Nowe osady w Biskupinie

Pierwszy z nich będzie pełnić funkcję ekspozycyjną, a drugi sali wystawowej z zapleczem technicznym. Prace nad odtworzeniem obiektów archeologicznych to jedno z zadań realizowanych w muzeum w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 
– Biskupiński rezerwat archeologiczny to jedno z najbardziej znanych tego typu muzeów nie tylko w kraju, ale i w Środkowej Europie. To miejsce zyskało zasłużoną markę dzięki konsekwentnemu rozwojowi oferty wystawienniczej i infrastruktury muzealnej, stając się godnym naśladowania wzorem produktu turystycznego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 


Rekonstrukcje powstają w tych samych miejscach, gdzie pierwotnie znajdowały się osady. Najbardziej zaawansowane prace są prowadzone przy budowie chaty, która ma pełnić funkcję ekspozycyjną. Budowla jest zadaszona i obłożona drewnianymi balami. Na ukończeniu jest też już drugi budynek, który jest już w połowie zadaszony. W planie jest również zagospodarowanie terenu wokół budynków. Zrekonstruowana osada zostanie udostępniona zwiedzającym w 2014 roku.
Zobacz film na temat rekonstrukcji na stronie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie:
http://www.biskupin.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=4&artykul=174&akcja=artyku

Rekonstrukcja osiedla neolitycznego w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie to część dużej inwestycji, której całkowita wartość to ponad 4,3 mln złotych. Ponad 1,5 mln złotych z tej kwoty stanowi dofinansowanie z naszego RPO. W maju tego roku otwarto utworzone w ramach wspomnianego przedsięwzięcia Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. W nowym budynku w sąsiedztwie muzealnego parkingu zlokalizowano m.in. kasy biletowe, pokój przewodników, punkty informacyjne i sprzedaży pamiątek oraz sanitariaty.


Częścią wspomnianego projektu była również rekonstrukcja wioski wczesnośredniowiecznej. W jej ramach powstało 11 zabytkowych chat w konstrukcji zrębowej oraz budynki gospodarcze: kuźnia, chlewik oraz gliniany piec chlebowy. Wokół zrekonstruowanych zabudowań zagospodarowano też zieleń zgodnie z charakterem odbudowanej wioski. Więcej na ten temat:
http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=24061&Itemid=126

ttg.com.pl