Narzędziem pozwalającym na zrealizowanie tego przedsięwzięcia jest Porozumienie Wykonawcze podpisane w maju br. między Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej a Ministrem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ze strony polskiej porozumienie podpisał Szef Sztabu – Zastępca Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych gen. dyw. Jerzy Michałowski. Natomiast, ze strony amerykańskiej w imieniu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki podpis złożył Zastępca Dyrektora ww. agencji Fred T. Pribble.
Finalizacja umowy była możliwa dzięki wcześniejszemu podpisaniu ze stroną amerykańską tzw. umowy ACSA (Nabycia i Usług Wzajemnych, z ang. Acqusition and Cross Servicing Agreement). Umowa z Defense Logistics Agency (DLA) pozwala stronie polskiej na oszczędności wynikające z niewydatkowania środków finansowych na transport powrotny do kraju mienia, którego rzeczywista wartość jest niższa od kosztów transportu. Ponadto zapewnia ona usługę utylizacji i demilitaryzacji mienia zbędnego, które nie może być przekazane w ramach pomocy humanitarnej.
Żołnierze XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie są prekursorami współpracy z DLA. Do tej pory wszelkie kontakty z amerykańskimi rządowymi agencjami logistycznymi odbywały się poprzez komórki Armii Stanów Zjednoczonych oraz przedstawicieli rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialnych za nadzorowanie przedsięwzięć w ramach umowy ACSA. Przedsięwzięcia związane z utylizacją polskiego mienia okazały się wyzwaniem, z którym polscy logistycy poradzili sobie w sposób bardzo dobry. Do października, za pośrednictwem oficerów Sekcji ACSA przy współudziale szefów służb logistycznych, przekazano do amerykańskiej agencji ponad 300 ton mienia o łącznej wartości prawie 47 tys. dolarów.
Przekazywanie złomu dla agencji jest procesem pracochłonnym, wymagającym dużego zaangażowania wielu komórek organizacyjnych kontyngentu, żołnierzy w kraju z 10 Brygady Logistycznej oraz logistyków z Dowództwa Operacyjnego SZ. Proces obejmuje przyjęcie mienia z pododdziałów i komórek organizacyjnych kontyngentu do magazynów NSE. Następnie zostaje przeklasyfikowany przez szefów odpowiedzialnych za gospodarkę danym rodzajem mienia. Kolejnym krokiem jest sporządzenie dokumentacji wymaganej przez stronę amerykańską. Ostatni etap związany jest z przygotowaniem oraz fizycznym dostarczeniem mienia do agencji. Na koniec zostaje przekazanie dokumentów finansowych.
Utylizacja mienia przy udziale amerykańskiej agencji logistycznej pozwala polskim żołnierzom opuszczać Afganistan nie martwiąc się o tony sprzętu zalegającego na terenach wcześniej użytkowanych przez polską armię – mówi kmdr por. Jacek Buca Szef Sekcji ACSA NSE.
Zdobyte doświadczenia, opracowane i sprawdzone procedury a także „przetarte ścieżki” ułatwią kolejnym zmianom Polskiego Kontyngentu Wojskowego sprawną demilitaryzację oraz utylizację zbędnego mienia – dodaje kpt. Piotr Szołomicki Oficer Sekcji ACSA.
Tekst: mjr Dariusz Osowski (Rzecznik Prasowy PKW Afganistan)
Zdjęcia: PKW Afganistan