AKWAMARYN – kamień odwagi i amulet żeglarzy…

 

Najbardziej pożądany jest głęboki błękit. Substancją nadająca barwę kamieniowi jest żelazo.

Legenda głosi że pochodzi ze skarbca zakochanej w ziemskim księciu nimfy morskiej. Został przez nią wyniesiony na brzeg w podarunku dla ukochanego. Sporządzano z niego amulety dla żeglarzy. Uchodzi za kamień jasnowidzów i mistyków.

 Nazwy kamienia

Santa Maria. Określenie jakości szczególnie drobnych akwamarynów. Nazwa pochodzi od kopalni i takiej nazwie w Brazylii.

Santa Maria Africana. Określenie jakości drobnych akwamarynów z Mozambiku, znajdujących się na rynku od 1991 roku.

Akwamaryn Mix. Głęboko niebieski akwamaryn. Barwa jego blaknie w dziennym świetle.

  Występowanie:

Najbardziej znaczące złoża akwamarynu znajdują się w Brazylii, rozproszone po całym kraju, najsłynniejsza kopalnia Akwamarynu, to Santa Maria de Itabria. Inne wystepują w Australii, Birmie, Chinach, Indiach, Kenii, na Madagaskarze, w Mozambiku, Namibii, Nigerii, Sri Lance, Tanzanii, USA, Zambii i Zimbabwe. Największy akwamaryn o wartości jubilerskiej znaleziono w 1910 roku w Marambaya ( Brazylia). Ważył 110.5 kg.

 Właściwości:

Akwamaryn nazywany jest „kamieniem odwagi”. Dodaje odwagi ludziom nieśmiałym bądź tym, którzy mają trudności ze szczerym wyrażaniem emocji, uczuć, myśli oraz z asertywnością. Oddziałuje na centrum komunikacji i relacji międzyludzkich. Bycie asertywnym czyli umiejętność uprzejmego odmawiania lub wyrażania zdania zgodnie z własnymi przekonaniami, stanowi dla niektórych ludzi spore wyzwanie. Ci ludzie będą mogli wreszcie powiedzieć to, co myślą, nie mając wyrzutów sumienia i nikogo przy tym nie raniąc.

Energia Akwamarynu pomaga także w płynnym wyrażaniu myśli i uczuć, co ma duży wpływ na pozytywne kontakty z otoczeniem i trwałe relacje z innymi ludźmi. U niektórych ludzi Akwamaryn może zwiększyć samorefleksję oraz zdolność do spostrzeżenia tego, że wszystkie wydarzenia mają swój sens lub prowadzą do jakiegoś celu. Spontaniczność, otwarcie na innych, poczucie wolności wpłyną na osiągnięcie upragnionego przez nas stanu zwykłego szczęścia.

 Akwamaryn jest doskonałym kamieniem dla ludzi przeciążonych obowiązkami, przytłoczonych odpowiedzialnością i stresem. Szczególnie pomocny dla osób pracujących na stanowiskach, gdzie wymagana jest wciąż nowa wiedza i przyswajanie dużej ilości informacji (naukowcy, informatycy, menadżerowie).

 Niezawodny dla osób często wygłaszających publiczne prezentacje, przemowy, prowadzących szkolenia. Energia Akwamarynu pomaga w doprowadzeniu do końca wszelkich niedokończonych spraw, zadań i projektów.

 Rozjaśnia umysł, pomaga przy rozwiązywaniu problemów. Obdarza łagodnością, dobrymi emocjami, równowagą duchową. Niweluje negatywne emocje, uwalnia od zazdrości. Sprzyja szczęściu i miłości. Jest łącznikiem między w kontaktach z „istotami niebiańskimi”. Przynosi bogactwo i radość. Wzmaga pewność siebie, usuwa stany depresyjne, zapalenia oczu, ma właściwości rozluźniające.

 Akwamaryn ujawnia swoje korzystne działanie w szczególności wobec osób wrażliwych. Kojarzony z oczyszczeniem, medytacją, pogodą ducha, równowagą, mocą wewnętrzną, sprzyja przyjaźni i wierności, ułatwia wyrażanie uczuć i realizowanie marzeń. Podsyca tęsknotę za harmonią i pokojem na świecie. Łagodna ,lecz niezawodna energia akwamarynu doskonale działa na nabrzmiałe gruczoły. Łagodzi dolegliwości gardła i krtani.

 Teresa Habczyk

Projektuje i wykonuje autorską biżuterię z naturalnych kamieni.

www.TherArtJewelry.com

www.facebook.com/TherArtJewelry

 

Źródła;

„Kamienie szlachetne i ozdobne” – Walter Schumann

www.bernardine.com

www.chicochica.pl

http://www.magiakamieni.pl