11 Listopada 2023 mija 105 lat od odzyskania Niepodległości… co to znaczy?

Przez 123 lata na mapach ŚWIATA nie było takiego państwa jak POLSKA. Polska Rzeczypospolita. Istniał naród polski, jeden z wielu w latach 1791 do 1918. W tym czasie trwała walka o godność, o przeżycie krwawo stłumionych powstań narodowych, represji politycznych, przez zaborców, którymi byli sąsiedzi: Rosja, Niemcy, Austria. Oprócz krzywd fizycznych ówcześni sąsiedzi nie szczędzili nam zaborów mienia, wywłaszczeń majątków, kradzieży dobytku, wygnania z domów, zawłaszczenia nieruchomości, zsyłek na Syberię całymi rodzinami pod byle pretekstem.

Pierwszy Marszłek Polski, Józef Piłsudski- Autor: Artur Szyk

Nasilała się rusyfikacji i germanizacja. Polacy nie porzucili języka polskiego ani marzeń o odzyskaniu niepodległości. Na zakazanych frontach postępował rozwój myśli o odzyskaniu wolności. Nasi pisarze rozbudzali świadomość narodową i tak Henryk Sienkiewicz w Trylogii, ale też Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa, znani z obrony języka polskiego nie tylko w literaturze.

Jak dojrzewa dzisiaj młody człowiek, czy poznaje coś więcej niż przygody Harrego Pottera, zresztą fantastycznie rozbudzające wyobraźnię; ale w natłoku gier komputerowych i zlepka informacji z mediów społecznościowych często mylony z Harrym z Windsorów, aktualnie Sussex.

Czy dzisiaj interesuje Nas przesłanie o szerokiej autonomii Galicji ? Co wiemy o Lodomerii, albo o Rzeczpospolitej Krakowskiej z Konstytucją Wolnego Miasta Krakowa z 1815 r.?

Nadanie konstytucji Wolnemu Miastu Krakowowi, obraz pędzla Józefa Brodowskiego, na ścianie portrety trzech monarchów zaborczych

pl.wikipedia.org

A Rzeczpospolita Zakopiańska z jej prezydentem Żeromskim? Wiemy niewiele. Ale nie dajmy się zwariować. Wszysko można znaleźć online. Tylko trzeba wiedzieć czego szukać.

A w jakim celu? Honor i niezależność, to od zawsze największe wartości Podhala. Dumni mieszkańcy gór, pozbawieni wolności nie pochylą głowy i nie zegną kolan przed wrogiem. Odwaga, działanie, zero podporządkowania, to cechy ludzi gór. Pod Tatrami mają to we krwi. Z wysokich gór zawsze bliżej do Nieba! Zakopane okazało się pierwszym miejscem na polskich ziemiach, gdzie oficjalnie wypowiedziano posłuszeństwo zaborcom i ogłoszono niepodległość. Rzeczpospolita Zakopiańska istniała raptem przez 35 dni, od 13 października do 16 listopada 1918, na terenie Zakopanego i okolic, ale pozostała w sercach miłujących wolność!

W październiku 1918 r. powstała „Rzeczpospolita Zakopiańska” z „prezydentem” Stefanem Żeromskim i przez kilkanaście dni była jednym z pierwszych skrawków niepodległej Polski.
Na zdjęciu, przysięga oficerów złożona na wierność Polsce zrzucającej jarzmo wiekowej niewoli. Rynek zakopiański, 1918 r. (Fot. Muzeum Tatrzańskie)-www.pierwsiniepodlegli.pl
 Związek Strzelecki, ćwiczenia w Zakopanem. 
Na czele kolumny idą Józef Piłsudski (z lewej) i Kazimierz Sosnkowski (z prawej), kompanię prowadzi Mieczysław Ryś-Trojanowski. fot: magazynterazpolska.pl

Po 11 listopada 1918r. też nie było nam Polakom łatwo żyć; nie tylko sąsiedzi nie ustawali w nękaniu nowej władzy. Od północy i wschodu, poprzez południe i zachód z każdej strony i tak do 1920r. nie ustawały walki nie tylko na granicach odzyskanej Ojczyzny; były mniejsze i większe potyczki, akcje odwetowe, Powstania Śląskie. Aż po rok 1939, kiedy Polską i światem wstrząsnął atak, a kraj zalały armie o nieznanej sile niszczenia. Okupacja trwała do r. 1945, a co potem?

Gdy nastały lata Solidarności, transformacja ustrojowa od 1989 i wejście Polski w sojusz militarny: NATO od 1999, to od roku 2004 mamy realny alians w U.E.

 Foto: www.icds.ee

W dniu 11 listopada w tym roku mija więc 105 lat od odzyskania NIEPODLEGŁEJ. Jak tu świętować? Flagi na balkonie? Nie, bo zimno, biały orzełek na czerwonym t-shircie? A po co? Biało czerwony znaczek z mini flagą na samochodzie? Jeszcze ktoś ukradnie, zarysuje karoserię albo dostanę ticket. Może rozmowa z dziećmi, albo z przyjaciółmi? Tu, gdzie żyjemy mamy często wielu, nowych, dobrych sąsiadów, więc może toast:

Niechby ta Nasza odzyskana nie zginęła.
Niech żyje Polska!.
Niech żyje Ameryka!

St. Black, Chicago, IL. 11/11/2023