Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystawy, koncerty, gry plenerowe, warsztaty i debaty historyczne – liczne wydarzenia w całym kraju upamiętnią 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do wspólnego świętowania i uczestnictwa w wydarzeniach przygotowanych przez instytucje kultury.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński weźmie udział w oficjalnych uroczystościach państwowych, które odbędą się 11 listopada w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu i inne wydarzenia Biura „Niepodległa” w Warszawie

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada w godz. 10.00-13.00, Biuro „Niepodległa” wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej organizują Wirtualny Festiwal „Iskier Niepodległej” dla uczniów od klasy 5 szkoły podstawowej. Grupy uczniów liczące od 3 do 6 osób będą rozwiązywały zadania związane z osobami ważnymi dla historii Polski. Na specjalnej stronie internetowej, w określonych odstępach czasowych, będą pojawiać się kolejne zadania, których rozwiązania należy przesłać w wyznaczonym czasie. Udział w wydarzeniu online jest bezpłatny. Wirtualny Festiwal towarzyszy projektowi „Iskry Niepodległej” – mobilnych naczep ekspozycyjnych poświęconych wybitnym Polakom, którzy zmieniali świat. Pokazy odbyły się już w ponad 100 lokalizacjach na terenie całej Polski.

11 listopada Krakowskie Przedmieście po raz szósty zamieni się w centrum obchodów Narodowego Święta Niepodległości. O godz. 12.00 zespół „Warszawianka” wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” odśpiewa polski hymn narodowy.

Następnie wielką festiwalową sceną stanie się cała ul. Krakowskie Przedmieście. Od dziedzińca przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa aż do Pomnika Mikołaja Kopernika od godz. 13.00 do 20.00 przechodzić będą parady: szczudlarzy, muzyczne z orkiestrami, taneczne z przewodnim motywem poloneza. Odbędą się też pokazy zabytkowych samochodów, bicykli oraz prezentacja mody retro. Co godzinę do warszawiaków z balkonu Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przemówi sześciu Ojców Niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński. Dodatkowo w godz. 14.00-19.00 w sześciu lokalizacjach: na rogu ul. Ossolińskich, na schodkach na rogu ul. Królewskiej i Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, na placu przed kościołem Sióstr Wizytek oraz na balkonie Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32 będą występować brass bandy: Aldęte Brass Band, Golden Collective Brass Band, Ferajna z Hoovera, Olek Orkiestra Dęta, Wah wah Brass Band oraz Bras Federacja.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu obejmie również trzy specjalne przestrzenie zlokalizowane na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademii Sztuk Pięknych (od godz. 13.00) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (od godz. 14.00)  Odbędą się tam bezpłatne koncerty, parady, warsztaty taneczne oraz liczne atrakcje dla dzieci.

Na Scenie Tańców Polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ul. Krakowskie Przedmieście 15) cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Nie zabraknie również nauki tradycyjnych tańców. Tegoroczna edycja odbędzie się w formule mistrzów i uczniów. Polska Centralna będzie reprezentowana przez zespół „Janusz Prusinowski Kompania” uzupełniony o mistrzynię Marię Siwiec i kilku młodych adeptów muzyki tradycyjnej. Przez Wielkopolskę uczestników poprowadzi „Kapela z Wiwatem” Romualda Jędraszaka oraz kapela Adama Kaisera. O tańcu na Żywiecczyźnie opowie Żywiecka Szkoła Tradycji, a w regionach Rzeszowskich – rodzinna „Kapela Zastawnych” i goście.

Na najmłodszych uczestników Festiwalu w ramach Sceny Dziecięcej na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (ul. Krakowskie Przedmieście 5) będą czekały spektakle Legendy polskie”, Rycerz bez konia” oraz „Trzy razy królewna, trzy razy smok”, jak również piosenki z najpiękniejszych bajek w ramach „Płytoteki małego człowieka czy  różnorodne konkursy i zabawy z „Niepodległą”Przy wejściu do namiotu dzieci witać będą postacie z legendarnych polskich animacji m.in. Reksio oraz Bolek i Lolek. Z kolei Instytut Książki zaprosi dzieci do wspólnego słuchania i oglądania książek: „Córka antykwariusza” Justyny Bednarek oraz  „Krasnal w krzywej czapce” Wojciecha Widłaka. Nie zabraknie również sztuczek magicznych. Jak co roku na małych konstruktorów czekać będzie także Strefa Klocków COBI.

Na dziedzińcu ASP na najmłodszych będzie czekać również Strefa Pałac Saski Dzieciom, w której odbywać się będą warsztaty i ścieżki edukacyjne. Tematem przewodnim będzie polska sztuka designu oraz postać Wojciecha Jastrzębowskiego, który w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego Pałacu Brühla. Zaplanowano też warsztaty dla dzieci od 6 lat pn. „Moje godło” – projektowanie godła państwowego w formie przypinki. Dodatkowo zostanie udostępniona ścieżka edukacyjna. O godz. 15.00 i 17.00 rozpocznie się zwiedzanie wystawy „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)”. Możliwe jest też samodzielne zwiedzanie ekspozycji, po wcześniejszym pobraniu materiałów edukacyjnych przy wejściu na wystawę.

Na Scenie Muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) zagrają znani i lubiani polscy artyści, przy których muzyce chętnie bawią się wszystkie pokolenia – duet Karaś/Rogucki, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek.

Biuro „Niepodległa” zaprasza również na bezpłatne pokazy „Iskier Niepodległej”, które dostępne będą przed kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca w dniach 10-12 listopada. W tych dniach w godz. 11.00-19.00 w Galerii „Okno na Kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17) będzie można również obejrzeć wystawę strojów z epoki oraz filmy historyczne: „Powstali 1863” – film animowany Muzeum Historii Polski w reż. Marcina Kołaczkowskiego i Wojciecha Kalwata oraz Żywe pomniki” – krótka etiuda oparta o materiał fotograficzny z okresu międzywojennego. Z kolei w godz. 13.00-19.00 na parterze Pałacu Tyszkiewiczów Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 32) trwać będą pokazy filmów VR: „MS Piłsudski – podwodna misja”, „Kino”, „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc”.

Świętujący 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będą mogli także wybrać się na spacery historyczne (co godzinę – od 13.00 do 17.00). Przygotowane zostały dwie ścieżki tematyczne: Spacer z marszałkiem Józefem Piłsudskim (start: Hotel Bristol lub skrzyżowanie Królewska/Marszałkowska) oraz Spacer z Fryderykiem Chopinem (start: fontanna w Ogrodzie Saskim lub pomnik Kopernika).

Natomiast 12 listopada w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce Spotkań” w Łazienkach Królewskich przygotowało bezpłatne wydarzenia, takie jak:

  • warsztaty dla dzieci poświęcone symbolom narodowym. Dzieci poznają historię Święta Niepodległości oraz znaczenie polskich symboli narodowych. W części praktycznej uczestnicy własnoręcznie ozdobią ekologiczne torby – o godz. 11.00 i 12.30

  • koncert Jan Emil Młynarski & Brass Federacja. Na koncercie zostaną zaprezentowane piosenki z najnowszej płyty artysty która zawiera nieznane dzisiaj przedwojenne utwory w nowych aranżacjach o godz. 17.00

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, oprócz udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu” – wspólnego odśpiewania hymnu na dziedzińcu Muzeum o godz. 12.00 na Skwerze Niepodległości, przygotowało szereg  bezpłatnych wydarzeń:

10 listopada

  • 15.00-16.30 – debata naukowa Ile kosztuje niepodległość?”. Mottem debaty są słowa Józefa Piłsudskiego, wypowiedziane przed odzyskaniem przez Polskę Niepodległości, przed 1918 rokiem: Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym!

Na zakończenie debaty na portalu internetowym ŻOŁNIERZE NIEPODLEGŁOŚCI udostępniona zostanie „Lista strat żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1918–1920”, obejmująca blisko 50 tysięcy bohaterów, którzy oddali swe życie za wolną i niepodległą Ojczyznę. Lista ta obejmuje zaledwie połowę tych strat.

  • 17.00-21.00 – Memoriał szachowy Marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 19.00-20.30 wspólne śpiewanie

11 listopada

  • bezpłatne zwiedzanie w godz. 10.00-19.00 wystawy stałej i wystaw czasowych – zwiedzanie samodzielne. Ogród historyczny i dworek „Milusin” – zwiedzanie z przewodnikiem. Obowiązują bezpłatne bilety.

  • w godz. 10.00-19.00 ciężki i lekki sprzęt wojskowy zaprezentują jednostki:

  • 5. Mazowiecka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

  • 18. Stołeczna Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej 

  • 1. Warszawska Brygada Pancerna im. Tadeusza Kościuszki 

  • Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej

  • w godz. 10.00-14.00 animacje rodzinne

  • w godz. 11.00-15.00 Żołnierze Niepodległości – stoisko umożliwiające sprawdzenie czy Wasi przodkowie walczyli o niepodległość i granice Rzeczpospolitej.

  • w godz. 11.00-11.30 i 13.00-13.30 pokaz psów wojskowych – wyszkolone owczarki niemieckie zaprezentują poszukiwanie materiałów niebezpiecznych, pokaz posłuszeństwa, ale także będzie można uzyskać wskazówki dotyczące tresury domowych pupili, pogłaskać i poprzebywać z psami.

  • 12.00 wspólne odśpiewanie hymnu narodowego na Skwerze Niepodległości

  • w godz. 12.30-15.30 gra miejska współorganizowana z Hufcem ZHP Sulejówek Różnorodna Niepodległa

  • w godz. 15.00-16.00 koncert – Powstanie Styczniowe, pieśni tamtego czasu zaprezentują uczniowie i uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I st. nr 3 im. J. Zarębskiego w Warszawie.

  • w godz. 16.00-17.00 wernisaż wystawy „Sulejówek zatrzymany w kadrze. Lata 20. i 30. W obiektywie Romualda Makarewicza” – niezwykła okazja, by dzięki zachowanym fotografiom poznać dawne miasto i jego mieszkańców.

  • w godz. 17.30-18.40 koncert – Monika Borzym Śpiewa stare piosenki, polskie przedwojenne standardy jazzowe w nowej odsłonie.

12 listopada

  • w godz. 10.00-18.00 bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej i wystaw czasowych – zwiedzanie samodzielne. Ogród historyczny i dworek „Milusin” – zwiedzanie z przewodnikiem. To ostatni dzień, kiedy będzie można obejrzeć wystawę czasową „Żołnierskie dary” (srebra Funduszu Obrony Narodowej)!

  • w godz. 11.00-15.00 Dziewczyny do boju! – pokaz Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet oraz wystawa „Dla przyszłości” – niebiletowane, można dołączyć w dowolnym momencie.

  • w godz. 11.30-12.15 oraz 12.30-13.15 oraz 13.30-14.15 pokaz koni wojskowych. Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego ze Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP zaprezentuje elementy musztry kawaleryjskiej sekcji oraz władanie białą bronią (lanca, szabla). Pokaz w umundurowaniu z lat 1918-20 i 1936-39.

  • w godz. 14.00-14.15 – wręczenie nagrody „Drzwi do wolności” 15. Festiwalu Filmowego NNW Ryszardowi Kozłowskiemu, artyście-rzeźbiarzowi.

  • w godz. 17.00-19.00 retro dancing – zabawa przy akompaniamencie przedwojennych szlagierów.

Więcej informacji na str.:

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Portal Gov.pl (www.gov.pl)