25. Konkurs Koszyczka Wiekanocnego w Chicago

 

“Rodzicu pamiętaj! Zachowaj dobre obyczaje świąteczne i przekaż je swojemu dziecku jako dziedzictwo narodowe”..Takie “motto” przyświeca organizatorom Konkursu Koszyczka Wiekanocnego organizowanego przez radio “Na Góralską Nutę” już od 25 lat. 

W tym roku w Domu Podhalan zebrało się około 140 dzieci, drugie tyle osób im towarzyszących, aby uczestniczyć w tejże jakże kolorowej imprezie Wielkanocnej. Przez ostatnie 24 lata organizatorzy w osobach Józef Bafia, Andrzej Gędłek i Janina Duda robili tak by w młodych ludziach pozostało to co jest najważniejsze….. tradycja. W Tym roku zabrakło jednak już śp. Józefa Bafii, bo odszedł do Pana 21 grudnia 2014 roku.

Tegoroczny skład komitetu organizacyjnego to; Maria Bafia, Janina Duda, Andrzej Gędłek, Bolesław Jarończyk, Janina i Piotr Dunajczan ze swoimi rodzinami zadbali o to by dzieci uczestniczące miały nie tylko dobra zabawę i prezenty wielkanocne, ale i wyniosły informacje, po co jest ta tradycja święcenia potraw. Ten Konkurs był poświęcony pamięci zmarłego właśnie niedawno Józefa Bafii. Dzieci jak co roku, mogły również własnoręcznie zrobić swoją pisankę, pod opieką p. Joanny Tkacz z rodziną. Zaś Wojciech Jędrol zadbał o to by dzieci i nie tylko, mogły zobaczyć żywe jagnięta i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie, a i rodzice zakupić wyroby z sera owczego z ornamentami wielkanocnymi.

Andrzej  Gędłek, wita  dzieci i rodziców przybyłych na święcenie

Odwiedził nas też kandydat na burmistrza miasta Chicago, komisarz „Chuy” Garcia wraz ze swoim wielkanocnym koszyczkiem. Pani Konsul Generalna RP Paulina Kapuścińska wraz z mężem Eriuszem Rybackim przybyli ze swoim synkiem Piotrusiem, który po raz pierwszy w swoim życiu brał udział w tym spotkaniu wielkanocnym, bo liczy sobie 13 miesięcy.

Konsul Generalna RP Paulina Kapuścińska wraz z mężem Eriuszem Rybackim i synkiem Piotrusiem w towarzystwie biskupa Andrzeja Wypycha oraz z kapelanem ZPPA z klasztoru ojców Karmelitów Bosych z Munster Indiana o. Jackiem Palicą.

Kiedy zaś przyszedł odpowiedni moment, to ksiądz biskup Andrzej Wypych wraz z kapelanem ZPPA z klasztoru ojców Karmelitów Bosych z Munster Indiana o. Jackiem Palicą dokonali poświęcenia wszystkich potraw przyniesionych w koszyczkach różnej wielkości, a następnie jurorzy dokonali wyboru najładniejszych koszyków według ich oceny osobistej i estetycznej.
Organizatorzy również w szczególny sposób podziękowali sponsorom tego Konkursu za ich pomoc i zrozumienie celu tej imprezy przez okres 25 lat.

Jak co roku Związek Podhalan udostępnił bezpłatnie swoją siedzibę w postaci sali bankietowej, a kuchnia przygotowała wyśmienite różne sałatki czy też jajka wielkanocne dla dzieci, by mogły po konkursie poczęstować się wspólnie.

Komitet organizacyjny pragnie tą drogą wyrazić szczere podziękowanie dla sponsorów tej imprezy jak: Polish-Slavic Federal Credit Union, Dom Podhalan, Redyk Travel, Handzel Assosiate, Forest Vive Bakery, Kołatek Bakery, Olimpia Bekery, EJ Deli, Witek Bakery, Koło Wróblówka, Koło Szaflary, Związek Podhalan w Północnej Ameryce.

Również organizatorzy dziękują z całego serca wszystkim bez wyjątku polonijnym mediom, które to udostępniły swoje łamy.
Przyjmijcie chociaż to Staropolskie Bóg Zapłać!!!

Foto: Anna Zalińska