Lata młodości
– Mieszkając w stolicy, nigdy wcześniej nie interesowała się przedstawieniami teatralnymi. Lecz pewnego dnia, wystawiana była sztuka Aleksandra Fredry, „Śluby panieńskie” w teatrze ogródkowym Jakuba Koniniego. Pani Leontynie zaproponowano, aby jako amatorka zagrała jedną z głównych postaci w tej sztuce. Po spektaklu, cała Warszawa mówiła tylko o niej. Ten fakt, zainspirował Leontynę do gry aktorskiej, już na szeroką skalę – czytamy w opracowaniach encyklopedycznych.
Debiut
– Debiutowała w Warszawie w roku 1821. Pobierała ona nauki pod okiem wielkiego znawcy sztuki teatralnej Bonawentury Kudlicza. Już jako gwiazda polskich scen, grywała na deskach teatrów Płocka, Krakowa i Warszawy. W latach 1824 – 1851, Halpertowa występowała w zespole dramatycznym, grającym na deskach Warszawskich Teatrów Rządowych. Ówczesna prasa rosyjska, pisała o niej porównując jej kunszt aktorski, do wybitnych gwiazd scen francuskich i włoskich – czytamy w prasie dziewiętnastowiecznej Warszawy.
Jako nauczyciel kunsztu aktorskiego
Zdobywszy wszelkie trofea aktorskie, postanowiła być współzałożycielką Szkoły Dramatycznej, w której pracowała jako nauczyciel kunsztu aktorskiego. Była aktorką o ogromnej skali talentu, zyskując w Polsce sławę najwybitniejszej. To właśnie ona wprowadziła do wspomnianej szkoły taki przedmiot jak
Ruch Sceniczny.
Nigdy nie przestała być aktorką
Nigdy nie opuszczała teatrów, nawet podczas nawału pracy nauczycielskiej. Grywała świetnie zarówno role komiczne jak i tragiczne. Przekazywała swym następcom mistrzowsko opanowaną sztukę recytacji, ruchu scenicznego, gry mimicznej i tragikomizmu. Uważano ją za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki, w której żyła. Zasłynęła tłumacząc dla teatru polskiego sztuki z języka francuskiego. Wprowadziła do teatru pewnego typu nowum, polegające na perfekcyjnym opracowaniu reformy dykcji teatralnej w kierunku prostoty mówionego słowa. Po tej reformie, wystawiane były mickiewiczowskie „Dziady”, w których dostosowano się do zaleceń pani Leontyny. Sztuka ta okazała się wielkim pozytywnym zaskoczeniem dla widza.
Od 14 do 17 kwietnia
W dniach od 14 do 17 kwietnia, trwają obchody Dni Teatru Polskiego, w których to wspomina się Leontynę Helpertową, nie tylko jako mistrzynię sztuki aktorskiej będącej prekursorką wielu nowości teatralnych, ale jako osobę, zarażającą otoczenie potrzebą oddawania się sztuce. W tych dniach w wielu miastach polskich odbywają się darmowe przedstawienia teatralne, na których coś dla siebie znajdują zarówno starsi jak też i młodsi odbiorcy.
Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]