Skarżyska młodzież w izbie sedlakowskiej

meble

 

 meble

– Cieszę się, że mogę na własne oczy zobaczyć meble i inne przedmioty, które niegdyś stanowiły własność profesora Sedlaka – mówi Agnieszka. Czytałam o tym człowieku w wielu opracowaniach książkowych i jestem dumna, że  związany był on z naszym miastem. Wiem, że urodził się w biednej, wielodzietnej, górniczej rodzinie pochodzącej z Sosnowca. W poszukiwaniu pracy, jego rodzina przeniosła się wkrótce do Suchedniowa, a następnie do Skarżyska- Kamiennej. Po uzyskaniu matury w 1930 roku w gimnazjum matematyczno-przyrodniczym naszego miasta, Włodzimierz Sedlak wstąpił do Seminarium Duchowanego w Sandomierzu, gdzie w 1935 roku uzyskał święcenia kapłańskie – dodaje dziewczynka.

  Jako ciekawostkę pragnę dodać, że ksiądz Sedlak pracował jako prefekt w  Ćmielowie oraz w Siennie, gdzie podczas działań wojennych prowadził tajne nauczanie. Z czasem dzięki jego staraniom, w Siennie powstały Szkoła Rzemiosł i istniejące do dzisiaj Liceum Ogólnokształcące, które od 1992 roku nosi imię swego założyciela – dopowiada uczennica liceum.

– Uważam, że zobaczenie przez młodzież wielu archiwaliów, należących do profesora, bardziej przemówi do ich wyobraźni i utrwali w ich pamięci dorobek naukowy Sedlaka – wtrąca wychowawczyni Lidia Stefańska. Ważnym faktem jest to, że Włodzimierz Sedlak był naukowcem, którego działalność obejmowała wiele różnych dziedzin takich jak: bioelektronika, archeologia, geologia czy też paleontologia. Myślę, że to jest cenna informacja dla młodych mieszkańców naszego miasta – kończy nauczycielka.

Stefanska

– Cieszę się, że opiekunka izby pamięci poświęconej Włodzimierzowi Sedlakowi pani Danuta Żyła, tak gruntownie przekazała nam wiedzę o profesorze – mówi Agnieszka. Mnóstwo zdjęć profesora, meble, łopatka, kosturek, a także chemiczne odczynniki na zawsze zostaną nam w pamięci. Takie wycieczki jakie zorganizowała nam wychowawczyni, są żywymi lekcjami historii – podsumowuje dziewczynka.

EWA MICHAŁOWSKA WALKIEWICZ

[email protected]