Aby miłość do Ojczyzny nie zgasła…

Przekazywanie dzieciom najważniejszych wartości nie jest łatwe. Jak sprawić, by już najmłodsze dzieci kochały Ojczyznę? W jaki sposób przekazać im elementarną wiedzę o Polsce? Jak nauczyć ich piosenek – nie z pierwszych miejsc list przebojów – ale tych znanych przez poprzednie pokolenia – pieśni żołnierskich, śpiewanych choćby przez Powstańców walczących o Ojczyznę?

 

Jest takie miejsce na Mokotowie, gdzie trzy, cztero i pięciolatki śpiewają piosenki o Piłsudskim, znają na pamięć dwie zwrotki Hymnu Polski, a gdy występują na scenie w furażerkach i mundurach powstańczych, ich dziadkowie wstają z krzeseł, by okazać szacunek historii i jej bohaterom…

To Przedszkole nr 210 w Warszawie, które istnieje od 1918 roku. Wówczas przy ul. Teresińskiej na Sielcach Siostry ze Zgromadzenia Sług Jezusa zorganizowały ochronkę dla sierot wojennych. Powstanie Warszawskie przerwało na chwilę ich działalność. Zaraz po wojnie została ona wznowiona. Dzisiaj jest to miejsce wychowania blisko 80 dzieci. Wychowania, a nie „przechowania” przez kilka godzin… Nie brakuje tu miłości, szacunku dla innych, pielęgnuje się w maluchach poczucie własnej wartości, i co ważne – kształtuje miłość do Ojczyzny.

Z okazji Święta Niepodległości co roku przedszkolaki występują na scenie, deklamują wiersze i śpiewają piosenki patriotyczne, tańczą… Wkładają w to całe serce i są niezmiernie przejęte. To efekt pracy nauczycieli i rodziców, którzy otrzymują tym samym wsparcie w przekazywaniu dzieciom najważniejszych wartości.


Osób, które chciałyby zapisać swoje dzieci do Przedszkola 210, jest corocznie ponad dwukrotnie więcej niż miejsc. Większość zainteresowanych odchodzi z kwitkiem. Co można zrobić, by zmienić ten stan? Zrodziła się inicjatywa wybudowania nowego przestronnego budynku. Razem – dla kolejnych pokoleń. Powstała grupa rodziców pod nazwą „7 milionów”. Pragną oni pomóc Siostrom w tym przedsięwzięciu.


Jeśli chcesz zobaczyć, jak nasze dzieciaki pojmują patriotyzm, zobacz fragment ich występu – piosenkę o Piłsudskim:
https://www.youtube.com/watch?v=VkIytiKTs1E

Możesz pomóc nam wychować dzieci w poszanowaniu wartości najważniejszych dla nas wszystkich, streszczonych w trzech słowach „Bóg, Honor, Ojczyzna” – wspierając naszą inicjatywę stworzenia większego przedszkola.

Posiadamy wiedzę o wychowaniu – nasze przedszkole działa na warszawskich Sielcach już od 1918 roku, ma swoją tradycję i historię.
Mamy chęci do pracy, zapał i zaangażowanie wychowawców oraz rodziców. Potrzebujemy Twojego wsparcia, za które z serca dziękujemy!

Strona internetowa:  www.7milionow.pl

Nr konta fundacji Ancilla (tytuł przelewu: na budowę przedszkola)
PL83 1020 1068 0000 1602 0253 6290
Kod SWIFT banku PKO BP dla przelewów z zagranicy: BPKOPLPW