Dzień zakochanych

Walentynki

 

Walentynki W dniu 14 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Zakochanych. Bez względu na wiek, wszyscy noszący ukryty afekt w sercu, mogą wyznać go drogiej i pożądanej osobie. A dlaczego patronem tego dnia jest święty Walenty, musimy zapoznać się z legendą dotyczącą jego życia.

 

Chory mnich

Święty Walenty był mnichem, który wiódł bardzo nabożne życie. Codziennie regularnie uczestniczył we mszach świętych oraz tak jak to nakazywał kodeks klasztorny, modlił się przed Najświętszym Sakramentem i odmawiał brewiarz. Pewnego razu zachorował biedny duchowny na jakąś dziwną chorobę, w której trudno mu było zebrać myśli, aby powiedzieć coś logicznego. Trząsł się on przy tym, a także dziwnie pocił.

 

Nowy organista

Pewnego razu, przybył do klasztoru, w którym prowadził życie kontemplacyjne Walenty, młody Jacek organista. Zakochał się on w młodej kuchareczce Danusi, i o dziwo zachowywał się on tak samo jak chory Walenty. Paplał on trzy po trzy, mrugał nerwowo prawą powieką, pocił się i dziwnie trząsł. Wszyscy mnisi rezydujący we wspomnianym klasztorze, uważali, że to Walenty zaraził Jacka i to on jest sprawcą miłości, która dotknęła biednego organistę. Swojego współbrata, uważano odtąd za osobę, zarażającą tym pięknym uczuciem.

 

W dniu imienin Walentego

  

W Polsce, jest to stosunkowo młode święto, ale jest ono bardzo przyjemne i dla wszystkich zakochanych bardzo miłe. Zakochani obdarowują się nawzajem w tym dniu biżuterią, lub słodyczami, a co niektórzy bardziej nieśmiali, przesyłają sobie w dniu imienin Walentego kartki z czerwonym serduszkiem.

 

 

Święto w Polsce

  

Na Pomorzu, znany jest zwyczaj zapraszania się młodych par do kina lub do teatru, koniecznie na sztukę, w której głównym wątkiem jest miłość. Na południu Polski, młodzi urządzają sobie spacery miłosne, podczas których szepczą sobie do ucha czułe słówka i wyznają swoje uczucie.

 

Znane są także w Polsce bale walentynkowe, na które wstęp dla wszystkich jest wolny. Zakochani w rewanżu zakupują zaproszonej partnerce słodycze i czerwone wino, a taka zabawa musi trwać do białego rana.

 

Miłość w każdym wieku

  

Starsi zakochani, darzą się nawzajem maskotkami pluszowymi, które służą im jako przytulanki i jaśki. Znane są także i żywe podarunki, w których najczęstszym prezentem jest pies, jako symbol wielkiej przyjaźni i wierności.

 

Fotka z połączonymi głowami

 

Jakby na to święto nie patrzył, należy ono do najpiękniejszych i bardzo lubianych. Wszyscy młodzi ludzie ochoczo na nie czekają, a ważne jest także i to, że ze świętem tym związany jest pewien przesad, polegający na tym, iż żadna miłość nie przyniesie młodym upragnionego małżeństwa, gdy młodzi w ten szczególny dzień nie zrobią sobie zdjęcia z połączonymi głowami. Zatem drodzy czytelnicy, weźcie sobie tę przestrogę do serca.

 

Ewa Michałowska- Walkiewicz

[email protected]