W jej trakcie wskazano na główne problemy funkcjonowania wydawnictw akademickich i naukowych w Polsce, zaprezentowano ideę Targów, omówiono także program wydarzeń towarzyszących.
Organizatorami Targów są: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej. Rolę organizatora wykonawczego pełni Murator EXPO.
Podczas tegorocznej, jubileuszowej, edycji Targów ACADEMIA swoją ofertę zaprezentuje rekordowa liczba 85 wystawców. Oznacza to znaczący wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy w targach wzięło udział 72 wystawców. Podczas konferencji podkreślono, że mniej jest wydawców z uczelni technicznych, natomiast wyraźnie wzrosła liczba wydawnictw instytutów naukowych. – Targi ACADEMIA nie popularyzują nauki jako takiej. Celem naszej imprezy jest upowszechnianie książek naukowych i akademickich. Chcemy zaprezentować wszystkim zainteresowanym bardzo bogatą ofertę publikacji z tego zakresu – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej dr Ryszard Burek, dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
– W tym roku jeszcze intensywniej pracowaliśmy nad sposobami zachęcenia jak największej liczby studentów do odwiedzenia targów. Kiedy w portalu Facebook powstał fan page Targów, tylko w ciągu pierwszej nocy zyskał on ponad 1000 miłośników. Mamy nadzieję, że podjęte działania przełożą się na realny efekt, czyli jak największą frekwencję – mówił z kolei podczas prezentacji przygotowań do Targów Jacek Oryl, prezes firmy Murator EXPO.
O problemach wydawców akademickich mówił Henryk Podolski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Targów Academia 2011. Stwierdził, że chociaż ich obecna kondycja pozwala na publikację wielu tysięcy tytułów rocznie, jednak wydawnictwa te borykają się z wieloma problemami. Zwrócił uwagę na konieczność nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, która właśnie weszła w życie. O tych sprawach wydawcy akademiccy chcą rozmawiać z przedstawicielem resortu nauki i szkolnictwa wyższego prof. Witoldem Jurkiem, podsekretarzem stanu w tym ministerstwie, który zapowiedział uczestnictwo w tradycyjnej dyskusji z wydawcami podczas targów akademickich.
Jarosław Nowak, dyrektor Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej, podkreślił duże zainteresowanie władz uczelni i podziękował za ich pomoc w organizacji Targów Academia 2011, które r powinny wywołać zainteresowanie jeszcze większej liczby studentów i pracowników naukowych warszawskich uczelni.
Uroczystość rozpoczęcia V Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2011 rozpocznie się w środę o godz. 12 w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej. Swoją obecność zapowiedział m.in. prof. dr hab. Witold Jurek, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zostaną również wręczone nagrody Naczelnej Organizacji Technicznej i rektora Politechniki Warszawskiej dla książek z dziedziny techniki.
Podczas otwarcia ogłoszony zostanie wynik „Konkursu na najlepszą książkę akademicką
i naukową ACADEMIA”. Swoje rozstrzygnięcie znajdzie także, organizowany po raz pierwszy przez redakcję „Dziennika Gazety Prawnej”, Konkurs ECONOMICUS za najlepszą książkę ekonomiczną. Zasady tego konkursu i jego cel podczas dzisiejszej konferencji przedstawił Bohdan Gawroński, wiceprezes firmy Infor, wydawcy „Dziennika Gazety Prawnej”.
Patronat honorowy nad Targami ACADEMIA 2011 sprawują: Konferencja Rektorów Uczelni Warszawskich, Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA otwarte będą: 19 i 20 października (środa i czwartek) w godz. 10.00-18.00 oraz 21 października (piątek) w godz. 10.00-16.00. Wstęp na targi jak i uczestnictwo we wszystkich spotkaniach i seminariach jest bezpłatny.
Polecamy Państwu stronę internetową www.academia.wuw.pl
, na której dostępne są wszystkie szczegóły dotyczące tegorocznej edycji Targów.