Jak wiemy, Stanisław Haydna polski kompozytor, pisarz i muzykolog, był założycielem i długoletnim kierownikiem Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Urodził się on dnia 25 września 1919 roku, na Zaolziu w Karpętnej, zaś zmarł on w dniu 1 stycznia 1999 roku w Krakowie. W miesiącu styczniu, mija kolejna rocznica jego śmierci, zatem Świętokrzyska Grupa Literacko – Patriotyczna Wyspa, postanowiła wyruszyć na Zaolzie, szukając miejsc pamięci tego wielkiego Polaka. Koordynatorka tej grupy Anna Ludwinek, zaprosiła na zaolziańskie wojaże, portal Polish News z Chicago.
Miejsce spotkań zaolziańskiej elity
Pochodzenie Stanisława Hadyny
– Stanisław Haydna, jak czytamy w zapiskach biograficznych, był synem Jerzego Hadyny, nauczyciela muzyki, kompozytora oraz zbieracza pieśni ludowych. To właśnie zamiłowania ojca, zainspirowały Stanisława, nad pracą w Zespole Śląsk. Jego matką była pani Emilia, która przekazała synowi niesamowite wartości patriotyczno- narodowe. Stanisław był dzieckiem, które jako pierwsze pokolenie urodziło się w wolnej Polsce po 123 latach zaborów. Zatem, jego ugruntowanie patriotyczne, nie miało sobie równych. Hadyna, urodził się na Zaolziu, a Gimnazjum Klasyczne im. A. Osuchowskiego, ukończył w Cieszynie– relacjonuje pani Ludwinek.
Rynek zaolziański
Absolwent Instytutu Muzycznego
W roku 1938, Stanisław ukończył Instytut Muzyczny im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie, w klasie fortepianu Aleksandra Brachockiego. W latach 1938-1939 studiował psychologię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim; jednak wybuch wojny, pozwalał mu jedynie na kontynuowanie studiów na tajnych kompletach. Po wojnie, podjął on studia u Ludomira Różyckiego i Artura Malawskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.
Nauczyciel w Gimnazjum
Tuż po odzyskaniu niepodległości, Stanisław Hadyna pracował jako nauczyciel w gimnazjum i kierownik wydziału kultury rady narodowej w Wiśle. W latach powojennych, był on także dyrektorem biura Okręgu Związku Zawodowego Muzyków PRL oraz Biura Koncertowego i Wojewódzkiej Delegatury „Artosu” w Katowicach. Okres ten, pozwolił na zrodzenie się w jego umyśle pomysłu, na założenie zespołu ludowego, który by pieśnią i tańcem, wysławiał kulturę ukochanego narodu.
Rok 1952
W roku 1952, Stanisław Hadyna zorganizował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Śląsk”, którego był kierownikiem artystycznym, dyrygentem i reżyserem wielu wykonań tanecznych. Za swoje przekonania polityczne, niezgodne z duchem ówczesnej klasy rządzącej, Haydna zmuszony został w roku 1968, do ustąpienia ze stanowiska dyrektora naczelnego zespołu. Przeniósł się on zatem do Krakowa, gdzie został kierownikiem muzycznym Teatru im. Juliusza Słowackiego. W dniu 1 marca 1990 roku, ponownie objął on kierownictwo zespołu „Śląsk” jako jego dyrektor artystyczny. Zespołem kierował aż do swojej śmierci.
Ulubione miejsce Hadyna
‘Okres poszukiwania szczęścia
– Jego niesamowitą miłością oraz jednoczesnym spełnieniem marzeń, był Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Gdy został on od niego odsunięty, wyjeżdżał on często w swoje rodzinne strony na Zaolzie, jak mówił, szukać szczęścia. Często odwiedzał on także gmachy teatrów i oper na Słowacji, gdzie czerpał on swoje inspiracje muzyczne, aby spod jego ręki powstawały nowe utwory. Jego umiłowanym miejsce spotkań z innymi miłośnikami pieśni i tańca, był park słowacki, zwany potocznie operetkowym. Miejsce to było niejednokrotnie inspiracją do powstania wielu utworów muzycznych, które znane są nam do dziś, a ich autorami są znani muzycy światowej sławy – dodaje Teresa Jędrka członkini grupy literackiej.
Portal Polish News, dziękuje za możliwość zwiedzenia oraz zaprezentowania swoim czytelnikom miejsc, w których przebywał pan Haydna. Słowacja, nie tylko kojarzy się nam z pięknem swoich gmachów, ale dla przeciętnego Polka, jest ona miejscem, w którym swoje uduchowienie czerpali wielcy tego świata, w tym także i wielcy Polacy.
Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]
Pomnik Stanisława Hadyny przed siedzibą “Śląska”
Źródło: http://pl.wikipedia.org/