Udział Polaka w budowie najwyższego wieżowca w Dubaju

dubai

 

dubai

Na 76 piętrze wybudowano basen, a na 158 piętrze – meczet. Ze względu na wysokość, wieżowiec przekroczy kilka stref klimatycznych – temperatura na wierzchołku będzie średnio o 30 stopni F niższa, niż na poziomie ziemi.

Średnia cena mieszkania, to 3 mln dol. Tuż obok wybudowano Downtown Burj Dubai — osiedle apartamentowców i największe na świecie centrum handlowe.

Z wysokości 400 metrów rozciąga się fantastyczny widok na Zatokę Perską, a przy dobrej widoczności można zobaczyć obiekty oddalone o blisko 100 km.

W inauguracji uczestniczyło 60, 000 osób.

 Budynek zaprojektowała firma z Chicago. Jej przedstawiciele przyznali, że początkowo inwestor chciał, aby budynek był wyższy niż „101” w Tajpei, stolicy Tajwanu. – Potem naciskano na architektów, aby ciągnąć budynek jak najwyżej — mówił tuż przed otwarciem inwestycji architekt Bill Baker z Skidmore, Owings and Merrill (SOM). Teraz Burj Dubaj jest wyższy od poprzedniego rekordzisty o  984 stopy.

 Budowa najwyższego wieżowca kosztowała przeszło 1 miliard 100 milionów euro.

 W realizacji projektu w Dubaju brał udział Ryszard Grebski, Polak mieszkający w Chicago. Pracuje on dla biur projektowych jako “project manager” i wykonuje modele rożnego rodzaju obiektów na potrzeby firm architektonicznych. Ryszard prezentował modele wieżowca wykonawcom w Dubaju. W tym celu odbywał podróże, aby przybliżyć wykonawcom model wieżowca na długo przez jego ostateczna realizacja.

Ryszard mówi skromnie, że jego udział w tym projekcie był niewielki.  “Po prostu byłem pracownikiem firmy, która została zakontraktowana na zbudowanie modelu i pracowałem przy tym projekcie”.

Warto jednak zerknąć na kilka zdjęć modelu wieżowca – udostępnionych nam przez Ryszarda – aby zobaczyć probkę jego pracy.

Dzięki podróżom Ryszarda mogliśmy od kilku lat z lepszym zrozumieniem obserwować przeobrażenia, które dokonują się w Dubaju w okresie, gdy znaczenie tego miasta i całego tego regionu bardzo wzrosło w skali światowej. 

 Najwyższy wieżowiec świata – „Wieża Dubaju” – został zaprojektowany przez chicagowianina. Adriana Smitha, jednego z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie architektów.  Smith urodził się w 1944 roku w Chicago. W 1960 ukończył University of Illinois. Zaprojektował także inny z wysokościowców Trump International Hotel and Tower.

Grebski

Giganta wybudował koreański Samsung wynajmując do pracy imigrantów z  Pakistanu, Indii. Realizację projektu rozpoczęto w 2004 roku, kiedy Dubaj umocnił się na mapie świata, jako centrum bankowo-logistyczne. Wtedy powstały inne ambitne projekty architektoniczne jak Burj al Arab — jeden z najsłynniejszych hoteli świata, lotnisko gotowe do przyjęcia Airbusa A380 oraz słynne osiedla na wyspach „palma” i świat”. Niektore z tych projektów nie zostały do konca zrealizowane.

 Chicago już kilkanaście lat temu straciło palmę pierwszeństwa w posiadaniu najwyższego budynku na świecie, ale ma swój udział w wybudowaniu Burj Dubaj – najwyższego budynku świata. Przez wiele lat najwyższym budynkiem na świecie był Sears Tower w Chicago (od 2009 roku Willis Tower) o wysokości 442 metrów (1 451 stóp) i był najwyższym budynkiem świata od 1973 do 1996 roku. Obecnie jest to czwarty budynek na świecie pod względem wysokości.

Chicago jest od dziesięcioleci jednym z liderów w rozwiązaniach architektonicznych.   Tutaj trwają od kilku lat przygotowania do budowy bardzo śmiałej wizji architektonicznej Chicago Spire o wysokości 609. metrów.

Kryzys ekonomiczny spowodował zatrzymanie tego projektu na początkowym etapie realizacji.  Podobnie jest z innymi ambitnymi obiektami architektonicznymi w innych rejonach świata. 

Architekci wciąż jednak snują kolejne marzenia. Niektóre z nich zaskakują oryginalnością, śmiałością rozwiązań. Jak będzie wyglądało ich użytkownictwo, trwałość projektów, odporność na upływ czasu i czynniki zewnętrzne? O tym przekonamy się w przyszłości. Jedno jest teraz pewne – miliony ludzi na świecie, także i my jesteśmy pod wielkim wrażeniem wizji architektonicznej zrealizowanej w Dubaju.

 @ Andrzej Mikołajczyk

Foto1: Ryszard Grebski (z prawej) pracuje przy ustawianiu modelu najwyższego wieżowca świata  — Burj Dubai — wieża Dubaju. W tle miasto Chicago.

Foto2: Model wieżowca w pracowni architektonicznej w Chicago.