Sobotnia Manifestacja w obronie TV-Trwam

Radio

 

Radio Około 20 tysięcy osób uczestniczyło w warszawskim marszu dotyczącym koncesji na cyfrową emisję dla TV Trwam. Szef PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry o jedność. Chcemy działać razem – odpowiedział Ziobro.

 

W odprawionej przed kościołem św. Aleksandra m.in. przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza mszy udział wzięło około 20 tys. osób z całej Polski. 

W homilii biskup wezwał wiernych do modlitwy o to, by Telewizja Trwam mogła znaleźć się na cyfrowym multipleksie. Hierarcha mówił, że ważne jest, by dziennikarze zdawali sobie sprawę z odpowiedzialności za prawdę, jaka na nich spoczywa. Zwrócił uwagę, że „obecnie wiele środków masowego przekazu źle pojmuje swoją misję”. Tym ważniejsza jest działalność TelewizjiTrwam – mówił biskup. Zwrócił też uwagę na potrzebę uczenia młodych ludzi, jak właściwie odbierać przekaz medialny i jak być odpornym na manipulację. 

Po mszy nawiązano przez telemost połączenie z dyrektorem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem przebywającym w Ameryce Północnej. Zakonnik dziękował zgromadzonym „za te miliony podpisów” w sprawie TV Trwam. – Jeśli Krajowa Rada nadal będzie taka betonowa, nie skończymy na tym jednym marszu – dodał. Jak zaznaczył „dzisiaj na placu Trzech Krzyży jest piękna Polska”. – Nie dajmy się dzielić (…), Polsce potrzeba merytorycznej rozmowy, debat, poznawania racji drugiego człowieka – mówił. 

Oprócz flag narodowych wielu zgromadzonych osób trzymało flagi z symbolami PiS i Solidarności, były też transparenty Radia Maryja. Uczestnicy przed mszą skandowali m.in.: „Nie oddamy wam Telewizji Trwam”. Trzymali też transparenty z nazwami miejscowości z całej Polski oraz hasłami m.in: „Polsko obudź się”, „Bóg, honor, ojczyzna”, „Telewizja Trwam i Radio Maryja ratunkiem dla Polski”. 

Wcześniej – w oczekiwaniu na rozpoczęcie mszy – zgromadzeni śpiewali pieśni religijne, z akompaniamentem zespołu muzycznego. 

Udział w II Ogólnopolskim Marszu w Obronie Wolnych Mediów, jak nazywa się sobotnia manifestacja, wziął prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Zwracam się do ciebie Zbyszku, zapomnijmy o tym, co było złe, idźmy razem – zwrócił się lider PiS do przywódcy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry w przemówieniu podczas marszu. – Jest jeszcze jedna potrzeba w tej chwili, to jest potrzeba jedności – mówił pod kancelarią premiera do uczestników marszu Kaczyński. Zwracając się bezpośrednio do Ziobry, który również uczestniczy w manifestacji, szef PiS powiedział: – Zapomnijmy o tym co było złe, o co mamy pretensje, idźmy razem; wracajcie, to jedyna droga do zwycięstwa (…) musimy być razem, musimy zwyciężyć . 

 Odpowiadając Jarkowi, chciałbym powiedzieć jasno – choć wiem, że już odjechał – że jesteśmy razem, że to, co było, zapomnieliśmy, że chcemy działać razem – zadeklarował Ziobro. 

TvTRWAM Wśród organizatorów manifestacji byli politycy PiS i Solidarnej Polski, stowarzyszenie Solidarni 2010, kluby „Gazety Polskiej” i społeczny komitet w obronie TV Trwam. 
W kwietniu ubiegłego roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie przyznała fundacji Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis – nadawcy TV Trwam – koncesji na nadawanie na pierwszym multipleksie cyfrowym. KRRiT tłumaczyła to niepewną sytuacją finansową fundacji. Odwołanie fundacji rada odrzuciła. 

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną – może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. 

Sympatycy Radia Maryja i Telewizji Trwam wysyłają protesty do KRRiT. Według Radia Maryja, złożono ponad 2 mln takich protestów.

 

http://tvp.info/