Polskie ślady w Grecji

Ateny-fot. Fly.pl

Polish News w Atenach

Ateny, których łacińska nazwa brzmi Athenae, to stolica Grecji oraz jeden z najważniejszych ośrodków turystyki europejskiej. Jest tutaj ogromna ilość zabytków kultury antycznej, przyciągających miłośników tej epoki.

Autorka, Ewa Michałowska -Walkiewicz w Atenach  

Z kultury mykeńskiej

Zalążkiem Aten historycznych była warownia mykeńska, pochodząca z okresu mykeńskiego, czyli z II tysiąclecia p.n.e. Początkowo Ateny usytuowane były na wzgórzu Akropolis. Lecz w miarę rozwoju tego miasta, poszerzyło ono swoje granice na sąsiadujące wzgórza.

Kult starożytnych bogów

Akropolis przekształciło się w miejsce kultu starożytnych bogów. Tam Grecy budowali świątynie i stelle dla uczczenia swoich bóstw, przy których odprawiali świąteczne ceremonie i rytuały. W 480 roku p.n.e. miasto zniszczyli Persowie. Podczas tych walk obronnych, odznaczył się szczególną walecznością i odwagą Leonidas Grek, dowodzący trzystoma Spartanami. Spartanie, wzięli swój początek z dynastii Dorów, rezydujących na południu Aten. Po wojennych zniszczeniach Aten, Pers Temistokles rozpoczął odbudowę miasta, począwszy od wzniesienia nowych murów obronnych. Szczególny rozkwit Aten przypadł na okres przywództwa Peryklesa. Zmodernizowano wtedy Akropolis i połączono Ateny z Pireusem i z Faleronem „Długimi Murami”. Tak obwarowana przestrzeń miejska, w razie ewentualnej wojny zapewnić miała osłonę ludności Aten i okolicznych prowincji. Fortyfikacja ta, pełniła swą funkcję doskonale w trakcie wojny peloponeskiej, o panowanie w Grecji. Wojna ta rozgrywała się między Ateńskim Związkiem Morskim a Spartą i Związkiem Peloponeskim.

Polis

W okresie starożytnym, Ateny były państwem-miastem czyli tak zwanym „polis”.  Ustrój tam był typowo demokratyczny, którego ojcami byli Solon i Demokryt. Ateny, liczące w tamtych czasach ponad 100 tysięcy mieszkańców, stały się centrum Hellady czyli starożytnej Grecji. Największymi myślicielami tej epoki to Fidiasz, Sokrates, Platon oraz Arystoteles. W roku 338 p.n.e. nastąpiła utrata niepodległości Aten, na rzecz Macedonii.

Redakcja Polish News

Nasza Redakcja wybrała się do Grecji, celem poszukiwania polskich śladów w tym kraju. Oprócz śladów Kazimierza Górskiego i Jacka Gmocha, trenerów tamtejszego klubu piłkarskiego, nie można nie wspomnieć o Polaku Zygmuncie Mineyko.

Kim był

Zygmunt Mineyko, którego grecka pisownia nazwiska wygląda następująco Ζίγκμουντ Μινέικο, urodził się dnia 11 maja 1840 roku w Bałwaniszkach koło Wilna. Zmarł on natomiast w dniu 27 grudnia 1925 w Atenach. Był to polski szlachcic, patriota no i oczywiście powstaniec styczniowy, oficer i naukowiec. Po represjach ze strony Rosji po nieudanym powstaniu styczniowym, które wybuchło 22 stycznia 1863 roku, Mineyko został skazany na śmierć. Zatem pod przybranym nazwiskiem uciekł do Grecji. Tutaj dał się zauważyć jego niesłychany talent techniczny.

Naczelny inżynier

W Grecji, Zygmunt Mineyko został mianowany naczelnym inżynierem Epiru i Tesali. W 1878 roku dokonał on sensacyjnego odkrycia archeologicznego. Jego wyprawa znalazła ślady świątyni boga Zeusa w Dodonie. On to stworzył mapę topograficzną i etnologiczną Epiru, a przy okazji napisał wiele prac naukowych na temat historii i kultury Grecji.

Rodzina

Zygmunt Mineyko i jego ukochana żona Prozerpina Manarys, dochowali się dwóch synów i pięć córek. Jedna z ich córek Sophia, wyszła za mąż za Jeoriosa Papandreu gubernatora wyspy Chios. Był on też trzykrotnym premierem Grecji. Jego syn Andreas jako również polityk grecki, przyjechał do Polski, odwiedzając kraj swojego dziadka.

Ewa Michałowska -Walkiewicz