Devils mistrzem po raz pierwszy!

Devils Wroclaw

 

 

 

Devils Wroclaw

Początek meczu finałowego należał do drużyny The Crew, która swoją pierwszą serię ofensywną zakończyła zdobyciem przyłożenia. Odpowiedź Diabłów była jednak bardzo szybka. W zainkasowaniu punktów Diabłom wydatnie pomogli zawodnicy Załogi, którzy wykonali ryzykowną próbę odzyskania piłki po wykopie. Lider tabeli rozpoczął swoją serię ofensywną na dwudziestym jardzie od pola punktowego rywali. Po kilku akcjach na tablicy widniał już remis.

Swoje kolejne dwie serie ofensywne The Crew także zakończyli przyłożeniami, co pozwoliło im w drugiej kwarcie wyjść na prowadzenie 21:7.  Jak się miało okazać później punkty w wykonaniu Jakuba Płaczka były ostatnimi dla Załogi w tym meczu.

 

Futbol Jeszcze przed przerwą Diabły zdobyły dziesięć punktów po kopnięciu z pola Krzysztofa Wisa i efektownym przyłożeniu Grzegorza Mazura. Dzięki tym akcjom prowadzenie Załogi zostało zniwelowane do czterech punktów.

W całym meczu formacja obronna The Crew skutecznie uprzykrzała życie rozgrywającemu Devils – Krzysztofowi Wydrowskiemu i sporadycznie grającemu na pozycji quarterbacka Danielowi Delahoussay’owi. Gracze ci byli powalani w tym meczu aż pięciokrotnie. We wszystkich spotkaniach sezonu zasadniczego quarterback Diabłów był przewrócony przed linią wznowienia akcji tylko dwa razy.

 

Devils Ozdobą meczu była akcja powrotna po otwierającym drugą połowie wykopie. Daniel Delahoussaye złapał piłkę na dziesiątym jardzie i po serii znakomitych zwodów popędził w pole punktowe rywali. 90-jardowa akcja powrotna Amerykanina pozwoliła Diabłom wyjść na prowadzenie po raz pierwszy w sobotnim finale.

 

Gdy w końcówce czwartej kwarty Devils wykonali kolejne skuteczne kopnięcie z pola podwyższając swoje prowadzenie do 26:21 stało się jasne, że mecz nie zakończy się, jak rozegrane miesiąc wcześniej spotkanie derbowe, dogrywką.

Gdy do zakończenia meczu pozostawały 42 sekundy na boisku po raz ostatni pojawiła się formacja ofensywna The Crew. Do upragnionego pola punktowego Załoga miała aż 69 jardów. Po pięciu biegach i zdobyciu pierwszej próby Mark Philmore wykonał podanie do przodu. Piłkę przechwycił jednak Charles Osgood i stało się jasne, że Devils zdobędą swój pierwszy tytuł mistrzowski a przy tym zaliczą perfekcyjny sezon z kompletem dziewięciu zwycięstw.

Devils gra

 

– Jeszcze do mnie to nie dociera. Z drużyny która walczyła w zeszłym roku o utrzymanie w pierwszej ligi staliśmy się mistrzem Polski. Naszym celem na ten sezon było awansowanie do półfinału. Występ w najważniejszym meczu roku wziąłbym wtedy w ciemno. Jestem po prostu zachwycony – powiedział po meczu Artur Guzik, prezes Devils Wrocław.

 

– Nasi rywale dobrze odrobili lekcję w przerwie gdy rozpracowali naszą formację ofensywną. W drugiej połowie nasze akcje biegowe przestały funkcjonować, a do tego zabrakło skutecznych podań górą. Dlatego Devils zatrzymali nas z zerowym dorobkiem w tej części gry i zdobyli mistrzostwo. Ale najważniejsze jest to, że puchar trafił do Wrocławia, który staje się centrum futbolowej Polski – powiedział po meczu Jakub Głogowski, rzecznik prasowy The Crew Wrocław.

 

– Ten sezon i piąty finał udowodnił, że futbol amerykański staje się ważną dyscypliną sportu w naszym kraju. Głównym zadaniem na przyszłość jest wprowadzenie kolejnych inwestorów do klubów oraz walka o dostęp do jak najlepszych stadionów – powiedział po meczu Jędrzej Stęszewski, prezes PLFA.

 

Za najbardziej wartościowego zawodnika finału (MVP) uznano skrzydłowego Devils Wrocław Dawida Tarczyńskiego, który złapał sześć podań zdobywając 110 jardów. Nagrodę dla MVP finału ufundowała firma Under Armour. Fundatorem nagród dla publiczności była firma Tarczyński.

Prócz Dawida Tarczyńskiego w składzie nowych mistrzów PLFA wyróżnili się linebackerzy Walter Harazim oraz Tomasz Markiewicz. Wśród pokonanych prym wiedli Jakub Płaczek oraz Mark Philmore. W obronie silnymi punktami drużyny byli defensywny liniowy Bartosz Kalejta i zawodnik drugiej linii obrony Przemysław Cudak.

 

Sędzią głównym sobotnich zawodów był doświadczony arbiter niemiecki Marcel Tschurer, który został zaproszony przez Wydział Sędziowski Stowarzyszenia Polski Związek Futbolu Amerykańskiego do prowadzenia V Finału PLFA.

Mecz finałowy obejrzało 1200 widzów. Do gorącego dopingu entuzjastycznych kibiców zachęcały tancerki obu drużyn – Devilettes i Sista Crew.

Nagrody za sezon 2010

1. Najbardziej wartościowy zawodnik sezonu (MVP)
Krzysztof Wydrowski, rozgrywający Devils Wrocław

2. Najbardziej wartościowy zawodnik defensywny
Cornelius Lambert, zawodnik linii defensywnej Pomorze Seahawks

3. Najbardziej wartościowy zawodnik ofensywny
Krzysztof Wydrowski, rozgrywający Devils Wrocław

4. Najlepszy rozgrywający
Krzysztof Wydrowski, Devils Wrocław

5. Najlepszy skrzydłowy
Daniel Delahoussaye, Devils Wrocław

6. Najlepszy running back
Jakub Płaczek, The Crew Wrocław

7. Najlepsza liniowy defensywny
Cornelius Lambert, Pomorze Seahawks

8. Najlepszy linebacker
Jakub Grabas, AZS Silesia Miners

9. Najlepszy defensive back
Krzysztof Wis, Devils Wrocław

10. Najlepszy kicker  (kopacz)
Kamil Ruta, The Crew Wrocław

11. Najlepszy punter  (odkopujący)
Dawid Rechul, Sioux Kraków Tigers

12. Najlepszy returner
Tyrone Landrum, skrzydłowy Warsaw Eagles

13. Najlepsza linia ofensywna
Devils Wrocław

 

Devils Wrocław – The Crew Wrocław 25:21 (7:14, 10:7, 6:0, 3:0)

I kwarta
0:7 przyłożenie Marka Philmore’a po 4-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Kamil Ruta)
7:7 przyłożenie Krzysztofa Wydrowskiego po 1-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Krzysztof Wis)
7:14 przyłożenie Telley’ego Chelley’a po 30-jardowej akcji po podaniu Marka Philmore’a (podwyższenie za jeden punkt Kamil Ruta)

II kwarta
7:21 przyłożenie Jakuba Płaczka po 3-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Kamil Ruta)
10:21 skuteczne kopnięcie z pola z 24 jardów w wykonaniu Krzysztofa Wisa
17:21 przyłożenie Grzegorza Mazura po 27-jardowej akcji po podaniu Krzysztofa Wydrowskiego (podwyższenie za jeden punkt Krzysztof Wis)

III kwarta
23:21 przyłożenie Daniela Delahoussaye’a po 90-jardowej akcji powrotnej po wykopie The Crew

IV kwarta
26:21 skuteczne kopnięcie z pola z 24 jardów w wykonaniu Krzysztofa Wisa

Kibice

 

Dotychczasowe finały PLFA

I Finał PLFA, 12.11.2006 Warszawa
Warsaw Eagles – Pomorze Seahawks 34:6

II Finał PLFA, 14.10.2007 Warszawa
The Crew Wrocław – AZS Silesia Miners 18:0

III Finał PLFA, 18.10.2008 Wrocław
Warsaw Eagles – Pomorze Seahawks 26:14

IV Finał PLFA, 17.10.2009, Warszawa
AZS Silesia Miners – The Crew Wrocław 18:7

V Finał PLFA, 24.07.2010, Wrocław
Devils Wrocław – The Crew Wrocław 26:21

 

Biuro Prasowe PZFA – www.pzfa.pl

Foto: Marcin Fijalkowski

Materiał sponsorowany przez :

MPT – My Personal Taxi

www.MyPersonalTaxi.com

Telefon: 1-630-338-3403