czy dokonać jednorazowej zapłaty kartą debetowę, jeśli stan ich konta nie będzie wystarczający. Ochrona taka będzie jednak zachowana odnośnie czeków oraz powtarzających się regularnie opłat, jak np. spłaty mortgage, rachunki za gaz, prąd itp.

 Niektóre banki już zaczęły zmieniać swe zasady ochrony przed przekroczeniem stanu konta. J.P. Morgan poinformował w ubiegłym miesiącu, że w pierwszym kwartale przyszłego roku zacznie wymagać od klientów, by podjęli decyzję, czy życzą sobie takiej ochrony konta. Bank ten nie będzie też nakładał kary, jeśli stan konta zostanie przekroczony o sumę mniejszą niż 5 dolarów. Bank of America również pozwoli klientom rezygnowań z ochrony "overdraft" i będzie karać tylko w przypadku, gdy stan konta przekroczono o ponad 10 dolarów. W amerykańskim Kongresie również przedstawiono projekty aktów prawnych mających regulować tego typu opłaty pobierane przez banki. Autorzy projektów domagają się między innymi ograniczenia liczby kar za przekroczenie stanu konta do jednej miesięcznie i sześciu rocznie, ustanowienia zasad proporcjonalności kar do sumy przekroczenia stanu konta oraz zaprzestania, stosowanej przez banki, praktyki potrącania z konta w pierwszym rzędzie najwyższych sum transakcji, by w ten sposób zwiększyć szanse klienta na przekroczenie stanu konta i... zarobić przez nałożenie kar.

 

Opr. R. Kupczak

 Źródło:

Poradnik Sukces, jedynya oficyna w Stanach Zjednoczonych wydająca poradniki dla polskich imigrantów w USA.

 http://www.poradniksukces.com/