Sama koncepcja powstala na poczatku 2009 roku, jednak inwestycja stanela w miejscu ze wzgledu na brak wystarczajacych funduszy. Do projektu jednak powrócono.Przetarg na rozbudowe osrodka mial rozpoczac sie juz wewrzesniu 2012 roku, jednak termin byl przesuwany wielokrotnie. Jak wyjasnial w wywiadzie dla „Kuriera Lubelskiego” dyrektor Wydzialu Inwestycji i Remontów UM Lublin – Tadeusz Dziuba, zlozylo sie na to kilka czynników m.in. zmiany w projekcie budowy, kiedy to po sugestii Polskiego Zwiazku Plywackiego zdecydowano sie poglebic basen do ponad trzech metrów, zainstalowac ruchome dno oraz zwiekszyc powierzchnie szatni, co wymagalo zmian w dokumentacji.
Ratusz przeznaczyl na inwestycje niebagatelna kwote 126,3 mln zlotych, z czego 45 milionów dofinansowania udalo sie uzyskac od Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Do przetargu przystapilo piec firm – Unibep i Polbud z Bielska Podlaskiego, IDS-BUD i Budimex z Warszawy, a takze AldesaConstrucciones z Hiszpanii. Ostatecznie przetarg wygrala firma Unibep z Bielska Podlaskiego, która zaoferowala najkorzystniejsze warunki finansowe i zrealizuje caly projekt za kwote 90 mln zl. Wybudowany kompleks ma byc objety 5-letnia gwarancja. Rozbudowa osrodka przewidziana jest na 16 miesiecy. Jesli prace zgodnie z oczekiwaniami wladz miasta rozpoczna sie juz w lipcu, nowy obiekt powinien byc gotowy w listopadzie 2014 roku. Ratusz przekonuje, ze inwestycja ta przyczyni sie do wzrostu atrakcyjnosci miasta oraz odswiezy nieco jego wizerunek.
Sam osrodek na Al. Zygmuntowskich skladac sie bedzie z czesci sportowej oraz rekreacyjnej. W pierwszej czesci polaczonej ze starym obiektem znajdowac sie beda kryte baseny, basen zewnetrzny oraz szklana kula ze zjezdzalnia, a takze najwieksza atrakcja, czyli 50-metrowy basen olimpijski, wokól którego stana trybuny na 2100 osób. Bedzie to bardzo nowoczesna konstrukcja posiadajaca m.in. regulowane dno siegajace 3,9 metra, co pozwoli równiez na dzielenie basenu na mniejsze czesci.
Jednak nie samym sportem czlowiek zyje, dlatego w projekcie przewidziano równiez miejsce dla ludzi nieposiadajacych olimpijskich aspiracji. W drugiej czesci rekreacyjno-rehabilitacyjnej kazdy powinien znalezc cos dla siebie. W swojej ofercie osrodek ma posiadac takie atrakcje jak zespól odnowy biologicznej, sauny, spa, aquapark, fitnessclub, sale rehabilitacyjne, ogród zimowy, a takze wypozyczalnie lyzew, wejscie na trybuny, loza VIP czy pomieszczenia komentatorów. Ta czesc bedzie z kolei sfinansowana przez lubelski MOSiR, który przeznaczy na to kwote 30 mln zl.
Wielu mieszkanców Lublina jest zelektryzowanych wiadomoscia o nowo powstajacym obiekcie i z niecierpliwoscia czeka na jego otwarcie, jednak jak zawsze przy tego typu duzych inwestycjach pojawiaja sie równiez glosy niezadowolenia. Niektórzy bowiem maja watpliwosci, czy tego typu przedsiewziecie przyniesie miastu zyski – czy wrecz przeciwnie – starty. Na razie bowiem nie wiadomo, ile ma kosztowac roczne utrzymanie osrodka, a duza czesc tego typu obiektów w kraju przynosi straty. Jesli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na odpowiedz i efekt pracy Unibep przyjdzie nam poczekac ok. 16 miesiecy
Damian Falkowski
http://ttg.com.pl/