Polska Katolicka Szkoła Sobotonia w Stavanger powstała w 2007 r. dzięki aktywności polskiej grupy przy kościele i parafii katolickiej pod wezwaniem św. Svithun`a w Stavanger. Pierwsze zajęcia odbyły sie 9 listopada 2007 r. Początkowo do szkoły uczęszczało około 35 uczniów. Z roku na rok liczba uczniów wzrastała i obecnie w roku szkolnym 2016, mamy zarejstrowanych 295 uczniów na pełne zajęcia oraz 70 dodatkowo na katechezę przygotowującą do Komunii i Bierzmowania.
Kadra szkoły liczy obecnie 44 pracowników – 40 nauczycieli oraz 4 pracowników administracyjnych. Jednym z założeń szkoły jest kultywowanie i wspieranie polskich tradycji, dlatego w ciągu roku szkoła aktywnie uczestniczy w wydarzeniach polonijnych zrzeszających polskich mieszkańców Rogaland. Uczniowie chętnie biorą udział w przedstawieniach bożonarodzeniowych oraz godnie reprezentują naszą szkołę podczas obchodów świąt narodowych. Szkoła organizuje coroczne Jasełka,bal kamawałowy, bal Wszystkich świętych oraz Obchody Dnia Niepodległości 11 listopada.
Tradycją naszej szkoły stał się również kiemiasz bożonarodzeniowy, podczas którego sprzedawane są ciasta i kawa przygotowane przez rodziców oraz ozdoby bożonarodzeniowe własnoręcznie wykonane prze uczniów Szkoły.
Każdego roku kiermasz odnosi coraz większy sukces, a dochód przeznaczony jest na cele charytatywne w Polsce: np. „Szlachetna paczka”, pomoc pogorzelcom, chorym i opuszczonym dzieciom.
Co roku organizowane są również różnego rodzaju wydarzenia i imprezy integracyjne dla poszczególnych klas, jak również dla całej szkoly np. Dzień Dziecka – Dzień Rodziny.
W czasie sobotnich zajęć w szkole mają dyżury: polski psycholog oraz dotychczas 2 logopedów, ale od tego roku szkolnego podjęliśmy współpracę z kolejnymi dwoma. Poradnia logopedyczna realizuje zadania w zakresie: diagnozy, terapii, profilaktyki i doradztwa. Pani psycholog, prowadzi konsultacje oraz porady z zakresu psychologii dziecięcej i rodzinnej, Indywidualne spotkania z dzieckiem lub rodzicem oraz spotkania rodzinne.
Szkoła posiada również swoja, własną bibliotekę. Obecnie na stanie jest ok. 500 pozycji w tym: lektury i wypisy lektur: atlasy geograficzne i historyczne, słowniki i pomoce naukowe, literatura dziecięca i młodzieżowa (polska i zagraniczna), literatura dla dorosłych, filmy.
W ramach różnych projektów szkoła współpracuje z poniższymi instytucjami, stowarzyszeniami lub osobami nie zrzeszonymi: Polonijne Centrum Nauczycielskie z siedzibą w Lublinie, z gminą Stavanger w ramach kursu ICDP, Organizacja JURK, Norweski Czerwony Krzyż, dr Ewa Czemecka, psycholog; Katarzyna Baumann; Nordycka Unia Oświaty Polonijnej, Towarzystwo Polsko-Norweskie, Zespół Muzyczny Polonia – Chór „Lux Cantores”.
W latach 2015-2016 udało się przeprowadzić szereg projektów:
W lutymn-maju 2015 miały miejsce warsztaty dla rodziców bazujące na amerykańskim programie COS-P (Cirkle of Security Parenting) – Rodzicielski Krąg Bezpieczeństwa. Warsztaty były kombinacją części informacyjnej i dyskusji o istotnych aspektach rodzicielstwa. Prowadziła specjalista psychiatrii dziecięcej dr Ewa Czarnecka.
21 marca 2015 r. zorganizowaliśmy Kiermasz Wielkanocny jako pomoc dla pogorzelców – dzieci z Daliowej.
3 maja 2016 r. odbyły się obchody Święta Narodowego – uroczystość zorganizowana została przez klasy V-V1 pod kierownictwem polonistki Karoliny Grudzień. Po uroczystej akademii spotkanie Polonii.
8 czerwca 2015 r. – Dzień Dziecka i Dzień Rodziny – Alsvik Naturscnter – odbył się piknik rodzinny z zabawami interaktywnymi dla całej rodziny.
15 listopada 2015 r. Obchodziliśmy święto narodowe 11Listopada – odbyła się uroczysta akademia zorganizowana z zespołem ,,Polonia”.
5 grudnia 2015 r. Miał miejsce kiermasz bożonarodzeniowy jako pomoc chorym i porzuconym dzieciom.
31 stycznia 2016 r. – ,Jasełka – Historia Bożego Narodzenia opowiedziana kolędami” – na zakończenie okresu bożonarodzeniowego pod kierownictwem Joanny Słysz-Kałuży i we współpracy z zespołem „POLONIA”
5 czerwca 2016 r. Miał miejsce Dzień Dziecka – Dzień Rodziny – Alsvik Natursenter – piknik rodzinny dla całej rodziny, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – w 2016 r. było na nim prawie 300 osób w tym ok 170 dzieci.
W czerwcu 2016 r. w Warszawie miała miejsce konferencja nauczycieli polonijnych organizowana z Nordycką Unią Oświaty Polonijnej oraz Konsulatem RP w Kopenhadze „Wsparcie ucznia powracającego z krajównordyckich. Migracje i powroty”. Dzięki Konferencji udało się wypracować rekomendacje działań umożliwiających dalszy rozwój ucznia powracającego do polskiego systemu edukacji.
W ostatnim czasie odbyły się wydarzenia:
30 pażdziernika – Bal Wszystkich Świętych – dla dzieci w wieku 4-11 lat
l2 listopada – uroczyste obchody Święta Niepodległości 11 Listopada we współpracy z Towarzystwem Polsko-Norweskim, zespołem „POLONIA” oraz chórem „Lux Cantores”.
3 grudnia – Mikołajki w szkole, 10 grudnia-coroczny Kiermasz Bożonarodzeniowy.
Planowany jest również cykl spotkań dla rodziców z zakresu psychologii dziecięcej
i logopedii.
Opr. Joanna Słysz-Kałuża
Źródło: Polonia i Norge nr 8 listopad, 2016
Kontakt ze szkołą:
http://szkolawstavanger.no/galeria/
https://www.facebook.com/SzkolawStavanger/