Dzień dobry, kochana Polonio!

Dzień dobry, kochana Polonio!

Hurra! Wracamy do polskiej szkoły i organizacji polonijnych. Z radością i wiarą w to, że wspólnie spędzimy ze sobą fantastyczny czas.
Jedna z bohaterek „Cogito dla Polonii” mówi, że dwujęzyczność otwiera wiele drzwi! I ma rację. Tak właśnie jest.
W tym numerze dajemy głos laureatom prestiżowych konkursów dla młodzieży polonijnej, którzy przekonują swoich młodszych kolegów do nauki w polskiej szkole.
Zachęcamy młodzież do nauki języka polskiego i poznawania historii Polski. Pokazujemy, jak ciekawie pisać i dobrze mówić po polsku. Inspirujemy do napisania tekstu o minionych wakacjach.

No i podsuwamy pomysły, jak opowieści bliskich i naszej rodziny mogą uatrakcyjnić pracę do szkoły czy na konkurs dla uczniów polonijnych. Wrzesień to również rocznica wybuchu II wojny światowej. Omawiamy więc wiersz „Pieśń o obrońcach Westerplatte” i piszemy, co się wtedy wydarzyło.
W cyklu Historia Polska jest ciekawa! opowiadamy o pierwszej wolnej elekcji w naszym kraju.
Z okazji Roku Edukacji Ekonomicznej przedstawiamy ciekawostki o polskim złotym.
Jest też o pleonazmach i szyku zdań w języku polskim.
A wszystkich chętnych uczniów i organizacje polonijne zachęcamy do wzięcia udziału w akcjach i konkursach. Bo we wrześniu dzieje się! Wykorzystajcie to.
Życzymy, abyście w tym roku szkolnym mieli czas nie tylko na naukę, ale również na przyjaźnie, ważne rozmowy, projekty, marzenia…

Szósty numer do pobrania bezpłatnie
w Polonijnej Bibliotece Cyfrowej

Zapraszamy Was również do tworzenia e-magazynu „Cogito dla Polonii”!

Młodzież, szkoły i organizacje polonijne!

• Uczniowie mogą pokazać się na łamach naszego e-magazynu – wystarczy przysłać zdjęcia i krótko opowiedzieć o sobie i swoich pasjach.
• Jeśli w Waszej polonijnej szkole dzieje się coś ciekawego, napiszcie nam o tym. Planujecie duże wydarzenie lub konkurs dla polonijnych dzieci i młodzieży – przekażcie nam informacje, pomożemy dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Nasz e-mail: [email protected]
Pozdrawiam serdecznie, Ola Siewko redaktor naczelna e-magazynu
„Cogito dla Polonii”

Wydawca:
Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga

Zadanie publiczne:
e-magazyny dla polonijnych dzieci i młodzieży: „Cogito dla Polonii” i „Kumpel dla Polonii”.