Dni baloniarstwa

Podróże statkami powietrznymi

Pierwszej próby wzniesienia w powietrze balonu, czyli statku powietrznego, wypełnionego gorącym powietrzem, dokonał dnia 8 sierpnia 1709 roku Bartholomeo Lourenco de Gusmao, kapelan nadworny portugalskiego króla Jana V.

Osiemdziesiąt lat później

W dniu 5 czerwca 1783 roku, bracia Józef i Jacek Montgolfier w miejscowości Annonay, dokonali udanej próby wzlotu balonu papierowo-płóciennego. Był on napełniony gorącym powietrzem. Balon ten przeleciał około 2336 m, unosząc się na wysokość 1,8 km.

Wodorowy pomysł

Dnia 27 sierpnia 1783 roku, Jacques Charles przy pomocy swoich braci, wypuścił w powietrze z Champ de Mars w Paryżu, który po raz pierwszy napełniony został wodorem. W dniu 19 września 1783 roku w podparyskim Wersalu, miał miejsce pierwszy załogowy lot balonu. Bracia Montgolfier wraz ze szwajcarskim fizykiem Ami Argandem, zbudowali balon na gorące powietrze, na którego pokładzie wzniósł się w górę baran, kogut i kaczka.

Loty nad Wisłą

Loty balonowe od zawsze cieszyły się niezwykłą popularnością. Podobnie rzecz się nad Wisłą. W dniu 10 maja 1789 roku, w Warszawie na Nowym Świecie  wzbił się w powietrze balon z ludźmi na pokładzie. Wydarzenie to miało miejsce pięć lat po fakcie, jak w dniu 12 lutego 1784 roku nadworny chemik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisław Okraszewski wypuścił nad Warszawą pierwszy balon oczywiście bez pasażerów, obciążając go workami z piaskiem tak, jakby na jego pokładzie znajdowało się trzy osoby. Świadkiem tego wydarzenia był król Stanisław.

https://pl.wikipedia.org/

Turecki Smok

W wieku XVII, za czasów panowania panowania króla Władysława IV Wazy, kiedy wynalazca Tytus Liwiusz Burattini zaprezentował model maszyny latającej w kształcie smoka o trzech parach ruchomych skrzydeł, dodatkowo mającego balon na plecach. Ten to smok miał służyć do transportu wojska polskiego pod mury Istambułu. Rzeczpospolita toczyła wówczas wojnę z Turcją. Parametry smocze były źle obliczone i żaden transport nim nie doszedł by do skutku.

Dzisiaj żadne przyjęcie typu urodziny czy też imieniny, nie mogą się odbyć beż uświetnienia tej chwili balonami. Mogą być one użyte jako stabilna dekoracja, albo też jako pokaz ich kolorowego lotu.

Ewa Michałowska – Walkiewicz