Chicago, jednym z czterech finalistów do organizacji Olimpiady

Chicago Olympics

Zaprezentowano hymn „I Will Stand” „Wytrwam”), który może stać się hymnem Chicago jako kandydata do Olimpiady i Paraolimpiady w 2016 roku. Jego kompozytorem i wykonawcą jest John Stoddart, Nolan Willimas i Rodrick Dixon. Hymn wyraża zmagania olimpijczyka, jego wysiłek, determinację prowadzacą do zwycięstwa. 

Amfiteatr w Millenium Park z flagami: USA, stanu Illinois, Chicago i Olimpijską
Amfiteatr w Millenium Park z flagami: USA, stanu Illinois, Chicago i Olimpijską

W imprezie uczestniczyło wielu byłych olimpijczyków z rejonu Chicago, także członkowie obecnej kadry olimpijskiej i paraolimpijskiej z rejonu Chicago.

Chińska gimnastyczka w Chicago
Chińska gimnastyczka w Chicago

Christian Loukas z Illinois, reprezentantka USA w skokach do wody
Christian Loukas z Illinois, reprezentantka USA w skokach do wody

Głównym motorem organizacji Olimpiady jest Richard M. Daley, burmistrz Chicago. Przewodniczącym Komitetu organizacyjnego w Chicago jest Patt Ryan, znany biznesman w Chicago. Ryan powiedział mi, że ma bardzo mile wspomnienia ze spotkanie z naszą byłą wspaniałą lekkoatletką Ireną Szewińska, bedąca obecnie członkiem Mędzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jej głos będzie między innymi decydował o przyznaniu organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku. Decyzja ma zapaść w październiku 2009 roku.

Patrick Ryan (z prawej), przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Chicago
Patrick Ryan (z prawej), przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Chicago

Poparcia dla Chicago udzielił prezydent George W. Bush. Wielkim zwolennikiem Olimpiady w Chicago jest Sen. Barack Obama, którego dom znajduje się w pobliżu przyszłego miasteczka olimpijskiego.

W komitecie organizacyjnym Olimpiady znajdują się także Polacy, min. Mec. Paweł Chudzicki, Przewodniczący Komitetu Miast Siostrzanych Chicago-Warszawa; Joanna Borowiec, Dyrektor Zrzeszenia Amerykańsko-Polskiego i inni. W czasie prezentacji flag pokazano również flagę polską.

W poniedziałkowej imprezie uczestniczyło kilkunastu Polakow, m.in. duża grupa polskich studentów z Goal Training Center.

Polonijni studenci na festiwalu
Polonijni studenci na festiwalu

Chicago wygrało rywalizację z Los Angeles, potem z kilkoma międzynarodowymi kandydatami i teraz jest w gronie 4. finalistow.

Chicago jest międzynarodową metropolią. W aglomercji chicagowskiej mieszka około 7 milionów osób. Mieszkańcy metropolii posługują się  około 100 różnymi  językami. Jezyk polski jest na trzecim miejscu wśród najbardziej popularnych jezyków, po angielskim i hiszpańskim. W całym stanie Illinois mieszka blisko jeden milion osób pochodzenia polskiego.

Chicago posiada ogromny obszar zieleni w centrum miasta o nazwie Grand Park, rozpościerający się  nad Jeziorem Michigan. Z kilku stron otaczają Grand Park ogromne wieżowce. Park jest swego rodzaju enklawą zieleni. Nowością tego parku jest mniejszy Park Millenium, znajdujący się w północnej części tego obszaru.

Millenium Park został zbudowany za około $400 milionów dolarów i zaliczany jest do pereł światowej architektury. Na turystów czeka  tam mnóstwo atrakcji. W Milennium znajduje się duży  amfiteatr dla około 7,000 słuchaczy. W lecie można posłuchać wspaniałych koncertów jazzowych, muzyki klasycznej, gospel, muzyki z różnych regionów świata, w tym także z Polski. W zimie na turystów czeka lodowisko i wiele innych atrakcji dla  dzieci i dorosłych. Tutaj odbyły się koncerty  dla Polonii  z okazji przyjazdu prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego do Chicago. W Parku Millenium odbył się też koncert z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Organizatorzy Olimpiady w Chicago intensyfikują przygotowania do Olimpiady. Panuje pod tym względem ogormny entuzjazm. Organizatorzy jak i Polonia w Chicago liczą na poparcie Ireny Szewińskiej, członka  Międynarodowego Komitetu Olimpijskiego, która gościła kilka miesięcy temu w Chicago.  Spotkała się  wtedy m.in.  z Pattem Ryanem i innymi organizatorami Olimpiady w Chicago. Dla milionowej Polonii amerykańskiej Olimpiada w Chicago byłaby ogromnym wydarzeniem nie tylko sportowym, ale także przyciagnęłaby wiele inwestycji stanowych i federalnych.

Tekst i zdjęcia:  Andrzej Mikołajczyk