„ Określenie “ bollywood ” stało się znakiem rozpoznawczym dla specyficznej, artystycznej kultury, której głównymi elementami były indyjskie filmy oraz towarzysząca tym obrazom muzyka – wyjaśnia Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – dziś słowo „ bollywood ” nie brzmi już tajemniczo i abstrakcyjnie bowiem filmy z „ indyjskiej fabryki snów ” docierają zarówno do Ameryki, jak i do Polski. Co ciekawe wiele z nich pretenduje do najważniejszych branżowych nagród , np. „ Slumdog Milioneire ” dostał Oscara,, a niekwestionowanymi gwiazdami, zarówno w Indiach jak i na świecie są popularni aktorzy, np. Shah Rukh Khan. Do Polski „ bollywood ” dotarł stosunkowo późno, bo dopiero w 2005 roku, gdy na festiwalu Era Nowe Horyzonty zaprezentowano klasyczny i dzisiaj już kultowy film ” Czasem słońce, czasem deszcz ” Karana Johara. Z czasem do polskich kin zaczęły napływać inne filmy z logo „ bollywood” epatujące egzotyczną muzyką, tańcem i śpiewem. Także polska publiczność chętnie poddaw ała się magii „ bollywood ” ulegając urokowi kolorów, pejzaży, bajkowych scenografii, zawrotnych tańców i wspaniałej muzyki. Muzyka z filmów „ bollywood ” jest niezwykle ekspresyjna, rytmiczna i różnorodna. W większości tych filmów podstawę tzw. ścieżki dźwiękowej stanowią proste schematy harmoniczne i brzmieniowe oparte głównie o współczesny indyjski pop lub – co jest zasadą muzyki „ bollywood ” – połączenia popu z klasycznymi dźwiękami muzyki hinduskiej. Rzadziej pojawią się nagrania oparte wyłącznie o schemat hinduskiego stylu klasycznego czy wręcz parafrazy znanych tematów hinduskiej muzyki etniczne”.
Obok wielu zespołów sesyjnych nagrywających muzykę na potrzeby indyjskiego przemysłu filmowego, pionierem w prezentacji koncertowej tej muzyki jest formacja Bollywood Brass Band, przedstawiająca najróżniejsze oblicza indyjskiej muzyki ludowej, folkloru hinduskich ceremonii oraz interpretacji przebojów „ bollywood ” . Włączenie do instrumentarium, poza egzotycznymi instrumentami ,takimi jak dhol, colossal sousaphone, punjabi drum czy loud, zestawu jazzowych saksofonów, trąbek, puzonów spowodowało, że Bollywood Brass Band zyskał szlachetne, jazzowe brzmienie, które stylistykę „ bollywood ” traktuje wyłącznie jako inspirację do żywiołowego koncertu.
Bollywood Brass Band jest pionierskim zespołem, który w znamienity i perfekcyjny sposób połączył elementy hinduskiej muzyki etnicznej oraz tanecznej z przebojami filmowymi „ bollywood ” i jazzowymi improwizacjami. Obok Triloka Gurtu, formacji Shakti egzotyczny zespół jest dzisiaj najlepszą wizytówką hinduskiego ethno-jazzu .Założony w 1992 roku okazał się sensacją angielskich przyjęć i miejskich festiwali. Po prawie dwóch dekadach działalności jest uznanym zespołem , zapraszanym na najbardziej prestiżowe wydarzenia artystyczne. Jako gwiazda wieczoru, w słynnym salonie Madame Tussaud, towarzyszył odsłonięciu figury bollywoodzkiej mega – gwiazdy Hrithika Roshana. Dzisiaj Bollywood Brass Band jest gościem prestiżowych festiwalu na całym świecie: od Kanady po Australię, rodzinne Indie oraz prestiżowe estrady festiwali w Glastonbury, Bradford ,Cardiff, London Mela, karnawału w Wenecji, festiwalu Sydney Ignite. Koncertują w słynnej Royal Albert Hall i Opera House w Oslo. Na zaproszenie Ery Jazzu egzotyczny Bollywood Brass Band pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Specjalnie przygotowany program „ East Meets Jazz ” zostanie zaprezentowany na jedynym koncercie, 19 maja w Palladium.
ERA JAZZU – BOLLYWOOD BRASS BAND
19.05.2011, godz.20.oo Warszawa – Palladium
Więcej : www.jazz.pl