Śladami starych ornatów

 

Polish News wybrał się do Baranowa Sandomierskiego, celem zobaczenia kolekcji ornatów, należących w dawnych wiekach do księży katolickich z różnych parafii naszego kraju. Są one uszyte w różnych kolorach, stosownie do dni roku lituirgicznego.


Koniecznie w białym kolorze

Najciekawszym orantem wyeksponowanym na zamku w Baranowie Sandomierskim, jest ornat koloru białego, z wywszywanymi natłokami o barwie złotej. Podobno fundatorem tego orantu była Jadwiga Podkańska, hrabina posiadająca swe dobra w Lublinie. Nakazała ona swojemu zaufanemu księdzu, odprawiać w tym ornacie msze w okresie karnawału i w czasie Nowego Roku.

Ornaty paschalne

Najpiękniejszymi oranatami, które wyeksponowane były we wspomnianym zamku, były ornaty wykonane z czerwonego materiału, nazwane ornatami paschalnymi. Księża katoliccy, odprawiali w nich msze związane z liturgią poświęconą zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

Ornat w kolorze złotym

Zachwycającym wręcz pod względem kolorystycznym ornatem był ten, wykonany w kolorzez złotym. Mieniący się ornat w blasku świateł choinkowych, wprawiał wszystkich zwiedzających w podniosły nastrój. W tym to ornacie, odprawiane były msze zwane Pasterkami, kiedy to fetowano narodziny Króla Królów.

Redakcja Polish News, dziękuje panu Jackowi Jabłońskiemu za zaproszenie na taką niezwykłą wręcz wystawę.

Ewa Michałowska – Walkiewicz
[email protected]