Odsłonięto pomnik Jana Pawła II w Moskwie

Papiez

 

14 października 2011 w Moskwie odsłonięto pomnik Jana Pawła II. Stało się to niemal w 33 rocznicę wybrania Go przez konklawe głową Kościoła powszechnego, co nastąpiło 16 października 1978 roku, o godzinie 16.16.

 

Moskiewskie wydarzenie jest bezprecedensowe, bowiem papieżowi-Polakowi nigdy podczas długiego pontyfikatu nie udało się przybyć z pielgrzymką do Rosji i jej stolicy. 
Do rangi symbolu urasta fakt, że pomysłodawcą pomnika jest rosyjski Żyd Georgi Amnuel, znany reżyser dokumentalista, który miał kiedyś okazję spotkać się z Janem Pawłem II i rozmawiać z nim, co stało się dlań inspiracją.
Papiez

Pomnik Jana Pawła II w Moskwie wymyślił i współfundował rosyjski Żyd Georgi Amnuel, reżyser filmowy oraz promotor dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego (fot. Archiwum)


Poszukując odpowiedniego miejsca i formuły motywującej lokalizację, tak, aby pomnik nie napotkał sprzeciwu hierarchii prawosławnej, która była niechętna przybyciu Jana Pawła II do Rosji, Amnuel znalazł sojuszniczkę w Jekaterynie Gienijewej, dyrektor Biblioteki Literatury Obcej w Moskwie.

Na dziedzińcu bibliotek honorowani są statuami wybitni twórcy literatury, ale też intelektualiści i myśliciele. Stąd obok Szekspira, Heinego, Dickensa czy Joyce’a stoją także: Da Vinci, Machiavelli, Lincoln czy Gandhi. Dlaczego by nie Jan Paweł II?

Właśnie “uwolnienie” obecności papieża-Polaka o półtora kilometra od Kremla, od kontekstu stricte religijnego okazało się właściwym kluczem do sukcesu realizacyjnego. Przyszli twórcy pomnika, rzeźbiarze Aleksander Wasiakin z Ukrainy oraz Ilia i Nikita Fioklinowie z Rosji zaproponowali postać Jana Pawła II w pozycji siedzącej, trzymającego na kolanach otwartą księgę bez tytułu i spoglądającego w dal. 

Jednak werset na pierwszej stronie “Na początku było słowo” pozwala na domyślenie się, o jaki rodzaj “literatury” chodzi. Zadbano także, aby nigdzie nie pojawił się znak krzyża w wersji, w jakiej funkcjonuje on w Kościele rzymskokatolickim, innej niż w rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Statua ma wysokość 2,5 metra.

Po uzyskaniu stosownych zezwoleń na realizację, do czego walnie przyczyniło się wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze oraz spotkanie prezydenta Rosji z obecnym papieżem, prace ruszyły. Pokonano także problem zgromadzenia 35 tys. euro na urzeczywistnienie dzieła. Pierwsze pieniądze wpłynęły ze strony rosyjskiej, w tym od samego Amnuela. 

Zbiórkę wsparła strona polska przy wielkim zaangażowaniu ówczesnego szefa dyplomacji Adama Daniela Rotfelda i ambasadora RP w Moskwie Jerzego Bahra.

Fundusze gromadziła Fundacja Semper Polonia, m.in. pośród firm polskich aktywnych w Rosji. Duchowo projektowi patronowała też moskiewska rzymskokatolicka katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Moskwa

Pomnik Jana Pawła II w Moskwie. Na odsłonięciu był m.in. wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki z małżonką (fot. Ambasada RP w Moskwie)

Źódło: Dziennik Wschodni- http://www.dziennikwschodni.pl/