Amerykanie polskiego pochodzenia kandydatami w wyborach lokalnych

 

 W spotkaniu uczestniczyło 35. kandydatów na różne urzędy, a wsród nich spore grono Amerykanów polskiego pochodzenia.

O urząd burmistrza miasteczka Niles, w północnej części aglomeracji chicagowskiej rywalizują Andrew Przybyło, Amerykanin polskiego pochodzenia i urodzony w Polsce Krzysztof „Chris” Hanusiak.  W zespole Hanusiaka są także Louella Blaine Preston, której mąż jest Polakiem, Mary Marusek, której mąż jest również Polakiem.

Miasteczko Niles zostało uznane w raporcie Bloomberga za jedno z najlepszych miejsc w USA do założenia rodziny i wychowania dzieci. W Niles mieszka spory odsetek Polaków.

 Miasteczko Harwood Heights, w zachodniej części aglomeracji chicagowskiej zamieszkuje także duży odsetek Polaków. Rywalizują tutaj z sobą zespoły w których znajdują się Amerykanie polskiego pochodzenia. Z jednej strony Arlene Jezierny, ubiegająca się o ponowny wybór na burmistrza miasteczka. W jej zespole jest m.inAnnette Brzezniak-Volpe (urodzona w Polsce i wykształcona w Ameryce) oraz Marcia Pollowy.  Ich rywalami są Mogoulais, kandydat na burmistrza, która zatrudnia w swoich firmach sporo Polaków. W jego zespole są m.in. Kathy Lesniak, Lester Szlendak.

  Innym przykładcem jest miasteczko Norridge zamieszkałe w okolo 40% przez mieszkańców polskiego pochodzenia – rywalizują tutaj z sobą bardo doświadczeni politycznie rywale. Z jednej strony kandydatem na burmistrza jest Tom Benigno, wspirany przez polonijnych doradców, a z drugiej strony James Chmura, posiadający w swoim zespole o nazwie Partia Ulepszania Norridge (Improvemement Party): Debbie Budnik (kandydatka na sekretarza miejskiego – Village Clerk), Ursula Kucharski (ubiegająca się o ponowny wybór jako radna); Jackie Mikulski Gregorio (kandydatka na radną). Chmura zarządza obecnie miasteczkiem Norridge, w czasie gdy obecny burmistrz jest ciężko chory. Asystentką burmistrza miasteczka Norridge jest Joanna Skupień.

Niezależnym kandydatem na radnego w Norridge jest Edwin Stefański, emerytowany strażak.

We Franklin Park, gdzie około 25% stanowią Polacy,  o urząd burmistrza ubiega sie urodzony w Polsce, 36. letni Krzysztof Litwin, były pracownik miejscowej policji. 

W Schiller Park o urząd burmistrza ubiega się Barbara J. Piltaver, Amerykanka polskiego pochodzenia. W jej grupie o nazwie Village for the Party Candidates, znajduje sie min. młody Joseph Kisiel (Józef Kisiel), syn polskich imigrantów.   

Irene Moskal ubiega sie o ponowny wybór do Rady Powierniczej miejskiej uczelni o nazwie – Triton College.

Polonijnych kandydatów można znaleźć więcej, w szczególnosci w rejonach, gdzie jest spory odsetek ludności pochodzenia polskiego. Wielu z tych kandydatów posiada spore doświadczenie w służbie publicznej i w działalności zawodowej. Warto dodać, że funkcje te w większości przypadków obejmują służbę publiczną na pół etatu. Funkcje te są dodatkiem zawodowym i finansowym do innych form działalności zawodowej kandydatów. Na tych polach działalności kandydaci mają szanse zrealizowania swoich pomysłów politycznych, sprawdzenia się, udzielania wsparcia dla lokalnych biznesów, wspierania edukacji.

Te i inne czynniki powodują, że wielu kandydatów decyduje na kandydatowanie na różne funkcje lokalne. Polonijni kandydaci mają możliwość sprawdzenia się w tego typu kampaniach wyborczych, które wymagają mniejszych funduszy niż kampanie na urzędy powiatowe, stanowe czy federalne.

Polonia jako zwarty blok wyborczy może zadecydować co najmniej w kilku lokalnych wyboracach, stąd też zabiegi innych kandydatów, aby uzyskać poparcie polonijnych organizacji.  Wybory na przedmieściach aglomeracji chicagowskiej odbędą się 9 kwietnia, 2013 roku. Już teraz zarejestrowani wyborcy mogą brać udział we wczesnym głosowaniu.

Teraz wielu kandydatów przygotowuje się do spędzenia większej ilości czasu ze swoimi rodzinami, bliskimi w okresie Wielkanocy. Kampanie polityczne ruszą z jeszcze większa dynamiką po świętach.

Jako KPA-Illinois mamy satysfakcję iż sporo kandydatów pojawiło się na spotkaniu z kandydatami. Życzymy kandydatom udanych kampanii wyborczych, a wyborcom najlepszych decyzji komu powierzyć stery władz lokalnych.

 @ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk