MAJOWA NOC MUZEÓW W TARNOWIE

Tarnow

 

Tarnow www.muzeum.tarnow.pl

 LOGO – CZYLI SZTUKA GRAFICZNEJ SYNTEZY

W lutym br. tarnowskie Muzeum Okręgowe rozpisało konkurs plastyczny wśród uczniów Zespołu Szkół Plastycznych na opracowanie znaku graficznego – logo. Było to dla obu stron ciekawe doświadczenie. Młodzi autorzy musieli się zmierzyć z własną wyobraźnią, talentem i ograniczeniem, jakie niesie synteza znaczenia zawartego znaku firmowym.  Pracownicy muzeum natomiast mieli wyjątkowa okazje, aby w tak szerokim zakresie poznać postrzeganie marki ich instytucji.

Na konkurs wpłynęły 72 projekty, wykonane przez 30 autorów z klas I-Iv Liceum Plastycznego. Chociaż poziom prac pozytywnie zaskoczył komisję konkursowa , to nie zdecydowała się na wybór jednej najlepszej pracy, Przyznano trzy równorzędne nagrody, które otrzymują:

 Marlena Micho – kl. I., godło: „sierpień”

Anna Alberska – kl. III., godło: „920317”

Justyna Świętek – kl. II., godło: „930430

Ponadto wyróżniono pracę Joanny Pary z kl. II, godło: „010793.

Dodatkowym wyróżnieniem dla wszystkich uczestników konkursu będzie zorganizowanie w Muzeum wystawy wszystkich prac nadesłanych na konkurs. Ponadto wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają bezpłatny wstęp na Europejskie Spotkania Rycerskie organizowane we wrześniu  na Zamku w Dębnie.

Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 12 maja (czwartek), o godz. 12.00 w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Rynek 21

 

Z WYSTAWĄ DO WIŚNICKIEGO WIĘZIENIA

Muzeum Okręgowe w Tarnowie nawiązało współprace z dyrekcją  Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu. Pierwszym przedsięwzięciem tej współpracy było zorganizowanie w więzieniu wystawy o historii i kulturze Romów. Na otwarciu wystawy Adam Bartosz – dyrektor tarnowskiego Muzeum przedstawił problemy związane z brakiem tolerancji wobec mniejszości w Polsce, co wywołało ciekawa dyskusję.

Przewiduje się następne inicjatywy kulturalne, które będą wspierać działania resocjalizacyjne prowadzone w wiśnickim Zakładzie Karnym.

 

„SARMATA” WITOLDA PAZERY FIRMUJE WYSTAWĘ W RATUSZU

„W kontuszu i przy szabli” to tytuł stałej wystawy, która od  14 maja będzie dostępna w odremontowanym tarnowskim Ratuszu. Taki też wizerunek szlachcica – sarmaty firmuje tę wystawę  na plakacie zaprojektowany przez tarnowskiego artystę plastyka – Witolda Pazerę.

Ekspozycja z ratuszu to galeria sztuki dawnej, w której przeważają zabytki z epoki sarmatyzmu szlacheckiego. Przede wszytki wspaniała i szeroko znana kolekcja portretów sarmackich, które ongiś stały się inspiracją dla wiersza Ernesta Bryla. Jak napisał poeta, dojrzeć można na tych konterfektach twarze poważne i napuszone, ale tez zwyczajne oblicza opojów i awanturników, jak słynny portret szlachcica z obciętym uchem.

Ponadto wróciła do Ratusza kolekcja dawnej broni, z oryginalnymi szablami, strzelbami i zbrojami.

W pięknie odremontowanej Sali Marmurowej zachwyci zwiedzających wspaniale wyeksponowana kolekcja dworskich zastaw ze szkła i porcelany. Wiele z tych naczyń zostało wyprodukowanych w polskich manufakturach. Autorzy wystawy podkreślają, że ze kolekcja tych „sarmackich’ pamiątek został zgromadzona przez magnacki ród Sanguszków i po raz pierwszy była wyeksponowana w kresowej rezydencji w Podhorcach. Portrety rodziny Sanguszków oraz archiwalne zdjęcia z Podhorzec przywołają zwiedzającym tamte czasy.

Wystawa „W kontuszu i przy szabli” zostanie oficjalnie otwarta 14 maja br., podczas Międzynarodowej Nocy Muzeów.

 

MAJOWA NOC MUZEÓW W TARNOWIE

Jak co roku, tarnowskie oddziały Muzeum Okręgowego w Tarnowie otwierają swe wnętrza z okazji Międzynarodowej Nocy Muzeów. W sobotę, 14 maja, od godziny 19 będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy muzealne w Ratuszu, w Gmachu Głównym  przy Rynku 21 oraz w Muzeum Etnograficznym przy ul. Krakowskiej 10. Przyjęło się, że zwiedz jacy traktują to muzealne święto jako wydarzenie rodzinne, dlatego obok stałych ekspozycji przygotowano specjalną ofertę.

W Ratuszu, którego wnętrza  bardzo korzystnie zmieniły się po remoncie na pewno ciekawość wzbudzi nowa ekspozycja „W kontuszu i przy szabli”, jednak zwiedzający będą mieli wyjątkowa okazję by w tych zabytkowych wnętrzach zrobić sobie portret sarmacki. Organizatorzy przygotowali kostiumy z epoki oraz zbroje rycerskie i każdy będzie mógł się przebrać i sfotografować. Ponadto – zainteresowanym zabytkami konserwatorzy z tarnowskiego Muzeum pokażą metody restaurowania i zabezpieczania zabytków.

Atrakcją dla ograniczonej liczby chętnych, będzie wejście na wieżę ratusza, skąd można podziwiać nocna panoramę miasta. Wstęp kosztuje 10 zł i będzie to jedyna płatna oferta muzeum tej nocy.

Bezpłatnie będzie można zwiedzać ekspozycję romską w Muzeum Etnograficznym oraz wystawę malarstwa Adama Jańca „Siedemdziesiąt siedem spojrzeń na Tarnów. Na dziedzińcu muzealnym odbędzie się muzealny piknik przy ognisku z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Wierzchosławic,  promocją regionalnego jadła, przygotowana przez Stowarzyszenia „Na śliwkowym szlaku”, pokazem filmów o tematyce romskiej w drewnianym spichlerzu oraz fotografowanie w tzw. „monidle”. Gwiazdą muzealnej nocy będzie romski zespół „Perła i Bracia”

Natomiast w Gmachu Głównym będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę malarstwa tarnowskiej artystki Bogny Toczek –Łojewskiej oraz ekspozycję fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, namalowanej pod kierunkiem Jana Styki.