Polish News na wystawie biżuterii
Biżuteria, to po prostu niewielki przedmiot, który służy do ozdoby ciała i stroju, najczęściej wieczorowego. Jest on wykonany zazwyczaj z drogiego metalu w połączeniu z kamieniem szlachetnym, choć nie jest to regułą. Redakcja Polish News, wybrała się do szwajcarskiego miasta Sankt Moritz, aby tam zobaczyć najbardziej drogie wystawy z biżuterią złotą.
Przede wszystkim piękno
Biżuteria odznacza się przede wszystkim pięknym oraz wręcz artystycznym jej wykonaniem. Jak nam mówił pan przewodnik Jacek Tomasik po Sankt Moritz, do biżuterii można zaliczyć ozdoby, które były też wykonane w sposób bardzo prymitywny przez ludy pierwotne. Formy artystyczne wykonywanej tak zwanej biżuterii nowoczesnej w danej epoce, w której żył człowiek, kształtowały się zgodnie z ogólnymi trendami, obowiązującej wówczas mody.
Taka potrzeba
Potrzeba ozdabiania ciała biżuterią, ma swój początek już u zarania dziejów człowieka. Według słów pana przewodnika, liczy sobie już ona ponad 100000 lat. Archeologiczne znaleziska na przykład przedziurawionych muszelek ślimaków wodnych, stanowią pierwszą zachowaną biżuterię pradawnych kobiet.
Różne funkcje
Biżuteria miała różne funkcje, mówi nam przewodnik. Jedną z funkcji biżuterii, jest funkcja użytkowa wyrażana na przykład przy dekoracji ubranego stroju. Są to dla porównania cenne agrafy, klamry, brosze, a także spinki do mankietów. Kolejną funkcją biżuterii jest funkcja ozdobna, tudzież dekoracyjna. A tutaj należy wymienić diademy, kolie, bransolety i różnego rodzaju zawieszki. Nie można tutaj nie powiedzieć nic o funkcji religijnej biżuterii. I nie tylko jest tutaj mowa o współcześnie noszonych krzyżykach, ale dawniej były to na przykład amulety i talizmany, w których upatrywano swojego szczęścia.
Oznaka władzy
Biżuteria jest przede wszystkim stosowana jako oznaka władzy, prestiżu, no i oczywiście zamożności danej klasy społecznej. Jak powiedział Redakcji Polish News przewodnik pan Jacek, współcześnie biżuteria stosowana jest głównie przez kobiety. Jest ona łatwo dostępna, a stanowić ją mogą nawet najtańsze szkiełka i koraliki.
Redakcja Polish News widziała najdroższe wyroby biżuteryjne, na wystawach złotniczych w Szwajcarii, na których najcieńszy złoty łańcuszek, kosztował tyle co używane auto w Polsce.
Ewa Michałowska- Walkiewicz