USA: Zakaz sprzedaży tanich testów genetycznych

 

Amerykańskie przedsiębiorstwo 23andMe sprzedające tanie testy genetyczne, diagnozujące genetyczną podatność na wiele chorób, otrzymało zakaz dalszej sprzedaży produktu od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków – informuje New Scientist.

 Firma 23andMe zyskała rozgłos m.in. dzięki oferowanemu za 99 dolarów zestawowi do samodzielnych badań genetycznych. Wyniki takiego badania miały dać klientom informacje o genetycznym ryzyku zachorowania na 254 choroby, w tym cukrzycę czy choroby serca. 23andMe reklamując swój produkt utrzymywała, że pomoże on klientom unikać dodatkowych czynników ryzyka, takich jak zła dieta.

 Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), w liście wyjaśniającym decyzje o zakazaniu dalszego udostępniania zestawu, stwierdziła, że głównym problemem jest brak odpowiedzi ze strony władz firmy odnośnie potwierdzenia dokładności domowych testów. Agencja przywołuje kilkanaście spotkań z przedstawicielami firmy oraz setki wymienionych wiadomości, które nie przyniosły konkretnych odpowiedzi.

 Agencja jest szczególnie zaniepokojona brakiem danych na potwierdzenie dokładności wyników uzyskiwanych podczas testów wykonywanych przy pomocy zestawu 23andMe. Jeżeli wyniki nie odzwierciedlają do końca stanu faktycznego, może to skutkować pogorszeniem zdrowia klientów. Przykładowo, kobieta, która po wykonaniu testu otrzymuje niedokładny wynik wskazujący na genetycznie wysokie prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, mogłaby poddać się prewencyjnym zabiegom medycznym lub terapii lekowej – zupełnie niepotrzebnie i prawdopodobnie ze szkodą dla swojego zdrowia.

 Władze 23andMe w oświadczeniu potwierdziły otrzymanie decyzji FDA i wzięły na siebie odpowiedzialność za błędy w procesie komunikacji z agencją. Jednocześnie podkreślono, że ich celem jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

 Źródło: www.esculap.com