Polonia w Chicago uczciła 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 75. rocznicę zbrodni katyńskiej.

 

 Trzeba wspomnieć że obchody w Chicago, przygotowało wspólnie kilka organizacji polonijnych: Kongres Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois, Stowarzyszenie Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska, Związek Podhalan w Północnej Ameryce, Związek Klubów Polskich, Stowarzyszenie Rajd Katyński i Narodowe Siły Zbrojne Nowe Pokolenie Chicago.

W dniu 11 kwietnia 2015r. Związek Podhalan w Północnej Ameryce zorganizował Akademię przy tablicy która to w dniu 4 września 2011r podczas XXVIII Sejmu ZPPA dokonano poświęcenia tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską, która została umieszczona w ogrodzie Domu Podhalan 4808 S. Archer Ave w Chicago. Pomysłodawcą powstania tablicy jest Andrzej Gędłek, a została sfinansowana przez Zarząd Główny i koła ZPPA. W obelisk wmurowany jest fragment koła samolotu.


Akademię prowadziła, witając gości a także krótką historrię o Katyniu i Smoleńsku powiedziała Zofia Bobak-Ustupska –wiceprezeska ZPPA.
Teresa Skupień Królowa ZPPA –odśpiewała hymn Polski i Amerykański.
O. Jacek Palica – główny kapelan ZPPA, odmówił modlitwę za zmarłymi…
List od Adama Kwiatkowskiego- Posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej odczytał prezes ZPPA Józef Cikowski, który przywitał gości oraz przybyłych na Akademię.

 Goście którzy zaszczycili nas swoją obecnością

Robert Rusiecki -Konsul R.P. w Chicago
Frank F. Spula- Prezes Kongresu Poloni Amerykańskiej i Prezes ZNP
Maria Szonert Binięda –Wiceprezes KPA
Konrad Binienda –syn Mari Szonert Binięda
Bogusław Niemczewski-Prezes KPA na stan Illinois.
Józef Krutul- skarbnik KPA na stan Illinois
Andrzej Gędłek – Dyrektor Krajowy KPA
Kazimierz Chlebek – Dyrektor Krajowy KPA
Bogdan Strumiński-członek KPA na Stan Illinois.
Katarzyna Kalata kier. Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA.
Zarząd Główny ZPPA: Józef Cikowski, Zofia Bobak Ustupska- wiceprezeska, Józef Zoń- skarbnik, Zdzisław Dorula- chorąży, Józef Krzystyniak-chorąży.

Zofia Bobak-Ustupska wyczytała osoby znajdujące się na pokładzie samolotu: zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu. Itd.

Orkiestra Dęta od kościoła św. Kamila w Chicago, kapelmistrz Andrzej Chrobak.
Bogdan Pawlikowski- grał na skrzypcach muzykę klasyczną.
Podziękowania: Zespół “ Gronik” –kier. i instr. Władysaw Pawlikowski, instr. Monika Pawlikowski.
Wiersze okolicznościowe recytowała młodzież z zespołów: Szkółka Pieśni i Tańca przy Z. G. ZPPA, “Siumni”, “Ślebodni w USA” Szkoła Cholewińskiego i Elizabeth Oliwkiewicz- Allen.

Pieśni śpiewała młodzież z zespołu “Siumni”.
Media: Andrzej Baraniak-redaktor Dziennika Związkowego i radia Deon
Edward Helegda –Ed‘ s Foto Video.
Ryszard Rosa – Kurier
Andrzej Gędłek –Radio Na Góralską Nutę.
Jan Łaciak –były redaktor radia ZPPA


Podziękowania dla Konsula Roberta Rusieckiego, oraz przedstawicielom z organizacji wszystkim wyżej wymienionym, którzy przybyli na tę uroczystość i złożenie kwiatów oraz pocztom sztandarowym.
Serdeczne podziękowanie dla pana Kazimierza Panek przewodniczącego Komitetu w obchodach 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. Rocznicy Trageddii Smoleńskiej oraz wszystkim którzy się przyczynili do tych obchodów.

Sponsorzy:
Związek Podhalan, Bioło Izba, Red Rose Florist –Stanisław i Barbara Gunka, Anna i Józef Zoń, Józef Cikowski, Stanisława Czarniak, Adam Górecki, Antoni Perhon i Robert Sawina.

Bóg Wam wszystkim Zapłać

Tekst i zdjęcia: Anna Zalińska -Korespondent ZPPA