Tour de Pologne: bardzo mocna lista startowa

 

 Tak w skrócie przedstawia się wstępna lista startowa wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, który rozpocznie się 27 lipca w Rovereto.

– Lista wygląda bardzo ciekawie, dojdzie na przykład do rewanżu za tegoroczne Giro d’Italia, pomiędzy zwycięzcą i drugim zawodnikiem – analizuje komentator Eurosportu Tomasz Jaroński.

 Mowa o pojedynku Vincenzo Nibalego (Włochy/Astana) i Rigoberto Urana (Kolumbia/Sky). Brytyjczycy ze Sky przyjadą w bardzo mocnym składzie, bo oprócz Urana znaleźli się w nim sir Bradley Wiggins (zwycięzca Tour de France 2012), oraz kolejny „góral” z Kolumbii Sergio Luis Henao. W stawce jest także czwarty kolarz tegorocznego Giro d’Italia Michele Scarponi (Włochy/Lampre).

 – Henao według mnie jest jednym z faworytów. Liczyć powinni się Nibali i Scarponi, którzy bardzo serio potraktują dwa pierwsze etapy w Dolomitach – analizuje Tomasz Jaroński. Henao rok temu zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej TdP.

 Po raz pierwszy od wielu lat w programie Tour de Pologne znalazł się etap jazdy indywidualnej na czas (3 sierpnia w Krakowie). Będzie miał on mistrzowską obsadę, bo tuzami tej specjalności są m.in Wiggins, Fabian Cancellara (RadioShack) czy Taylor Phinney (BMC).

Tradycyjnie nie zabraknie znakomitych sprinterów. Na płaskich finiszach walczyć będą m.in Manuel Belletti (AG2R), Mark Renshaw (Belkin), Thor Hushovd (BMC), Grega Bole (Vacansoleil) czy Ben Swift (Sky). W składzie grupy CCC jest polski specjalista od sprintu – Bartłomiej Matysiak.

 W Tour de Pologne nie może zabraknąć najlepszych polskich kolarzy. Będą jednak dwa znaczące wyjątki. Na wstępnej liście startowej, nawet wśród rezerwowych grupy Omega Pharma Quick Step, nie ma bohatera Tour de France Michała Kwiatkowskiego.

 – Sprawa jest praktycznie przesądzona, że „Kwiatek” nie pojedzie w TdP – mówi Tomasz Jaroński. Kolarz z Omegi na pewno zostanie zaproszony przez Czesława Langa, by towarzyszył wyścigowi w roli VIP-a. W składzie belgijskiej grupy jest za to Michał Gołaś, który powalczy o zwycięstwo etapowe.

 Skomplikowana jest sytuacja Przemysława Niemca, który w maju zajął najwyższe w historii (szóste) miejsce wśród Polaków w Giro d’Iatlia. Kolarz z Lampre obecnie uczestniczy w Tour de France i dwa Wielkie Toury wyraźnie wyczerpały jego siły. Niemiec znalazł się w składzie Lampre Merida na Tour de Pologne, ale eksperci przewidują, że zostanie zastąpiony przez rezerwowego.

 Oprócz Kwiatkowskiego i Niemca na starcie stanie jednak cała śmietanka naszych kolarzy. O wysokie miejsca w „generalce” walczyć będą Rafał Majka (Saxo Tinkoff), który był siódmy w Giro d’Italia. Sylwester Szmyd (Movistar), czy Tomasz Marczyński (Vacansoleil).

 – Szmyd i Marczyński mają wielką motywację, żeby walczyć w Tour de Pologne. Obaj stracili pierwszą część sezonu i bardzo chcą pokazać się z dobrej strony. Szymd został odstawiony przez grupę Movistar przed Tour de France, a Marczyński nie ścigał się z powodu kontuzji – analizuje komentator Eurosportu Adam Probosz.

 Oprócz polskich zawodników z grup Pro Tour, zobaczymy krajową czołówkę z zespołu CCC Polsat Polkowice. Liderem Pomarańczowych będzie Włoch Davide Rebellin, ale Jarosław Marycz, Jacek Morajko czy Mateusz Taciak z pewnością postarają się błysnąć.

 Z kolei reprezentacja Polski, prowadzona przez Zbigniewa Piątka, będzie tradycyjnie pokazywać się w ucieczkach i walczyć o koszulki. Smak wygranej klasyfikacji TdP zna kapitan biało-czerwonych Łukasz Bodnar, który w 2007 roku zdobył koszulkę najaktywniejszego zawodnika.

 – Lista startowa w tym roku jest bardzo ciekawa, nie mamy się czego wstydzić w porównaniu do największych wyścigów świata. Wiggins, Nibali, Cancellara dodają wyścigowi prestiżu i podniosą poziom sportowy. Ale najbardziej cieszy nas obecność świetnych polskich kolarzy, którzy podtrzymają rosnące zainteresowanie kolarstwem w naszym kraju – podsumowuje zgłoszenia do Tour de Pologne prezes firmy Lang Team Adam Siluta.

 Pełna lista startowa zostanie opublikowana na stronie Tourdepologne.pl.

 Wybrane gwiazdy 70. Tour de Pologne: Vincenzo Nibali, Sergio Luis Henao, Bradley Wiggins, Rigoberto Uran, Fabian Cancellara, Michele Scarponi, Thor Hushovd, Taylor Phinney, Simon Spilak, Diego Ulissi, Giovanni Visconti, Luis Leon Sanchez, Domenico Pozzovivio, Davide Rebellin, Rafał Majka, Sylwester Szmyd, Tomasz Marczyński, Michał Gołaś.

 Źródło: Eurosport.pl