Obchody 3. Majowe w Chicago

Kostytucja

Kostytucja
Uroczystości  Trzeciomajowe rozpoczęto  już  wcześnie rano wciągnięciem polskiej flagi na maszt na placu „Daley Plaza” w centrum Chicago.

W uroczystości wciągnięcia flagi na maszt uczestniczyła  przebywająca w Chicago delegacja rządu polskiego z  Rafałem Baniakem na czele i konsulem generalnym RP Zygmuntem Matynią.  Obecni byli także : Wielki Marszałek Parady, prezes ZNP i KPA Frank Spula, prezes Wydziału Stanowego KPA w Illinois Kazimierz Chlebek, przedstawiciele mediów  i organizacji polonijnych.

Śniadanie z udziałem 150 osób
Kolejnym punktem obchodów święta 3 Majowego było  śniadanie w hotelu Congress Plaza  organizowanym rokrocznie przez  „Chicago Society” w którym wzięła udział delegacja rządu polskiego, przedstawiciel konsulatu RP oraz przedstawiciele polonijnych organizacji.
Gości przywitał  prezes  tej prestiżowej męskiej organizacji Charles Komosa oraz współgospodarze Romuald Matuszczak i Herbert Jasiński.

Podczas śniadania  po przemówieniach  przywódców  wiodących  organizacji Polonii odbyło się wręczenie  nagród stypendialnych  zwycięzcom konkursu o Trzeciomajowej Konstytucji sponsorowanego przez Komitet Edukacj  „Chicago  Society”. Pierwszą nagrodę w wys. $2,500 otrzymał  Jakub Białasiewicz. Dwie drugie nagrody  po $1,700 przypadły  Stefanii Piecewicz i Joannie Cich.

Maj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teresa Sinkowski (LMP), Anna Sokołowska (PRCUA); Królowa Parady Natalia Kukułka; Edward Mika (ZKP) i Geraldine Balut Coleman (LMP) na śniadaniu “Chicago Society”.   

Polonijna parada w centrum Chicago

 

Parade

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paul Odrobina ( ZNP); Tadeusz Czajkowski, przewodniczący parady; senator Ronald Burris; Wielki Marszałek parady- Frank Spula; burmistrz Richard Daley; biskup Tomasz Paprocki i  wicemarszałek parady Jerzy Migała.

Przy  wspaniałej słonecznej pogodzie uczestniczyły w niej 133 jednostki marszowe
i pojazdowe oraz tysiące uczestnikòw. Piękne widoki śròdmieścia, dobra zabawa, przyjemny wysiłek fizyczny – to tylko niektòre atrakcje, ktόre przeżywały ubrane na biało czerwone delegacje grupowe, liczące od kilku do kilkuset osόb, tak jak to było  w przypadku polskich szkòł sobotnich. 

 

szkoly

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziesiątki tysięcy ludzi obserwowało paradę. Parada pomaga nam Amerykanom polskiego pochodzenia w zachowaniu naszej tożsamości, pozytywnie wzbogaca nasze Polonijne środowisko. Utożsamia nas z tym kim jesteśmy, pokazuje że polskość jest w nas, w naszych sercach, bo polskość to człowiek i jego ukształtowanie, wiara i zasady.

studenci

Parada była ròwnież relacjonowana przez  amerykańskie  kanały telewizyjne. Bezpośrednią relację prowadzili:Małgorzata Ptaszyńska, Barbara Chałko i Marek Dobrzycki.    
 Na początku pochodu razem maszerowali prezesi największych polonijnych organizacji i władz miejskich z burmistrzem Chicago –  Richardem Daley’m, przedstawiciele władz powiatowych, stanowych – min. skarbnik Alexi Giannoulias, Sekretarz Jesse White oraz władz federalnych – Senator Roland Burris- Prokurator powiatu Cook Juanita Alvares i skarbnik Maria Pappas oraz wielu innych. 

Columbus

Druchna Barbara Chałko z harcerzami niosącymi transparent z hasłem parady.

Wielkim Marszałkiem tegorocznej parady był Franciszek Spula,  prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego. Wicemarszałkami byli Malgorzata Kiesz i Jerzy Migala, hasłem parady – “Pomagając innym, pomagamy sobie.”

 

Chopin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fundacja budowy pomnika Chopin’a w Chicago

W tegorocznej paradzie uczestniczyła kilkuosbowa delegacja rządowa z Polski pod kierownictwem wiceministra gospodarki Rafała Baniaka, przebywającego w Chicago z kilkudniową wizytą oraz władze dwòch polskich uczelni: Szkoły Głównej Handlowej i Politechniki Częstochowskiej.

Królową tegorocznej parady jest 18-letnia Natalia Kukułka. Towarzyszyły jej damy dworu: Angelika Białas i Justyna Ryżewska.

Klub

Paradę po raz 18-ty zorganizował Międzyorganizacyjny Komitet Parady przy  Związku  Klubów Polskich w USA. Całokształtem tego wielkiego przedsięwzięcia bezinteresownie zajmują się członkowie, należący do Komitetu Parady, ktòrego przewodniczącym z urzędu jest Prezes ZKP Tadeusz Czajkowski. Członkom Komitetu Parady oraz Związkowi Klubòw Polskich należy się uznanie za ciągłość w podtrzymywaniu ducha polskości na amerykańskiej ziemi.

PAC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kongres Polonii Amerykańskiej  na Stan Illinois oddaje hołd Irenie Sendler, bohaterce II Wojny  Światowej dla której lęk był nieobecny kiedy ratowała dzieci przed śmiercią.

 

Michigan Ave

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michałek i Anitka  Mikołajczyk  występują  jako jedne z symboli uratowanych dzieci przez  Irenę Sendler

 

marsz

 

 

 

 

 

 

 

 

Sporej grupie osób która kordynowała przemarsz parady przewodniczyła Hanna Kapica (trzecia z prawej).

Polska nad jeziorem  Michigan

Jump

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tańczy zespół “Jump”

Po paradzie zaś odbył się festiwal polskiej kultury i rozrywki “Poland on the Pier”. Uczestniczyło w nim tysiące  mieszkających w  Chicago Polakόw. 
Na program festiwalu złożyły się występy lokalnych zespołòw jak Wici, Lajkonik, Wesoły Lud, ale także np. Warsztaty Teatralne “Little Stars” czy zespół Jump. Ten ostatni towarzyszył również wieczornym występom gwiazd. A wśród nich była Mandaryna, Funky Polak, 2Day i De Mono.

 

Navy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oficjalne otwarcie imprezy i przedstawienie polskiej delegacji oraz przywodców  organizacji polonijnych. Kazimierz Chlebek nowy prezes KPA na stan Illinois.

Festiwal ten był zorganizowany  przez Polsko-Amerykański Instytut Kultury i Edukacji (PACEI), we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Chicago i miastem Chicago, festiwal nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie sponsorów, wśród których byli m.in.: National City, Żywiec, Jewel-Osco i Sobieski.

Konkurs  Wręczenie nagród konkursu  plastycznego zorganizowanego przez Muzeum Polskie w Ameryce.
 
Wielka Majówka
Na Wielkiej Majówce przy bazylice św. Jacka Polonia bawiła się trzy dni przy rytmach muzyki zespołu Łzy, Róże Europy, Papa D i Master. Zatańczyli także uczestnicy polskiej edycji programu “You Can Dance”.

Tradycyjna Msza św. w kościele św. Trójcy.

Związek Narodowy Polski od ponad 100 lat  bieże udział we mszy św. którą rozpoczyna rokrocznie trzeciomajowe uroczystości.  Tegoroczna Msza św. w intencji opieki Matki Bożej Królowej Polski nad rodakami oraz Ojczyzny  zgromadziła ponad tysiąc uczestników.

 

Trojcowo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biskup Tomasz Paprocki, konsul  generalny RP Zygmunt Matynia i Kazimierz Chlebek.

Głównymi celebrantami Mszy św. byli biskupi Tomasz Paprocki z Chicago i Bronisław Dąbrowski z Włocławka. Homilę do zebranych wygłosił biskup Tomasz Paprocki.
Po Mszy św. Dyrektor   Misji Trójcy Swiętej ks. Andrzej Maślejak dziękując wiernym za uczestnictwo zaprosił na  poczęstunek, sponsorowany przez ZNP.
Kolejnym  punktem obchodów trzeciomajowych przez ZNP było złożenie wieńców przed pomikiem T. Kościuszki stojącym przy Solidarity Drive.

Msza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pamiątkowa fotografia po Mszy św.

Wieńce  pod pomnikiem Tadeusza Kaściuszki.
Tradycyjnie  Związek Narodowy  Polski  i jego członkowie  już po raz  118 złożyli wieńce pod pomnikiem  T.  Kościuszki  w niedzielę 3 maja, oddając honor  generałowi Kościuszce  za jego  walkę w obronie całego narodu polskiego, a także honorując  jego zasługi w wojnie o wolność i demokrację narodu amerykańskiego.

 

Kosciuszko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przemawia biskup Tomasz Paprocki

W ceremoni złożenia wieńców pod pomikiem T. Kościuszki  uczestniczyli przedstawiciele  ZNP,  konsulatu  generalnego RP,  szkolne i weterańskie organizacje, Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. T. Kościuszki.  Gospodynią ceremoni złożenia wieńców była wiceprezeska ZNP pani Teresa Abick.  

pomnik
Po odśpiewaniu hymnów narodowych przez Chór im. Fryderyka Chopina, Jego Escelencja ksiądz biskup Tomasz Paprocki wygłosił słowo duszpasterskie do zebranych  uczestników apelu.

 

Solidarity

Pamiątkowa fotografia  przed pomnikiem

Spotkanie Polonii z Gubernatorem  Patt Quinn’em
Pat Quinn, gubernator stanu Illinois zorganizował uroczystą akademię dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja w budynku stanowym James Thompson Center w piątek, 1 maja. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osòb ze środowiska polonijnego, a także delegacja rządowa z Polski pod kierownictwem wiceministera gospodarki Rafała Baniaka.
W akademii uczestniczyli także przedstawiciele Gwardii Narodowej w Illinois, ktòrzy często wyjeżdzają do Polski i uczestniczą we wspòlnych szkoleniach wojskowych.  Gwardziści Narodowi z Illinois wielokrotnie służyli razem z polskimi żołnierzami
w Iraku czy Afganistanie.

Gubernator Quinn z uznaniem wypowiadał się na temat Polski i Polonii. Warto tutaj dodać, że Pat Quinn jako wicegubernator odwiedził Polskę w 2007 roku i przez 3 tygodnie zwiedzał wiele miejsc w Polsce, spotykał się z przedstawicielami rządu, uczelni. Jego wykładowca na uczelni był Jan Karski. Gubernator uczestniczy także w wielu wydarzeniach polonijnych.
“Dzień Konstytucji Polskiej ma na celu podkreślenie szczegòlnego dnia w historii, kiedy rząd w Polsce podpisał ustawę, ktòra wyrażała prawa i oczekiwania ludzi”, powiedział gubernator. “Czuję się uhonorowany dzisiaj mając możliwość celebrowania tego historycznego dnia wspòlnie z wieloma przedstawcielami środowiska [polonijnego]”.
Polska delegacja rządowa uczestniczyła także w spotkaniach biznesowych organizowanych przez Polonijną Izbe Gospodarczą.

Pat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przemawia gubernator Stanu Illinois  Pat Quinn.

W Chicago gościł w czasie ostatniego weekendu ròwnież Bronisław Wildstein, znany polski dziennikarz, ktòry miał kilka spotkań z Polonią w Teatrze Chopina.
Polonia w Chicago przez kilka dni świętowała majowe uroczystości. Na wielu domach, biznesach pojawiły się bialo-czerwone flagi. Można je było zobaczyć przez kilka dni na przejeżdających po ulicach Chicago samochodach i motocyklach.

@ Tekst Andrzej Mikołajczyk i Krystyna Teller 

Zdjęcia: Teresa B. Buckner, Krystyna Teller i Integra Communications

 

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć z parady 3. Majowej  która znajduje się

https://polishnews.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=310

Lub też należy wejść do Gallery/Galeria w górnym menu portalu:

www.polishnews. com.

Ze względu na ogromną ilość zdjęć będziemy je systematycznie  zamieszczać partiami.

Wkrótce także osobna relacja z  uroczystości”Poland on the Pier”

Redakcja polishnews.com