Burmistrz Chicago spotkał się z Polskim Konsulem Generalnym w Chicago

 
Biuro burmistrza podkreśla, że było to pierwsze oficjalne spotkanie pomiędzy Konsulem Generalnym RP a burmistrzem Chicago, odkąd Konsul Kapuścińska objęła swoją funkcje we wrześniu b.r.  W spotkaniu uczestniczył także Konrad Zieliński, Wicekonsul RP.
 
Chicago i Warszawa są miastami siostrzanymi od 1960 roku. Było to pierwsze, historyczne porozumienie miasta Chicago z innym miastem siostrzanym.  Zostało podpisane jeszcze za czasów burmistrz Richarda Daley’ego, Seniora.
Obecne spotkanie burmistrza Chicago i Konsula RP miało charakter roboczy i było poświęcone współpracy Burmistrza Chicago z Konsulem RP.  
„Na przestrzeni historii Chicago, mamy wiele głębokich kulturalnych, biznesowych i ekonomicznych powiązań z Polskimi przyjaciółmi”, powiedział bumistrz Emanuel.  „Chicago jest miastem iimigrantów i wszyscy jesteśmy dumni z tego dziedzictwa. Jestem dumny z tego, że Chicago jest domem dla jednej z największych i najbardziej dynamicznych społeczności polonijnych na świecie. Liczę na współpracę z Polską w tworzeniu miejsc pracy i nowych możliwości na obszarze aglomeracji chicagowskiej”.

 

W czasie spotkania Burmistrza i Konsul RP omawiano wsółpracę edukacyjną, kulturalną, także niedawne nabycie przez Polskie Linie Lotnicze  LOT amerykańskiego Dreamlinera do obsługi bezpośrednich połączeń lotniczych z Chicago do Warszawy. Warto tutaj dodać, że koncern lotniczy  Boeing posiada swoją centralę w Chicago.

 Burmistrz Rahm Emanuel doskonale zna sprawy polonijne i polskie. Przez trzy kadencje zasiadał jako Kongresman w Izbie Reprezentantów USA, reprezentując  wyborców z 5. Dystryktu wyborczego w Chicago, który jest zamieszkały przez ponad 100,000 mieszkańców pochodzenia polskiego.
Burmistrz Emanuel podjął temat funkcjonowania nowej formuły obchodów Dnia Kazimierza Pułaskiego w Chicago.  Stan Illinois jako jedyny stan w USA obchodzi Dzień Pułaskeigo w pierwszy poniedziałek marca. Jest to święto stanowe. Był to dotychczas rządowy dzień wolny od pracy i od zajęć w szkołach.
 
W ostatnich latach wiele dystryktów szkolnych na obszarze aglomeracji chicagowskiej zaczęło organizować zajęcia w tym dniu. W tym roku władze oświatowe miasta Chicago, przy poparciu burmistrza podjęły decyzję, że w 2013 roku będzie to normalny dziń zajęć dla dzieci w chicagowskim kuratorium.  Podobną decyzję podjęto także w stosunku do obchodów włoskiego święta Kolumba.

Burmistrz zapewnił w rozmowie z Konsul RP, że kontynuowane będą konsultacje w porozumieniu z Konsulatem Generalnym RP w Chicago i lokalna społecznościa polonijną na temat edukacji uczniów chicagowskich szkół na temat wkładu Kazimierza Pułaskiego dla Ameryki w dniu jego święta, tak aby zmiana formuły nastąpiła w sposób satysfakcjonujący obie strony.
 
Jak informuje Konsulat Generalny na swojej stronie intrernetowej, „Konsul Generalny Paulina Kapuścińska zaprosiła również Burmistrza Rahma Emanuela na organizowaną w styczniu 2013 r. w Chicago konferencję biznesową w związku z uroczystą inauguracją rejsów na trasie Warszawa-Chicago nowego Boeinga 787 ‘Dreamliner’ w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT. Polski przewoźnik to nie tylko pierwsze linie lotnicze w całej Europie, które zakupiły nowoczesnego ‘Liniowca marzeń’, ale również ‘Dreamliner’ w barwach PLL LOT będzie pierwszym tak nowoczesnym liniowcem obsługiwanym przez Międzynarodowy Port Lotniczy Chicago O’Hare. Konferencja będzie doskonałą okazją do promocji polskiego biznesu w Stanach Zjednoczonych oraz zacieśnienia współpracy najstarszych miast siostrzanych: Warszawy i Chicago. Burmistrz Rahm Emanuel z wielkim zainteresowaniem przyjął propozycję Konsul Pauliny Kapuścińskiej i oświadczył, że seminarium biznesowe będzie także bardo dobrą okazją do promocji Chicago, jako miasta otwartego na polski biznes”
W 2013 roku beda miały miejsce w Polsce uroczyste obchody rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim oraz uroczyste otwarcie największego w Europie i jednego z trzech największych na świecie muzeów poświęconych historii społeczności żydowskiej: Muzeum Historii Żydów w Polskich w Warszawie. Odsłonięta zostanie także w Warszawie monumentalna rzeżba „Unity”, która jest darem Polonii dla Polski.
 
Konsul RP zaprosiła Burmistrza  Chicago do uczestnictwa w tych uroczystościach. Byłoby to piękna kontynuacją wizyt poprzedniego burmistrza Ricahrda Daleyego, który odwiedził Polskę.
 
Należy podkreślić waznośc spotkania Burmistrza z Konsul RP.  Jest to istotne także dla Polonii w Chicago.
Biuro burmistrza Rahma Emanuela podresla ważnośc współpracy gospodarczej i ekonomicznej pomiędzy Chicago i Polską. Wymiana handlowa pomiędzy Chicago i Polską wynosi około jednego miliarda dolarów w roku. Chicago jest miejscem, gdzie posiadają swoje centrale ważne organziacje polonijne jak Zrzeszenie Amerykańsko-Polskie – burmistrz uczestniczył w niedawnym bankiecie ZAP-(dop.AM), Związek Narodowy Polski, Związek Podhalan w Ameryce Północnej. Według danych biura burmistrza w aglomeracji chicagowskiej mieszka około 743,000 osób pochodzenia polskeigo, a w samym Chicago ponad 200,000 Polaków.
Oficjalne komunikaty na temat spotkania Burmistrza Chicago Rahma Emanuela i Pauliny Kapuścińskiej, Konsul Generalnej RP w Chicag opublikowało po spotkaniu zarówno biuro burmistrza Rahma Emanuela, jak również Konsulat Generalny RP w Chicago.
 
@ Andrzej Mikołajczyk

Zdjęcie: Patrick Pyszka // City of Chicago: Burmistrz Chicago Rahm Emanuel (l.)spotkał się z Paulina Kapuścińską, Konsul Generalną RP w Chicago. W spotkaniu uczetniczył Konrad Zieliński, Wicekonsul RP w Chicago
Więcej informacji na stronach:
http://www.cityofchicago.org/city/en/depts/mayor/press_room/press_releases/2012/november_2012/mayor_emanuel_meetswithpolishconsulgeneralinchicagopaulinakapusc.html

http://www.chicago.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/spotkanie_konsula_generalnego_rp_w_chicago_pauliny_kapuscinskiej_z_burmistrzem_chicago_rahmem_emanuelem