Kościoły przed wiekami wybudowane

Świątynie chrześcijańskie w tym większość katolickich w Ameryce coraz częściej zmieniają właściciela i przeznaczenie. Przykład? 

Kościół Świętego Wojciecha, wzniesiony przez polskich imigrantów zamyka podwoje. 

Świątynia znajduje się w downtown Chicago, przy 17 Str. pomiędzy N.Paulina Ave i N. Ashland Ave. 

Polscy emigraci ropoczęli starania o budowę jeszcze w 1874 roku; kosciół został konsekrowany w  roku 1914. 

Zbierali się w nim nasi rodacy, mieszkańcy okolicznych dzielnic, a w ostatnich latach stał się miejscem modlitw społeczności latynoskiej.

W dniu 14 lipca br w tej świątyni odprawiona zostanie ostatnia msza święta. 

Archidiecezja w Chicago potwierdza informacje o zamknięciu kościoła Św. Wojciecha.

W ostatnich kilku latach pojawiały sie propozycje sprzedaży w celu uruchomienia szkoły muzycznej albo przeznaczenia na inną działalnośc kulturalną. Wiernych ubywało, a koszty utrzymania wzrastały.

W 2016 roku historyczna świątynia wykazywała poważne problemy finansowe. 

Przez ostatnie 3 lata trwała walka o jej utrzymanie; chodziło o przeprowadzenie generalnego remontu, na który nie udało się zebrać pieniędzy. 

Powstała fundacja, której członkowie, przeważnie parafianie  zainteresowani losem światyni rozpoczęli starania o fundusze na remont i utrzymanie kościoła. W marcu 2016 roku zmarł testator, należący do tej parafii. 

Mimo, iż przeznaczył wydatną kwotę na potrzeby ratowania kościoła, to jednak przy wykonywaniu testamentu okazało się, że darowizna w akcjach została oszacowana została jedynie na 1.5 mln dolarów, co nie wystarczyło ani na remot ani na bieżące wydatki. W świątyni znajdują się dawne rzeźby, obrazy, organy i godne zainteresowania, unikalne wyposażenie. 

Decyzja Archidiecezji w Chicago jest ostateczna.

bmz