Parada Trzeciomajowa jest organizowana przez Komitet Parady działający przy Związku Klubów Polskich. W tym roku parada odbyła się pod hasłem „Jeden głos zjednoczona Polonia”.
Grażyna Zajączkowska i Józef Bafia – marszałkowie Parady 3. Majowej
Parada 3. Majowa w Chicago jest jedną z największych imprez polonijnych.
Uroczyści trzeciomajowe rozpoczęły się w sobotę rano złożeniem wieńca pod pomnikiem generała Tadeusza Kościuszki przy Planetarium Adlera, w Chicago.
W sobotę rano przedstawiciele Związku Klubów Polskich, żołnierze Gwardii Narodowej Illinois dokonali uroczystego wcięgniecia polskiej i amerykańskiej flagi na maszt na Daley Plaza, w centrum miasta.
Chicago Society zorganizowało w sobotę doroczne śniadanie przed parada 3. Majowa w hotelu Hilton and Towers, również w centrum miasta, skąd podążyli bezpośrednio na Paradę.
O 11:30 ze skrzyżowania z parku Granta wyruszyła parada, w której wzięło udział 97. organizacji, stowarzyszeń, polskich szkoł i firm. Niektóre delegacje miały pięknie udekorowane platformy. Większość uczestników, dzieci i młodzież maszerowali na piechotę. Trasa przemarszu wiodła wzdłuż Columbus Drive, alei położonej w samym sercu Chicago.
Parada 3. Majowa jest piękną manifestacją polskości, jest prezentacją wielu polonijnych organizacji, szkół, biznesów, a także wielu amerykańskich instytucji.
Honorowym gościem parady była min Anna Maria Costa Anders, córka generała Andersa.
Marszałkiem tegorocznej parady była Grażyna Zajączkowska, Dyrektor Dzialu Imigracyjnego w Zrzeszeniu Amerykańsko Polskim, Vice Marszalkiem Józef Bafia, zasłużony dla promocji kultury góralskiej w Chicago.
Honorowi goście na trybunie udekorowanej przez Teresę B. Buckner ze ZKP
Tegoroczna Parada miała także swoją królową. W tym roku jest nią 21-letnia Arletta Gromek, studentka, która wraz z damami dworu była ozdobą tegorocznej parady. Przejechała trasę parady w pieknej karecie zaprzęgniętej w białe konie.
Największe wrażenie robili przedstawiciele kilkudziesięciu szkół polonijnych z Chicago, okolic. Najgłośniejsza delegacja były kluby motocyklowe, a także przedstawiciele polsko-amerykańskich policjantów, którzy włączyli sygnaly alarmowe w motocyklach, samochodach.
Dr. Marek Rudnicki i Bursztynowa Koalicja
W pochodzie uczestniczyli politycy, min Kongresman — Mike Quigley, Dan Kotowski, senator stanowy, Ariel Reboyas, Radny miasta Chicago, goście z Polski oraz wielu działaczy polonijnych. Wielu Polonusów żałowało, że na paradzie nie bylo urzędującego od roku w Chicago burmistrza Rahma Emanuela.
Gubernator Pat Quinn zorganizował w piątek, 4 maja w swoim biurze specjalną uroczystość z okazji Konstytucji 3. Maja.
Konsulat Generalny RP w Chicago zorganizował także przepiekną uroczystość z okazji 3. Maja w piątek wieczorem.
Anitka i Michał na Paradzie 3-Majowej
Po paradzie, po południu odbył się festiwal “3MAjówka”, w Fundacji Kopernikowskiej na którym wystąpiły: zespół reggae Daab, Trebunie-Tutki z Podhala oraz finaliści polskiej edycji “Mam talent!” – zespół Audiofeels.
Uczestniczki Pokazu Mody Podhalańskiej w Centrum Kopernikowskim
Oficjalne obchody święta narodowego zakończyła msza św. dziękczynna, która odbła się w niedzielę rano w kościele Świętej Trójcy. Mszę odprawił przebywający go przebywający gościnnie w Chicago biskup Wiesław Lechowicz z Archidiecezji Tarnowskiej w towarzystwie biskupa Andrzeja Wypycha z Archidiecezji Chicagowskiej i chicagowskich księży.
Msza św. w kościele Świętej Trójcy.
@ Tekst Andrzej Mikołajczyk
Zdjęcia: Teresa B. Buckner, K. Teller , A. Mikołajczyk i Paweł Szubzda
link do fotoreportażu z Parady oraz z uroczystości kościelnych:
https://polishnews.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=310
Link do reportażu TV ABC7Chicago.com:
Polish Constitution Day Parade, Pt. 1
http://abclocal.go.com/wls/video?id=8649658&pid=8646729&syndicate=syndicate§ion=