Szczecińskie Centrum Nauki

– Idea szczecińskiego morskiego centrum nauki nabiera rozpędu. Będzie to miejsce morskiej przygody, gdzie spotykać się będą ludzie ciekawi świata. Nie zabraknie tam historii i nowoczesnych rozwiązań ujętych w przepięknej architekturze. Będzie to miejsce, które będzie pobudzało kreatywność, rozwijało morskie pasje i zainteresowanie do nauk, w szczególności technicznych – zapowiedział marszałek Olgierd Geblewicz na konferencji prasowej w środę 24 maja br., na której zaprezentowana została koncepcja architektoniczna Centrum Nauki.
W spotkaniu udział wzięli także dyrektor Muzeum Narodowe w Szczecinie Lech Karwowski, pełnomocnik ds. Centrum Nauki Witold Jabłoński oraz architekt, twórca koncepcji Piotr Płaskowicki (Płaskowicki & Partnerzy).

 

Centrum Nauki będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Ich zadaniem będzie rozbudzanie ciekawości, inspirowanie do aktywnego poszukiwania i odkrywania odpowiedzi. Zwiedzający będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty oraz aktywnie w nich uczestniczyć.

Jak tłumaczył P. Płaskowicki, głównym założeniem koncepcji było zaprojektowanie budynku, który nawiązywałby do tematyki i funkcji, i który wyznaczałby kierunek zabudowy dla całej Łasztowni. Dlatego bryła o wysokości 14 metrów nawiązuje do kadłuba statku. – Chcemy aby budynek stał się kolejnym symbolem nowoczesnej architektury w Szczecinie, obok Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza i Centrum Dialogu Przełomy – tłumaczył marszałek O. Geblewicz. Budynek będzie mieścił prawie 3,6 tys. m2 ekspozycji, przy całej powierzchni użytkowej  ponad 7,5 tys. m2.

Planetarium i taras dostępny dla zwiedzających
Twórca koncepcji architektonicznej przedstawił jej założenia. Na parterze obiekt będzie otwarty od strony promenady oraz od podjazdu, czyli od ulicy Wendy. Pierwsza przestrzeń wystawowa dostępna będzie zaraz po wejściu do budynku. To ekspozycje zajmą najwięcej miejsca i będą najważniejsze, ale CN będzie wielofunkcyjne, stąd też zaprojektowane zostało tak, żeby stanowiło również znakomity punkt widokowy na Wały Chrobrego i Odrę. Funkcję edukacyjną pełnić będzie m.in. planetarium na 60 osób, którego bryła rozepnie sią aż na trzy kondygnacje. Planetarium będzie podwieszone i połączy funkcje kina 5D i miejsca ekspozycyjnego. Na parterze znajdować się będzie także sklep, punkt gastronomiczny oraz specjalna brama, która da możliwość transportu dużych eksponatów.
Pierwsze piętro to strefa wystaw, wejście do planetarium, sala audytoryjna oraz dodatkowe sale edukacyjne. Piętro wyżej stanowić będzie poziom stricte wystawowy. Znajdzie się tam również pion administracyjny. Budynek zwieńczony będzie tarasem. – Traktujemy go jako agorę miejską, do której dostać się będzie można przez zewnętrzną klatkę. Będzie ona otwarta, więc osoby spacerujące będą mogły wejść na górę i podziwiać widoki czy skorzystać z punktu gastronomicznego niezależnie od godzin działania samego Centrum Nauki – tłumaczył twórca koncepcji, architekt Piotr Płaskowicki.
Architekt dodał, że będzie tam można również poznać sposób wykonania budynku – Odsłonimy całą technikę, aby każdy mógł zrozumieć, jak złożonym organizmem jest taki obiekt i jak wiele jest jego składowych elementów.

Prace na wielu płaszczyznach
Marszałek Geblewicz przyznał, że w oparciu o zaprezentowaną koncepcję architektoniczną trwają już inne prace, m.in. prace projektowe nad budynkiem oraz nad koncepcją programową, czyli nad tym, co i w jaki sposób będzie tam prezentowane oraz nad założeniami organizacyjnymi CN. Wciąż trwa również montaż finansowy – Zakładamy, że budowa obiektu będzie w 85% sfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjne Województwa Zachodniopomorskiego, ale szukamy także rozwiązań, które być może pozwolą na częściowe zrealizowanie prac nad wystawą ze środków unijnych centralnych – tłumaczył Olgierd Geblewicz.

W tym roku ma zostać przygotowana pełnobranżową dokumentacja, która umożliwi rozpoczęcie przetargu i wybranie generalnego wykonawcy. Rozpoczęcie prac budowalnych przewidywane jest na rok 2018. – Chcielibyśmy, aby udało się uruchomić Centrum Nauki w 2020 roku, ale mamy świadomość, że zależało to będzie także od tego, jaką treścią będziemy chcieli je wypełnić i jak skomplikowane to będzie na etapie wykonawczym – dodał marszałek.

Środowisko naukowe łączy siły
W Centrum Nauki znajdą swoje miejsce najnowsze osiągnięcia naukowe zachodniopomorskich uczelni. W październiku 2016 roku w Szczecinie podpisany został w tej sprawie list intencyjny pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim oraz uczelniami naszego regionu oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dokument podpisali rektorowie sześciu szkół wyższych z Pomorza Zachodniego: Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Sztuki, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

http://ttg.com.pl/