Jubileuszowe Wybory Królowej Parady

Jubileuszowe wybory Krolowej Parady Pan Zygmunt Matynia, Konsul Generalny RP w Chicago, przekazał miły, pełen ciepłych słów list od Pani Kaczyńskiej z gratulacjami dla uczestniczek konkursu oraz pozdrowieniami dla wszysktich obecnych na imprezie i podkreślając tym rangę tego wydażenia tutaj w USA oraz w Polsce

Piątek, 11 kwietnia 2008 r., w urokliwej sali bankietowej „ Victoria BeauJolie” w Schiller Park, IL, dwanaście pięknych, mądrych i bardzo uzdolnonych dziewcząt związanych ze środowiskiem polonijnym i czujących się Polkami stanęło do konkursu wyboru Królowej Parady. Celem konkrsu jest popieranie młodych Polek, kończących szkołę średnią lub studentek wyższych uczelni, które dążą do wyższych celów, pragną kształcić się i zdobywać jak najwyższe pozycje w środowisku amerykańskim i polonijnym, czujących się Polkami, które będą wzorem dla innych dziewcząt mieszkających tu, w Stanach Zjednoczonych.

Kandydatkami roku 2008 były:

Ewa Dziergas, lat 20, urodzona w Bielsko-Białej, studentka Loyola University Chicago, związana z programem radiowym „Luz na poziomie.” Dominika Franciszkowicz, lat 18, urodzona w Augustowie, uczennica Rolling Meadows High School, młodzieżowa mistrzyni USA w szermierce. Katarzyna Garga, lat 18, urodzona w Krakowie, studentka University of Illinois at Chicago, działa w Stowarzyszeniu Wiecznych Studentów i uprawia piłkę wodną.
Magda Golec,
lat 22, urodzona w Osnabruck w Niemczech, studentka Moraine Valley College.
Kinga Guziak
, lat 17, urodzona w Chicago, uczennica Hubbard High School, tańczy w zespole „Wesoły Lud”.
Monika Ignas
, lat 18, urodzona w Szczecinie, uczennica John Hersey High School w Arlington Heights, IL, tańczy w zespole „Lajkonik”
Monika Lis,
lat 18, urodzona w Chicago, uczennica John Hersey High School w Arlington Heights, IL, tańczyła w zespole „Lajkonik”, aktualnie w „Wici” i uczy się w Szkole Muzycznej PASO.
Justyna Milewski,
lat 19, urodzona w Chicago, studentka University of Miami, tańczy w zespole „Lajkonik” i „Wici”.
Veronika Rogala , lat. 18, urodzona w Chicago, Saint Ignatius College Prep, tańczy w zespole „Wesoly Lud”.
Kinga Sumara,
lat 18, urodzona w Brzesku k. Tarnowa, uczennica J. F. Kennedy High School, od trzech lat w USA.
Sylvee Walenczwski
, lat 22, urodzona w Chicago, studentka University of Illinois at Urbana-Champaign, posługuje się czterema jezykami i chce w prztszłości zostać astronautą.
Monika Wojciechowski
, lat 18, urodzona w Chicago, studentka Triton College, tańczy w zespole „Polonia”.

Wszyskie dziewczęta uczęszczały do Polskich Szkół Sobotnich i mają określone plany na przyszłość związane z dalszym kształceniem się.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym, kandydaki wystąpiły najpierw w pięknych sukniach ślubnych z salonu „ Laurel Bridal, przedstawiły się i pięknie tańczyły w/g choreografii Olgi Bacerowskiej. Następnie, wystąpiły sukniach koktajlowych z salonu „Di Mare Fashion & Spa”, odpowiadały na pytania związane z kulturą, historią i tradycjami polskimi oraz ze środowiskiem Polonii amerykańskiej. W przerwach wystąpili artyści z „Kacper Dance Studio”- Małgorzata Sztwiertnia z Robertem Mojrzeszem oraz Michał Stefański, znany jako „DJ Majk” i Królowa Parady 2006 Sylwia Bania.

Program artystyczny sponsorowany był przez Konsulat Generalny RP w Chicago. Całość prowadził Krzysztof Arsenowicz, znany i lubiany aktor i prezenter radiowy, zabawiając uczestników imprezy oraz wspierając psychicznie kandydatki w trakcie konkursu.


Do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć dziewcząt. Odpowiadały one na pytanie „Jakie znaczenie ma kontynuowanie Parady 3-go Maja w Chicago?”

Jury w składzie: Elżbieta Kasperowicz, Małorzata Kiesz (przewodnicząca jury), Bożena Matynia, Marzena Pietranek, Stanisław Chwała, Marcin Kęmpa, Robert Owczarek-Latte, Jerzy Migała i Andre Napier, miało wyjątkowo trudne zadanie wybrania trzech spośród dwunastu wspaniałych dziewcząt.

Wszystkie dziewczęta wykazały się dużą wiedzą, inteligencją, poczuciem humoru oraz zaprezentowały swoje zdolności i zainteresowania, śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze, prezentowały swoje zdjęcia, oraz hobby m. in. pokaz szemierki i piłki wodnej.

Królową Parady 2008 została Monika Ignas, Pierwsza Dama Dominika Franciszkowicz, Druga Dama Justyna Milewski. Publiczność także miała możliwość wypowiedzenia swego zdania i wybrała swoją ulubienicę, którą została Sylvee Walenczewski.
Za najlepszą tancerkę uznana została Ewa Dziergas, a dziennikarze polonijni pod kierownictwem Andrzeja Baraniaka wybrali Miss Objektywu Monikę Ignas.

Dzięki chojności sponsorów takich jak: AT&T, 5/3 Bank, Premier Valet oraz Sobieski Vodka, zwyciężczynie otrzymały stypendia na studia, które są aktualnie najwyższymi stypendiami fundowanymi przez polonijną organizację, $2,000 dla Królowej, $1,500 dla 1-szej Damy, $1,000 dla 2-iej Damy i po $500 dla Ulubienicy Publiczności i Miss Objektywu. Wszystkie uczestniczki otrzymały także upominki oraz kwiaty.


Firma kosmetyków „Dior” ufundowała kilka nagród rzeczowych, a salony „IMPULS” i „Laure’l „certyfikaty, które zostały rozlosowane wśród gości.

Podczas przerw wiele par bawiło się przy muzyce i śpiewie „DJ Majka”.

W jubileuszowej imprezie wzieły udział królowe z poprzednich lat:

Gwizdz Basia (1999), Agnieszka Ptasznik (2000), Karolina Ladzińska (2001), Aneta Musiał (2002), Gaja Wojdyłło-Rucińska (2003), Sylwia Laniewski (2004), Karolina Jaremkiewicz (2005), Sylwia Bania (2006) i Monika Cholewiński (2007). Dziewczęta wspominały poprzednie konursy i opowiadały o znaczeniu jakie miał dla nich udział w konkursie i jak wpłynął na dalsze ich życie.

Organizatorem Wyborow Królowej od sześciu lat jest Łucja Mirowska-Kopeć wraz z grupą młodych ludzi: Karoliną Mirowska, Izabelą Predotą, Wojciechem Lelkiem, Marcinem Krempą i Olgą Balcerowską. Konkurs zmienił swe oblicze i format oraz rangę. Stał się liczącym wydażeniem, które cieszy się coraz to większym powodzeniem wśród Polonii chicagowskiej. Minister Edukacji Narodowej odznaczył Łucję Mirowską-Kopeć za szczególne zasługi dla Oświaty i Wychowania, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, najwyższym odznaczeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, które wręczył jej Konsul Generalny, Zygmunt Matynia podczas piątkowej imprezy.