Ozdoby karnawałowe

Magia i piękno

Karnawał to taki czas, kiedy ludzie bawią się na wszelkiego rodzaju balach i zabawach. Podczas nich używają oni maseczek, które są podstawowymi elementami zdobniczymi tego okresu.

Historia karnawałowej maseczki

Maseczka karnawałowa, to nic innego jak lekki element służący za przysłonięcie twarzy lub jej części. Posiada ona specjalnie wycięte otwory na oczy. Pod koniec XVIII wieku, była ona używana już jako ozdoba karnawałowa. Natomiast kilka dekad wcześniej stosowano ją na początku każdego roku w celach magicznych. Najczęściej zakrywano wówczas twarz, przywołując dobre duchy do swoich domostw, które rzekomo miały się opiekować całym gospodarstwem. Maska jest przedmiotem noszonym na twarzy, zwyczajowo dla ochrony, rozrywki, często służącym przebraniu. Kobiece maseczki na twarz, często były czarne pokryte cekinami, lub też wykonane były w takim kolorze, w jakim uszyta była balowa sukienka.

Maski były używane od starożytności zarówno do obrzędów magicznych jak i do celów praktycznych. W niektórych częściach Australii używa się do dziś gigantycznych rytualnych masek, które zakrywały całe ciało. W takich maskach w okresie tuż po Nowym Roku, magicy zaklinali całe wioski od złego, aby szczęście w ich rodzinach gościło każdego dnia. Maski mogą mieć różne kształty, czasami przedstawiają one emocje, innym razem jakieś zwierzę lub nawet potwora. Maski występują w różnych kulturach i obszarach geograficznych. W Europie znane już były w starożytnym teatrze greckim. Na wielu zabawach karnawałowych, dobierano maseczki takiego samego koloru dla pana i pani, kojarząc te osoby w pary. Następnie wybierano króla i królową karnawałowej nocy. W dobie obecnej na balach karnawałowych nie używa się masek, a stanowią one często dekorację mieszkań lub podwórek przydomowych.

Ozdoby cekinowe

Cekin inaczej mówiąc pajeta, to też ozdoba karnawałowa, często używana podczas noworocznych i karnawałowych zabaw. Jest to cienka błyszcząca blaszka z dziurką, umożliwiającą przymocowanie do materiału. Cekiny mogą mieć różne kolory i kształty, choć najczęściej są one okrągłe. Powszechnie używa się ich do ozdabiania karnawałowych ubrań, torebek czy nawet obuwia. W dobie dwudziestolecia wojennego sądzono, że nie ma zabaw karnawałowych bez błyszczących cekinów. W okresie karnawału w XXI wieku zdobi się cekinami kwiaty, przywieszki i kolorowe sznureczki, które upiększają nasze domy.

Ewa Michałowska – Walkiewicz