Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE

 

Irański reżim dostarcza zaawansowaną broń grupie Hutich, którą poprzednia administracja USA uznała za organizację terrorystyczną. Gdzie stoją Unia Europejska i administracja Bidena w tej sprawie? Na zdjęciu: Członkowie Hutich w Sanaa, Jemen, 11 stycznia 2021 r. (Zdjęcie: Mohammed Huwais/AFP via Getty Images)

autor: Majid Rafizadeh  •  21 marzec 2021

Oryginał angielski: Iran’s Role in Yemen: US, EU Go Wobbly
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Wyłania się coraz więcej dowodów, włącznie z niedawnym raportem ONZ, które pokazują, że irański reżim dostarcza zaawansowanej broni milicji Hutich w Jemenie. Milicję Hutich poprzednia administracja USA uznała za organizację terrorystyczną.

Gdzie stoją Unia Europejska i administracja Bidena w tej sprawie? Administracja Bidena zawiesiła niektóre sankcje za terroryzm, jakie poprzednia administracja nałożyła na Hutich i administracja Bidena dokonuje przeglądu sprawy Hutich, by ewentualnie usunąć ich z listy organizacji terrorystycznych, Sekretarz Stanu, Antony Blinken, powiedział, że odczuwa „głęboki niepokój w sprawie uznania” Hutich za organizację terrorystyczną. UE i administracja Bidena wydają się także zajęci znajdowaniem drogi do powrotu do umowy nuklearnej (której Iran nigdy nie podpisał i która w ostatecznym rachunku umożliwia Iranowi posiadanie broni jądrowej) oraz do zniesienia sankcji na ten teokratyczny reżim.

Doroczny raport ONZ ujawnił także, że Huti nie tylko otrzymują nowoczesną broń od irańskiego reżimu, ale są szkoleni przez siły militarne Iranu:

„Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że jednostki lub instytucje w Islamskiej Republice Iranu dostarczają znacznych ilości broni i wyposażenia dla Hutich. Panel prowadzi również dochodzenie w sprawie grupy osób, które podróżowały do Omanu w 2015 roku 'lotami humanitarnymi’ i dalej do Islamskiej Republiki Iranu. Jeden z uczestników później powiedział, że otrzymał szkolenie w marynarce wojennej w Bandar Abbas, a następnie umożliwiał szmugiel drogą morską dla Hutich”.

Reżim z Teheranu dostarcza także broń do jemeńskich portów, jak podaje raport ONZ:

„Panel udokumentował kilka tras dostaw do Hutich tradycyjnymi łódkami (dhows) na Morzu Arabskim. Broń i wyposażenie transportowane są na wodach omańskich i somalijskich w mniejszych łodziach, a ładunek dostarczany do portów na południowym wybrzeżu Jemenu i szmuglowany lądem do Hutich, lub w niektórych wypadkach bezpośrednio na tereny Hutich przez Bab-al-Mandab. Bezradność jemeńskiej straży przybrzeżnej i korupcja panująca na terenach kontrolowanych przez rząd Jemenu są dodatkowymi czynnikami, które pozwalają na rozkwit szmuglu mimo kilku głośnych zatrzymań”.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Iranu – uznany przez departament stanu USA za Zagraniczną Organizację Terrorystyczną – jest kluczowym zwolennikiem i sponsorem Hutich, i zwiększa dostawy broni do Jemenu. Wśród tej broni znajdują się precyzyjne pociski przeciwczołgowe, karabiny snajperskie i wyrzutnie rakiet.

Grupa terrorystyczna Hutich używała broni irańskiego reżimu w interesie mułłów. Arabia Saudyjska, rywal Iranu, stała się głównym celem ataków Hutich, przy pomocy broni, w którą zaopatrzył ich Iran. W jednym z ataków w 2017 roku bojówkarze Huti wystrzelili cztery pociski balistyczne na Arabię Saudyjską. Rebelianci Huti oznajmili też, że to oni są odpowiedzialni za ataki dronami na dwie instalacje Saudi Aramco w samym sercu przemysłu naftowego królestwa. Celem była największa na świecie rafineria ropy w Bukajk w pobliżu Dammam we Wschodniej Prowincji i drugie pod względem wielkości pole naftowe kraju w Churais. Huti mogą dać Iranowi decydującą zdolność skutecznego wywierania nacisków, ponieważ ta grupa terrorystyczna jest w tej chwili w stanie wystrzelić pociski balistyczne do każdego kraju Zatoki.

Po ataku na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej, największa państwowa gazeta Iranu, „Kayhan”, której redaktor naczelny jest bliskim doradcą najwyższego przywódcy, Alego Chameneiego, na pierwszej stronie miała tytułHuti wystrzelili pocisk na Rijad. Dubaj będzie następny.

Już w 2019 roku Huti wystrzelili pocisk na instalację nuklearną Abu Dhabi – czyn, który najprawdopodobniej miał na celu spowodowanie masowych ofiar wśród ludności cywilnej. Na szczęście, pocisk spadł zbyt wcześnie.

Także irańscy przywódcy przyznali, że pomagają Hutim. Wpływowy duchowny Mehdi Tajeb powiedział, że nieudany atak Hutich na instalację nuklearną Abu Dhabi został wykonany etapami przez IRGC z wsparciem irańskiej marynarki. W dodatku zastępca dowódcy Siły Kuds IRGC, Esmail Ghani, powiedział: „Obrońcy Jemenu zostali wyszkoleni pod flagą Republiki Islamskiej”.

Mułłowie chcą także przejąć Jemen tak samo, jak skutecznie przejęli inne kraje, takie jak Liban, rękami marionetki Iranu, HzzbollahuSyrię, Irak, zaś opanowana przez Hamas Strefa Gazy, szykuje się do tego za kulisami.

W rzeczywistości ta rewolucyjna misja reżimu jest realizacją celów zapisanych w konstytucji, której preambuła stanowi, że Iran „dostarcza niezbędnej podstawy do zapewnienia kontynuowania rewolucji w kraju i za granicą”. Następnie stwierdza:

„Armia Islamskiej Republiki Iranu i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej… będą odpowiedzialne nie tylko za strzeżenie i zachowanie granic kraju, ale także za spełnienie ideologicznej misji dżihadu drogą Boga; to jest, rozciągnięcia suwerenności prawa Boga na cały świat”.

Przez ugłaskiwanie mułłów w Iranie, Unia Europejska i administracja Bidena wzmacniają reżim w Teheranie i jego grupę terrorystyczną, Hutich.

Majid Rafizadeh: Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.