Fala protestów na Węgrzech

Protesty

 

Protesty Przed budynkiem parlamentu demonstranci domagali się utrzymania obecnych zasad emerytalnych. Żądali również podwyżek, które zrekompensowałyby zamrożenie płac na obecnym poziomie oraz zachowania wcześniejszych emerytur dla służb mundurowych. W trakcie przemarszu pod parlament, przy włączonych syrenach, protestujący strażacy puszczali wodę z hydrantów, inni rzucali świece dymne. Niesiono trumnę i transparent z napisem: „Chcemy płac jak w UE, nie oszczędności”.

W ramach reform rząd skrócił okresu, za jaki przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, zaostrzył zasady przyznawania rent i zlikwidował możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Ma to zmniejszyć wydatki budżetowe i pomów w utrzymaniu deficytu poniżej wymaganego przez Unię Europejską poziomu 3 proc. PKB.

Rząd Orbana wprowadził w tym roku podatek liniowy w wysokości 16 procent i obiecał utworzenie kilkuset tysięcy miejsc pracy w najbliższych latach. Ale musi też zredukować dług publiczny, by zachować zaufanie inwestorów.

W piątek w Budapeszcie tysiące ludzi protestowały przeciwko nowej konstytucji, która będzie w poniedziałek głosowana w parlamencie. Rządząca prawicowa koalicja pod wodzą partii Fidesz premiera Orbana ma w nim zdecydowaną większość. Ludzie zarzucają rządowi brak konsultacji ze społeczeństwem w sprawie konstytucji bez przeprowadzenia referendum.

Źródło: Yahoo! Polska ; Radio ZET

Zdjęcie: EPA/PAP – Demonstracja w Budapeszcie.