Czekoladowa Makieta Kolejowa E. Wedel

 

Podczas tegorocznych ferii zimowych w dniach od 1-14 lutego, warszawiacy mogli podziwiać niecodzienną wystawę, a była nią czekoladowa makieta wystawiona w Muzeum Kolejnictwa.

W poniedziałek 1 lutego o godz. 9:00, w pierwszy dzień ferii zimowych dla Województwa Mazowieckiego, Dyrektor Cezary Karpiński dokonał uroczystego otwarcia wystawy „Czekoladowej Makiety Kolejowej E. Wedel” muzealnej w Sali Lustrzanej. 

Wśród zaproszonych gości był twórca makiety – Maestro Czekolady E. Wedel i szef Pracowni Rarytasów – Janusz Profus, PR Manager LOTTE Wedel sp. z o.o. – Aleksandra Kusz vel Sobczuk oraz twórca opakowań czekolad Wedla z lat 80-tych z motywami kolejowymi, które towarzyszą wystawie makiety – Bohdan Wróblewski. 

Makieta została wykonana z ok. 500 kg wedlowskiej czekolady i zajmuje powierzchnię ok. 12 metrów kwadratowych. Jest wykonana w skali G, czyli 1:22,5. Jedynymi elementami, które nie zostały zrobione z czekolady to mechanizmy kolejki oraz tory, których łączna długość wynosi ok. 30 metrów.

Na makiecie, wykonanej głównie z czekolady deserowej, są m.in. góry porośnięte drzewami, tunel kolejowy, dworzec, parowozownia z warsztatem, przejazd kolejowy, zwrotnice i samochody. Centralnym elementem makiety jest jeżdżąca kolejka składająca się z parowozu BR 80 oraz wagonów towarowych, cysterny, węglarki i platformy. Wszystkie elementy wykonane są z dużą precyzją i dbałością o detale. 

Zdjęcia z tej “słodkiej “ wystawy można zobaczyć stronach Muzeum:
http://www.muzkol.pl/pl/Wydarzenia_Warszawa_Archiwum/Wydarzenia_2016.aspx

fot. Marcin Brzomiński