Szanowni Państwo,
pojutrze wchodzi w życie europejska inicjatywa obywatelska, pierwsze ponadnarodowe narzędzie demokracji bezpośredniej.
Przy okazji wejścia w życie Inicjatywy nasuwa się pytania czy Polska pod względem formalno-prawnym jest przygotowana do wdrożenia rozporządzenia PE i Rady dot. tej inicjatywy http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:065:0001:0022:PL:PDF .
Fundacja Schumana wystosowała w tej sprawie zapytanie do MSZ, MAC i GIODO – bo szczególnie kwestia rejestracji i certyfikacji nie jest do końca dla nas jasna.
Europejska Inicjatywa obywatelska jest niewątpliwie ważnym narzędziem prowadzącym do realizacji postulatu „ Unia bliżej obywatela”. Obecnie zdecydowana część aktów prawnych dotyczących naszego życia podejmowana jest na poziomie UE. Inicjatywa obywatelska ma być, więc narzędziem dającym możliwość wpływania obywateli na kształt tego prawa. Praktyka wykaże na ile jest ono skuteczne, i czy rzeczywiście dzięki niemu spełnione zostaną realne potrzeby Europejczyków. A może okaże się, że jest to jedynie listek figowy europejskiej biurokracji?
Niezależnie od tego na ile europejska inicjatywa w istocie przybliży Unię obywatelom, ma ona szanse ożywić publiczną dyskusji na poziomie europejskim. I choćby dlatego warto o niej wspomnieć. Więcej informacji na ten temat znajdzie Państwo poniżej.
Pozdrawiam i już dzisiaj zapraszam na Paradę Schumana, 12 maja w Warszawie.
Anna Radwan
Fundacja Schumana
Al. Ujazdowskie 37/5, Warszawa
Tel. 0 602 240 643