Inteligentne rozwiązania finansowe od początku studiów

PNC

A z drugiej strony, wielu świeżo upieczonych studentów rozpoczyna studia z nowym kontem bankowym, pokaźnym stosem banknotów z prezentów na zakończenie szkoły średniej… i bez najmniejszego pojęcia, jak nimi gospodarować.

 

 

„Pewnie nie ma nic zaskakującego w wynikach ankiety Sallie Mae z 2008 roku, według której 84% absolwentów szkół średnich chciałoby mieć większą wiedzę na temat zarządzania finansami” – mówi Linda Morris, wiceprezes zarządzający bankowości detalicznej Banku PNC i menedżer rynku Illinois i Wisconsin. „Oczywiście nastolatki niezbyt chętnie przyjmują rady, szczególnie kiedy po raz pierwszy próbują samodzielności, co jest częścią studenckiego życia”.

Jakie są więc najważniejsze porady na temat gospodarowania pieniędzmi i sprawiania, by były najmądrzej wykorzystywane i wystarczały na jak najdłużej?

Wszystko zaczyna się od zrozumienia, jak Twoje dziecko korzysta z pieniędzy i jak myśli o pieniądzach, a w tej dziedzinie Bank PNC oferuje parę przydatnych wskazówek.

        Ułatw sobie życie

W poszukiwaniu narzędzi sukcesu finansowego warto rozpocząć od podstaw: kont czekowych i oszczędnościowych z kartą debetową. Założenie konta w banku, który ma swój oddział na terenie uniwersytetu lub w pobliżu, a jednocześnie w Twoim mieście, ułatwi prowadzenie transakcji bankowych i w szkole, i w domu.

 

Warto również rozważyć założenie dla syna lub córki karty kredytowej o niskim limicie kredytu, do wykorzystania w nagłych przypadkach, szczególnie jeśli studiuje w odległym mieście. Jeżeli będzie to karta z wnioskiem podpisanym przez Ciebie i Twoje dziecko, zachowasz prawo wglądu w konto.

 

Konta bankowe nie są dziś tym, co kiedyś

W niedawnej ankiecie użytkowników w wieku 18-30 lat, bankowość online okazała się ulubioną metodą prowadzenia podstawowych operacji bankowych.

Poszukaj banku oferującego łatwe w użyciu funkcje bankowości internetowej, w tym opcje alertów e-mailowych lub tekstowych ułatwiające śledzenie operacji na koncie i salda. Niektóre konta online pozwalają zaprogramowanie ostrzeżeń o niskim saldzie, co ułatwia klientom uniknięcie opłat za stan ujemny konta. Dobrym rozwiązaniem jest konto Wirtualny Portfel (Virtual Wallet), które zaopatrzone jest w różnego rodzaju wizualizacje ułatwiające oszczędzanie, kontrolowanie wydatków i przenoszenie środków jedym poruszeniem myszki. Będzie ono szczególnie atrakcyjne dla swobodnie posługującej się najnowszymi technologiami komputerowymi młodzieży.

Skoncentruj się na pozytywach

Rozpocznij od stworzenia podstawowego budżetu. Sporządź listę dochodów – nie zapominając o dochodach z programów pracy dla studentów, miesięcznym „stypendium” z domu i gotówce sprezentowanej na urodziny. Następnie odejmuj od tego szczegółowe wydatki, takie jak książki,

materiały do nauki, rachunki za komórkę, posiłki, rozrywki, itp. 

Następnie przygotuj następujące równanie: Dochód – Wydatki = Oszczędności

Oczywiście celem jest zachowanie zawsze pozytywnego wyniku tego równania.

„Ważne jest śledzenie każdego dolara po stronie wydatków” – mówi Morris.  ”Zachęć dziecko do rozpoczęcia oszczędzania, choćby niewielkich sum. W ciągu jednego roku $2,85 na dzień – koszt kubka kawy – to w sumie $1040, nie licząc odsetek!  

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Dzisiejsi studenci przyzwyczajeni są do dzielenia się osobistymi informacjami poprzez Internet i dlatego nauczenie się bezpiecznych nawyków bankowych to priorytet. Warto przypomnieć świeżo upieczonemu studentowi o kilku zasadach:

–   Natychmiast podpisuj otrzymane karty debetowe.

–   Sprawdzaj wyciągi online pod kątem podejrzanych transakcji.

–   Zweryfikuj, z kim masz do czynienia, zanim podzielisz się informacjami finansowymi przez telefon lub Internet.

–   NIGDY nikomu nie udostępniaj numeru PIN. (Nawet koledze z pokoju w akademiku).

      

Pozostań zaangażowany

Zastanów się nad współwłasnością konta Twego dziecka, przynajmniej przez pierwszy rok jego studiów. Łatwiej będzie w ten sposób zorientować się, jak radzi sobie z gospodarowaniem pieniędzmi, pomóc unikać błędów finansowych i rozpoczynać rozmowy na temat odpowiedzialnnie zarządzanych finansów.

„Decyzje finansowe podejmowane dziś przez Twoje dziecko-studenta będą mieć trwały wpływ na jego przyszłość” – mówi Morris. Warto pomóc dziecku w rozwinięciu umiejętności niezbędnych do finansowego przetrwania studiów – będzie to procentować przez całe życie”.

PNC

Dodatkowe informacje na temat ustalania budżetu i innych narzędzi finansowych można uzyskać z witryny internetowej www.pnc.com.