Chiny w ciągu pięciu lat zrezygnują z pobierania organów do przeszczepów od więźniów skazanych na śmierć i utworzą krajowy system transplantacyjny – ogłosił w piątek wiceminister zdrowia Huang Jiefu na konferencji w mieście Hangzhou na wschodzie kraju. Jednym z powodów jest “zła jakość” pobranych organów.
Zdaniem obrońców praw człowieka pobieranie organów od skazańców to forma nadużycia władzy, a więźniowie są poddawani naciskom, by wyrażali na to zgodę. Podkreślają też, że liczba wyroków śmierci wykonywanych co roku w Chinach znacznie przewyższa liczbę egzekucji we wszystkich innych krajach.
Władze w Pekinie twierdzą, że więźniowie sami zgłaszają się jako dawcy organów, a decyzję o odejściu od tej praktyki tłumaczą względami jakościowymi. Jak powiedział Huang, wśród osadzonych częste są przypadki infekcji grzybiczych i bakteryjnych. “W rezultacie długoterminowe prognozy przeżycia dla osób z przeszczepionymi organami są w Chinach zawsze gorsze niż u odbiorców przeszczepów w innych krajach” – podkreślił.
Jak podała agencja Xinhua, w zamian zostanie utworzony ogólnokrajowy system dawców organów; pilotażowe programy rozpoczęto już w 16 z 22 prowincji. Chińskie władze odmawiają podania liczby egzekucji wykonywanych w tym kraju. Według Amnesty International należy je liczyć w tysiącach. Do krajów przodujących w statystykach orzekania i wykonywania kary śmierci należą – oprócz Chin – Iran, USA i Arabia Saudyjska.
Źródło: esculap.pl