WASZYNGTON: Chuck Hagel, były Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych, był głównym prelegentem na tegorocznej Konferencji Polsko-Amerykańskiej, która odbyła się w sobotę, 11 października, 2015 roku w Waszyngtonie, w siedzibie, Rady Atlantyckiej/ Atlantic Council.
Konferencję otworzył Ambasador Edward Równy – prezes APAC oraz Ambasador RP w Waszyngtonie, Ryszard Schnepf.
Głównym mówcą w czasie konferencji APAC był Chuck Hagel – były sekretarz obrony USA, republikanin, który służył w administracji Baracka Obamy a wcześniej był Senatorem z Nebraski.
Do uczestników konferencji APAC specjalny list z gratulacjami wysłał Vice-Prezydent Joe Biden, podkreślając wkład w walkę o niepodległośc Stanów Zjednoczonych i w budowanie USA. „Od Koisciuszki do Shalikashvilego, od Pulaskiego po Kryzzanowskiego, Polonia amerykańska posiada dziedzictwo w poświęceniu i służbie […]. Ich herozim jest nie tylko wart naszej uwagi, ale także naszej naszego podziwu. Jestśmy im to dlużni”
Chuck Hagel wyrażał się z wielkim szacunkiem o wkładzie Amb. Rownego w życie i działalność Polonii oraz Stanów Zjednoczonych.
Sekretarz Hagel rozpoczął przemówienie od opowiedzenia o wizycie w Polsce, w okolicach Poznania, skąd pochodzi rodzina jego babci. “Byłem w kościele, w którym rodzice babci mieli ślub, gdzie chrzcili swoje dzieci. To była bardzo sentymentalna podróż” – powiedział sekretarz Hagel, który większość swego wystąpienia poświęcił obecnym wyzwaniom dla bezpieczeństwa światowego.
“Po 9/11 świat wkracza w nową erę, zmienia się w każdym wymiarze – pod względem technologii, gospodarki demografii, powstają nowe siły, jednostki coraz swobodniej manifestują swoje wolności obywatelskie, Bliski Wschód jeszcze nigdy w historii nie był tak niestabilny. Wszystko na świecie staje się skomplikowane. To trudny czas do rządzenia światem. – powiedział sekretarz Hagel, dodając, że to nieprawda, iż Ameryka już nie jest silnym krajem. “Nie ma innego kraju na świecie, który jest w stanie współpracować z partnerami tak jak Ameryka” – powiedział Hagel.
W odpowiedzi na pytanie, jak bezpieczni jesteśmy w Stanach Zjednoczonych stwierdził natomiast, że USA są bardziej bezpieczne niż rok temu, 5 czy 10 lat temu. “Działania agencji wywiadowczych są na najwyższym poziomie, przystosowanym do obecnych zagrożeń” – zapewniał. Nikt nie jest w stanie zagwarantowac pełnego bezpieczeństwa.
Według Hagela współcześni przywódcy muszą szybciej podjemować ważne decyzje w trudnych okolicznościach. Jednym z takich przykładów jest trudna sytuacja w Syrii.
Panel poświęcony transatlantyckiej współpracy handlowej
Chuck Hagel poświęcił sporo czasu na pytania uczestników. Jedno z nich dotyczyło roli Polski w sprawach europejskich. Zapytany o rolę Polski w sprawach między Rosją a zachodnimi mocarstwami, stwierdził, że: “Ze wszystkich państw za żelazną kurtyną, Polska była liderem, który zabłysnął w kwestiach ekonomicznych i przywódczych. Polska odegrała i nadal będzie odgrywać ogromną rolę. Jej geopolityczne położenie jest tu istotne, jak również to, że Polska ma długą historię współpracy z USA. Jest jednym z nielicznych krajów należących do NATO, który się wywiązuje ze swoich obligacji. Upewnimy się, że w razie konieczności NATO wywiąże się ze swoich obowiązków w stosunku do członków tej organizacji.
Pytalem Sekretarza Hagela o jego wpółpracę jako republikanina z prezydentem Obamą, który jest Demokratą.
Odpowiedział, że jest republikaninem, ale jego funkcja jako Sekretarza Obrony ma charakter ponadpartyjny. Jego głównym celem było zapewnienie bezpieczeństwa Stanom Zjednoczonym.
Drugie z moich pytań dotyczyło tego, jak sobie wyobraża kobietę na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych, gdzie trzeba podejmować ważne decyzje dotyczące spraw militarnych i polityki zagranicznej. Sekretarz Hagel stwierdzil, że najważniejsze są kwalifikacje kandydat-a/-tki na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Były szef Pentagonu nie widzi problemu w tym, gdyby prezydentem USA była kobieta.
W rozmowie tuż po jego wystapieniu zapytałem Sekretarza Hagela o jego ocenę współpracy Gwardii Narodowej z Illinois z Polskimi Siłami Zbrojnymi. Sekretarz Hagel wysoko ocenił tę współpracę. Powiedział, że popierał bliższą współpracę amerykanskich sił zbrojnych z Polską w ramach NATO.
– Jesteśmy zadowoleni, że podczas tegorocznej konferencji wystąpią tak znakomite osobistości – powiedział przed konferencją Generał Ed Rowny, Prezes Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej. – Ze względu na swoje położenie geograficzne, Polska jest dziś w centrum strategicznych planów rozmieszczenia wojsk NATO i sprzętu wojskowego, w odpowiedzi na konflikt na Ukrainie i eskalację rosyjskiej agresji. Pan Hagel przybliży rolę Polski w rozwiązywaniu tego kryzysu, jak również to, jak rola ta wpłynie na partnerstwo pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską.
W czasie konferencji dyskutowano także o tym, jak Polonia amerykańska może się aktywnie włączyć w kampanie wyborcze nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, nie tylko jako wyborcy, ale równiez jako uczestnicy w kampaniach wyborczych.
Wśród tegorocznych panelistów w tej kwestii byli min.: James Zogby – Prezes Rady Koordynacyjnej ds. Etnicznych przy Partii Demokratycznej, Mike Wild – Zastępca Dyrektora ds. Zmian w Okręgach przy Komitecie Partii Republikańskiej, Adam Wilczewski – strateg polityczny i konsultant
Beata Debek, World Bank, Michael Szpindor-Watson, z Chicago, robi doktorat z ekonomii w Waszyngtonie i Alina Mikolajczyk, czlonek Zarzadu APAC
Polonia amerykanska liczy około 10 milionów osób i ‘stanowi jedną z największych grup etnicznych w USA – podkreśla Agnieszka Marczak, Dyrektor Polityczny Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej.
Kolejna grupa tematyczna dotyczyła współpracy handlowej amerykansko-polskiej. Moderatorem sesji była Katarzyna Kilimasinska – ekspert Bloomberg TV w sprawach energii, zaś panelistami byli: Skip Jones, z Departamentu Handlu USA; Francisco Sanchez, były Posekretarz w Departamencie Handlu USA; Eric Stewart – Prezes Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu.
Wśród nich byli zarówno demokraci jak i republikanie, zwolennicy jak i przeciwnicy podpisania porozumienia o wolnym handlu między USA a Unią Europejską (TTIP).
Ted Kontek z Departamentu Stanu mówił o wpływie Rosji na bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne świata.
Darek Barcikowski, Dyrektor Wykonawczy APAC mocno podkreślał w podsumowaniu konferencji APAC konieczność zdecydowanego zaangażowania ze strony Polonii amerykańskiej na rzecz własnej grupy etnicznej i na rzecz ogółu Amerykanów.
“Jest wiele błędnych opinii na temat Polski i Polaków, w USA brakuje wiedzy na temat naszej grupy etnicznej, naszego kraju i jego udziału w kształtowaniu spraw międzynarodowych, tych związanych z bezpieczeństwem i stosunkami transatlantyckimi. Wspólnym działaniem musimy to zmienić” – powiedział Darek Barcikowski.
Dyrektor APAC opowiada sież za współpracą z innymi organizacjami polonijnymi. – Już działamy m.in. z Kongresem Polonii Amerykańskiej i Piast Institute. Przed nami jeszcze tyle pracy, że starczy dla każdej organizacji polskiej i każdego przedstawiciela Polonii”. Tłumaczył, że nie chodzi o to, aby organizacje łączyły się w jedną, ale aby w oparciu o swoje struktury, interesy i członków, współpracowały w tych samych kwestiach, tak “aby polski głos był słyszany w Waszyngtonie”.
“Dzisiaj to może być zniesienie wiz dla Polaków, jutro może to być inna kwestia ważna dla nas wszystkich. – mówił Barcikowski. – Chcemy, aby każdy członek Polonii był częścią tego dialogu, dlatego zapraszamy aby przyłączać się do inicjatyw mających na celu szerzenie świadomości o Polonii i roli Polski – na wszystkich szczeblach począwszy od lokalnego, gdzie najwięcej się dzieje po wyższe.
Zbliżające się wybory prezydenckie w USA w roku 2016 to ogromna szansa dla Polonii, na zaangażowanie się i bycie zauważonym. “Nieważne kogo popieracie – republikanów czy demokratów. Potrzebujemy przedstawicieli naszej społeczności po obu stronach politycznego podziału” – stwierdził Darek Barcikowski.
Konferencja Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej co roku odbywa się w innym mieście, ale zawsze skupia się na najbardziej istotnych kwestiach dotyczących amerykańskiej Polonii oraz Amerykanów polskiego pochodzenia, jak również spraw kształtujących strategiczne partnerstwo pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską.
Autor i Alina Mikołajczyk w rozmowie z Tedem Kontkiem z Departamentu Stanu USA
W wykładach wzięli udział przedstawiciele Polonii z okręgu waszyngtońskiego, z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut, szereg osób z Illinois – niekóre z tych osób pracują lub studiują obecnie w Waszyngtonie – oraz z innych stanów.
Amerykańsko-Polska Rada Doradcza – ponadpartyjna organizacja non-profit z siedzibą w Waszyngtonie, DC, której misją jest angażowanie amerykańskiej Polonii w życie polityczne.
Ubiegloroczna konferencja APAC odbyla sie w na Uniwersytecie Yale, w Connecticut, a dwa lata temu na Uniwersytecie Chicago.
W tegorocznej konferencji APAC uczestniczyła grupa studentów polonijnych, którzy pomagali w zorganizowaniu konferencji.
@ Tekst i zdjęcia: Andrzej Mikołajczyk